Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Rosja wykorzysta Białoruś do zaatakowania Ukrainy; Podsłuch w restauracji przed spotkaniem ministrów Polski i Holandii; Gazprom przegrał z Ukrainą i UE?; Donbas: znikające armaty i bezsilna OBWE

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Gazeta Wyborcza, Mirosław Czech, Każda rura ma dwa końce: „Na pierwszy rzut oka ustępstwa Gazpromu w sprawie dostaw gazu na Ukrainę mogą dziwić. Rosjanie zgodzili się bowiem na przedłużenie obowiązywania kontraktu na kolejne trzy miesiące w wariancie wygodnym dla Kijowa. (…) „Szczodrość" Gazpromu ma kilka powodów. (…) Do Rosjan zaczyna docierać, że rura ma dwa końce. Gaz trzeba w nią wtłoczyć (atut eksportera), lecz musi być ktoś, kto surowiec odbierze (atut importera).”


Polska, Agaton Koziński, Putin próbuje stworzyć Rosję, którą sam sobie wymyślił: „Największą umiejętnością Putina jest sztuka zamieniania własnych słabości w przewagi. To jego siła.” - Mówi w wywiadzie dla dziennika Polska prof. Nina L. Chruszczowa, wnuczka Nikity Chruszczowa i ekspertka nowojorskiego World Policy Institute. Jej zdaniem Rosja jest uzależniona od Putina, który kształtuje politykę zgodnie ze swoją wizją „odzyskania” przez Rosję kontroli nad terytorium byłego ZSRR. Obecnie kontrola tego przywódcy nad państwem jest wyjątkowa, co pokazała jego ostatnia nieobecność, w zasadzie paraliżująca procesy decyzyjne.


Gazeta Wyborcza, Podsłuch w restauracji przed spotkaniem ministrów: „Miniaturowe urządzenie podsłuchowe w restauracji Różana na warszawskim Mokotowie wykrył wczoraj kontrwywiad wojskowy (…) W restauracji mieli się spotkać szefowie MON: polskiego Tomasz Siemoniak i Holandii Jeanine Hennis-Plasschaert przebywająca w Warszawie z oficjalną wizytą. (…) Najprawdopodobniej urządzenie było w tej restauracji zainstalowane już wcześniej.”


Gazeta Polska Codziennie, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Ukraiński test pozycji Niemiec: „Rosyjska agresja na Ukrainie podważyła wieloletnią politykę Niemiec, usiłujących wciągnąć Rosję do konstrukcji europejskiej i dać jej w niej miejsce sytego mocarstwa o uznanych interesach(…) Zbrojna rewizja granic nie mieściła się w tym planie. (…) Niemieckie wyobrażenia o tym, czym jest współczesna Rosja,(…) skonfrontowane z rzeczywistością, okazały się mieszaniną naiwności i myślenia życzeniowego. Niemcy są więc w konfuzji - są podzielone co do dalszej linii postępowania wobec Kremla. (…) To, w którą stronę ostatecznie pójdą Niemcy, rozstrzygnie o postawie całej Unii Europejskiej.”


Rzeczpospolita, Andrzej Łomanowski, Donbas: znikające armaty i bezsilna OBWE: „Według ukraińskiego wywiadu Rosjanie koncentrują swoją artylerię (…) na zachodnim obrzeżu Doniecka” – donosi Rzeczpospolita, powołując się na Ukraiński wywiad. Donieccy separatyści konsolidują siły i dozbrajają oddziały, przed kolejną ofensywą. Przez cały okres „rozejmu” trwa ostrzał, który kosztował już Ukraińców 75 zabitych i ponad 400 rannych żołnierzy. Informacje te potwierdza OBWE, skarżąc się jednocześnie na trudności w działaniu po stronie separatystów. Problem stanowią również czołgi, których mińskie porozumienie nie zaliczyło do ciężkiej broni i nadal otwarcie zajmują swoje pozycje.


Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, : „Według byłego naczelnika ukraińskiego Sztabu Generalnego gen. Anatolija Łopaty Rosja przygotowuje zmasowany atak na Ukrainę. W ofensywie, która może zostać zapoczątkowana na Białorusi, ma wziąć udział blisko 100 tys. rosyjskich żołnierzy i terrorystów. (…)- W mojej opinii Rosja dąży do utworzenia korytarza lądowego z obwodu rostowskiego wprost na Krym (…) istnieje również możliwość rozpoczęcia ataku z terytorium Białorusi - ostrzega gen. Łopata. Były naczelnik Sztabu Generalnego.”

Reklama

Komentarze (4)

 1. YARDA

  Oderwała sie dzieciarnia od COD'a i dalej do opluwania własnej armii, szanujcie ją INNEJ NIE MACIE... ale co tam przyjdzie Ruski, Białorusin, czy Ukrainiec... kundlowi wsio jedna, KUNDEL W KAŻDYM JĘZYKU SZCZEKA TAK SAMO!

 2. alder

  Wątpię żeby Baćka poszedł na takie ryzyko: a) za blisko ma do NATO, a w razie jakiegokolwiek ataku z terytorium Białorusi to tam właśnie tam przetoczy sie w pierwszej kolejności NATO'wski walec, a po co mu to skoro ruski nic w Europie nie znaczy tylko ropą i gazem podlewa. b) bez embarga na towary całkiem dobrze sie Białorusinom żyje, a sam Baćka jak na tak wiernego poddanego cara Putina to lubi czasem ostro wierzgnąć, żeby sie ruski czasem nie przejechał na tej "bratniej" pomocy Białorusi!

  1. Gottard

   Tow.Putinek nie będzie pytał Łukaszenki o zdanie, gdy zajdzie potrzeba to po prostu przejedzie przez terytorium Białorusi, kto go powstrzyma? BTW wg info wywiadu UA od ponad miesiąca w rejonie Homla koncentruje się duża grupa uderzeniowa wojsk RF.

  2. Janek I. - Rusty Sparks

   Będzie tak jak przy "operacji Dunaj." Wtedy też nikt nie pytał PRL-u o zdanie, tylko atakował bezbronną Czechsłowację. Z Białorusią i atakiem na Ukrainę będzie podobnie. J.I.

 3. tom

  kupić BWP za granicą po prostu jak najszybciej po za tym więcej kupić czołgów bo jak polacy coś zrobią to na pewno spieprzą a bumar to nr 1 czego się dotchnie to spierniczy ,tak samo mówią ze homar i kryl to konstrukcje polskie co mnie bardzo śmieszy kryl to jedynie jelcz polski a działo izraelskie natomiast homar ma być albo amerykańskim himarsem lub izraelskim lynx/lora podwozie jedynie jelcza

 4. Łomonos

  "Rosja wykorzysta Białoruś do zaatakowania Ukrainy" - hahahahah były Łukaszenka skończonym idiotą, żeby dać sie Putinowi wmanewrować w konflikt, granicząc z Ukrainą, będąc otoczony z trzech stron krajami członkowskimi NATO, w tym 38 milionową Polską która co by o MON nie mówić, ale zaorałaby Białoruś używając tylko broni pancernej!

  1. Gottard

   Wg badań i ustaleń pracowników AON (słowa płk prof. Józefa Marczaka) Polska nie ma szans obronić sie przed atakiem armii Białorusi a kolega Łomonos chce atakować i zaorywać, hehe, dobre.

  2. frugos

   Współczuję Ci naiwności - naiwności, bo mam nadzieję, że nie głupoty. Szczególnie rozbawił mnie fragment "w tym 38 milionową Polską która co by o MON nie mówić, ale zaorałaby Białoruś używając tylko broni pancernej!".

Reklama