Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

fot. JS

Piątkowy przegląd prasy: Czy obrona połączy kraje Wyszehradu?; The Farm 51 idzie w kamasze,Defendery zakończyły targi

Piątkowy przegląd prasy

 
 

Polska - Polskie wojsko - średnia armia o przeciętnych możliwościach

Jaki jest najnowszy czołg w Polsce Panzerkampfwagen III, którym Niemcy uderzyły na Polskę w 1939 r. W piątek ten czołg dotarł z Norwegii do Poznania, gdzie zostanie wyeksponowany w Muzeum Broni Pancernej. Poza tym o polskich wojskach pancernych nie da się powiedzieć wiele dobrego. - Nasze wojska lądowe to najsłabsze ogniwo naszej armii. Jest ono słabo wyposażone, w dodatku niedostatecznie przygotowane do prowadzenia działań obronnych - mówi "Polsce" Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony. Właśnie skończyły się w Kielcach targi przemysłu obronnego, które prezydent Bronisław Komorowski określił jako wielki sukces. Pod koniec sierpnia pojawiła się informacja, że Bumar jest bliski podpisania kontraktu na sprzedaż do Indii 200 wozów zabezpieczenia technicznego (WZT-3) za 800 mln zł. Z kolei zza oceanu napłynęły wiadomości o tym, że rząd USA zapali zielone światło dla sprzedaży do Polski pocisków manewrujących AGM-158 JASSM używanych przez F-16. Takie pociski mają możliwość rażenia na odległość 370 km, podczas gdy obecnie posiadane na wyposażeniu mogą atakować cele leżące nie dalej niż 70 km. W Waszyngtonie obowiązuje zasada, że zgodę na eksport najnowszej technologii muszą wyrazić Biały Dom i Kongres. Polska ma taką zgodę na kupno AGM-158 JASSM otrzymać - jako jeden z pierwszych krajów w Europie.

  Puls Biznesu - The Farm 51 idzie w kamasze 
  Gliwicki producent gier komputerowych stawia na współpracę z wojskiem. Pierwsze osiągnięcia na tym polu już ma.
PL-Ol Concept - tak na razie nazywa się projekt nowego polskiego czołgu, który zrobił furorę na zakończonym w środę w Kielcach Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Ma wejść do produkcji w 2016 r., a jego producentem jest Polski Holding Obronny. W jego prezentacji miał udział także gliwicki producent gier - The Farm 51, który stworzył wirtualizację kokpitu czołgu. Robert Siejka, prezes The Farm 51, podkreśla, że jego firma już współpracuje z sektorem wojskowym. Nie może jednak podać szczegółów. Projekty, które wykonuje, są objęte tajemnicą. Do tej pory spółka traktowała taką współpracę jako formę pilotażu. Po kieleckich targach chce uczynić ze współpracy z wojskiem i sektorem zbrojeniowym jedną z gałęzi działalności. - W innych państwach wojsko korzysta z usług firm z branży gier. W Polsce widać rodzące się zainteresowanie taką współpracą - mówi Robert Siejka.
  Rzeczpospolita - PZL-Świdnik tworzy polską grupę przemysłową
  PZL-Świdnik, którego prezesem jest Mieczysław Majewski, tworzy polską grupę przemysłową związaną z przyszłą produkcją śmigłowca AW149. Lubelska spółka należąca do włosko-brytyjskiej korporacji AgustaWestland uczestniczy w wartym 8 mld zł przetargu na helikoptery polskiej armii. Porozumienia o współpracy z PZL podpisało już 19 przedsiębiorstw i ośrodków naukowych. Konsorcjum ma projektować i dostosować śmigłowiec AW 149 do potrzeb polskiej armii.
  Gazeta Wyborcza - Defendery zakończyły targi 
  Imprezę zakończyło wręczenie prestiżowych nagród Defender, o które ubiegały się 42 produkty z ponad 60 firm. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. ręczny granatnik powtarzalny RGP-40 produkcji Zakładów Mechanicznych Tarnów, które wchodzą w skład Polskiego Holdingu Obronnego. Wyróżniony przez ministra obrony narodowej został śmigłowiec-robot ILX-27 wyprodukowany m.in. przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi. - To bardzo ciekawa maszyna, dzisiaj jest jedną z najlepszych tego typu na świecie - zachwalał wiropłat gen. Skrzypczak. Natomiast Nagroda Prezydenta RP została przyznana konsorcjum firm, w które wchodzą m.in. Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich, za symulator "Tasznik". Służy on do szkolenia dowódców i obsługi działa w transporterach Rosomak.
 

Rzeczpospolita - Czy obrona połączy kraje Wyszehradu?

  Wciąż trudno o przykłady owocnej współpracy przemysłów obronnych krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4). Kryzys, cięcia wydatków zbrojeniowych nie tłumaczą wszystkiego. Tak twierdzą uczestnicy kieleckiej debaty zaproszeni do dyskusji przez Polski Holding Obronny. Wtorkowa debata prowadzona przez wiceprezesa PHO Marcina Idzika - z udziałem polityków i szefów organizacji skupiających firmy obronne w krajach V4, nie nastrajała optymizmem. (...) Znaczna redukcja budżetów obronnych powinna zachęcać państwa NATO i UE do koncentrowania się na wielonarodowych rozwiązaniach, natowskiej "Smart Defence" i unijnej "Pooling and Sharing" - czyli próbach łączenia projektów obronnych przez sojusznicze kraje, dzielenia się odpowiedzialnością i kosztami międzynarodowych projektów, szukania w wielostronnej współpracy technologicznej możliwości uzyskania efektu synergii - wskazywała w dyskusji w Kielcach poseł Jadwiga Zakrzewska, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Autor: Zbigniew Lentowicz
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama