Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: Polskie drony mogą podbić Europę; Zmilitaryzowana olimpiada w Soczi; Krym chce rosyjskiej ochrony; NATO krytykuje poszerzanie granic Abchazji wspierając Gruzję; Nie jesteśmy technologicznym kopciuszkiem
Przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa:
Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Polskie drony nad Europą: Konsorcjum naszych firm rzuciło wyzwanie zachodnim koncernom i buduje innowacyjne bojowe samoloty bezzałogowe. (…) WB Electronics, (…) wkrótce pokaże armii najnowszy taktyczny dron Manta, zdolny do przenoszenia uzbrojenia - dowiedziała się "Rz". W tym roku prototyp Manty o hybrydowym, spalinowo-elektrycznym napędzie, zasięgu 200 kilometrów i kilkudziesięciokilogramowym udźwigu, wzbije się w powietrze. (…) Wojsko zaplanowało zakup prawie 100 bezzałogowych samolotów zwiadowczych, w tym w wersji uzbrojonej, wartych ok. 3 mld zł. (…) Bruksela w grudniu potwierdziła, że wesprze budowę europejskich dronów, bo to technologiczna lokomotywa, która dostarczy innowacyjnych rozwiązań (…) 19 listopada zeszłego roku 7 krajów UE, w tym Polska, Niemcy i Francja, utworzyło "europejski klub użytkowników dronów". (…) Polski przemysł coraz bardziej liczy się w tym gronie, bo buduje bezpilotowce niemal wyłącznie w oparciu o własne technologie. - Rodzime konsorcjum budowy bezpilotowców, na czele z WB Electronics, zgromadziło już tak znaczący potencjał i doświadczenie, że na partnerskich zasadach rozmawiamy o technologicznej współpracy z największymi graczami w krajach NATO, takimi jak Thales czy francuska korporacja zbrojeniowa Safran - mówi prezes Wojciechowski.
Gazeta Wyborcza, Wacław Radziwinowicz, Olimpijska twierdza Soczi: Nad bezpieczeństwem igrzysk czuwają wojsko, policja, służby specjalne, bombowce, rakiety, drony i kamery. Ale tego, że może dojść do zamachu terrorystycznego, wykluczać nie należy. (...) Soczi jest położone w regionie bardzo niespokojnym. (…) Przed bojownikami podziemia olimpiadę ma ochronić armia. W regionie od półtora roku stacjonuje i ćwiczy specjalnie stworzona na igrzyska Operacyjna Grupa "Soczi". Jej trzon tworzą dwie doświadczone i ostrzelane brygady specjalnego przeznaczenia Południowego Okręgu Wojskowego(…). A granicę z Gruzją ma osłaniać 58. Armia, która sześć lat temu walczyła z Gruzinami. (…) Do samego Soczi jeszcze wiele tygodni przed igrzyskami przerzucono z innych regionów Federacji ponad 40 tys. policjantów oraz 20 tys. ratowników (…) oddziałów podporządkowanych ministerstwu spraw nadzwyczajnych. Z powietrza (…) czuwać będą dyslokowane w pobliże Soczi myśliwce MiG-29 oraz samoloty bombowe. Opodal miasta dyżurują baterie rakiet przeciwlotniczych (...) Nad głowami zjeżdżających już na miejsce gości olimpiady stale krążą drony.
Rzeczpospolita, Jarosław Giziński, Gruzja nie poddaje się naciskom ze strony Moskwy: (…) - Jesteśmy zaniepokojeni decyzją Rosji, która tymczasowo rozszerzyła swoją tzw. strefę graniczą Abchazji w głąb terytorium Gruzji bez zgody rządu gruzińskiego - oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen po spotkaniu z gruzińskim premierem Iraklim Garibaszwilim (…) Poszerzenie strefy granicznej do 11 km Rosjanie ogłosili 20 stycznia, uzasadniając decyzję względami bezpieczeństwa podczas rozpoczynających się w najbliższy weekend zimowych igrzysk olimpijskich. Soczi oddalone jest o zaledwie 40 km od granicy z Abchazją (...) Abchazja wraz z Osetią Południową w 2008 r. ogłosiły niepodległość (…) Utrzymywanie obu "republik" postrzegane jest raczej jako środek nacisku na Gruzję, która prowadzi niezależną od Moskwy politykę i ma ambicje zbliżenia się do struktur politycznych Zachodu.(…)
Puls Biznesu, Katarzyna Kapczyńska, Polska nie musi być kopciuszkiem Europy: Krajowe firmy zbrojeniowe mogą być równorzędnymi partnerami dla światowych gigantów - przekonuje prezes WB Electronics. Przed laty Polska zajmowała 6., 7. miejsce pod względem eksportu uzbrojenia w światowym rankingu. - Obecnie mieścimy się w pierwszej dziesiątce, ale jako importer. Warto odwrócić tę tendencję i ponownie wyjść za granicę (…) I WB Electronics, i cała branża zbrojeniowa mają wiele nowoczesnych technologii, których nie muszą się wstydzić - podkreśla Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics. (…) podkreśla też, że - paradoksalnie - czasem łatwiej znaleźć odbiorców innowacyjnych produktów i technologii za granicą niż w Polsce. - Jako kraj i jako przemysł coraz więcej inwestujemy w badania i rozwój, ale brakuje ostatniego ogniwa, czyli zamówień rządowych na innowacyjne produkty - twierdzi prezes WB Electronics.
Rzeczpospolita, Wacław Radziwinowicz, Moskwa gra Krymem: Parlament Krymu chce poprosić Władimira Putina o opiekę. Moskwa gra Krymem przeciw Ukrainie, tak jak przeciw Gruzji grała Abchazją i Osetią. (…) O dokumencie szykowanym przez zdominowaną przez Rosjan Radę Najwyższą Krymu napisała moskiewska „Niezawisimaja Gazieta". (…) Dokument, w jakim parlamentarzyści krymscy chcą się zwrócić do władz Rosji z prośbą o opiekę oraz (…) ma być przyjęty przez Radę Najwyższą 19 lutego. To symboliczna data. Równo 60 lat wcześniej radziecka Rosja oddała Krym radzieckiej Ukrainie. Większą część półwyspu zajmuje Autonomiczna Republika Krym (…) 56 proc. jej mieszkańców stanowią Rosjanie, w większości nastawieni antyukraińsko.(…) To największa rosyjska enklawa poza granicami Federacji.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie