Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Będą 3mld cięć w armii; Koniec z misjami zagranicznymi żołnierzy; Pierwszy gliniarz RP

Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.



SE, Będą 3mld cięć w armii- Miało być zawodowe i nowoczesne wojsko, w niczym nieustępujące naszym zachodnim sojusznikom. Na razie wiadomo jednak, że dalej będzie to biedna armia. Rząd Donalda Tuska (56 l.), szukając oszczędności, chce zabrać żołnierzom 3 miliardy z Ich budżetu! (…) Bronisław Komorowski ma jednak nadzieję, że ta sytuacja to jednorazowy przypadek. Zapewniał też, że zrobi wszystko, by powstrzymać kolejne próby sięgania do kieszeni armii. – Dlatego mój wysiłek będzie się koncentrował na tym, aby zagwarantowane były pieniądze na priorytetowe zadania sił zbrojnych w 2013 roku i aby w 2014 roku zasada 1,95 proc. PKB była w sposób bezwzględny przestrzegana. Inaczej nie da się planować rozw oju sił zbrojnych -tłumaczył.

Czytaj także: Nowelizacja budżetu: Rząd chce zawiesić zasadę 1,95% PKB na armię

Fakt, Koniec z misjami żołnierzy- Głównym celem NATO jest obrona własnego terytorium. Koniec wysyłania polskich żołnierzy na antypody świata – powiedział Bronisław Komorowski (61 l.) na obchodach Święta Wojska Polskiego. – Wojna w Afganistanie toczy się z dala od Polski, ale toczy się w ramach natowskiej zasady solidarności. Koniec z nadgorliwością, nieopatrznie ogłoszoną w 2007 r. polityką ekspedycyjną. Nasz udział w tej misji zbliża się do finału – stwierdził prezydent i dodał, że jak największe środki budżetowe należy teraz przeznaczyć na modernizację polskiej armii.

Zobacz również: W ciągu 5 lat MON stracił ponad 8 miliardów złotych

SE, Malowanie trawy- „Super Express": – Co oznacza zmniejszenie finansowania armii Gen. Roman Polko: – To jeszcze większa jej degradacja. Przypominam, że zastrzeż enia co do niskiego budżetu były już przy tzw. profesjonalizacji. Budowanie nowej jakości wiąże się raczej ze zwiększaniem budżetu, a nie obcinaniem. Trzy mld złotych to wstrzymanie iluś tam programów i w efekcie – straty. Dlatego dziwi mnie ton ministra, który mówi, że wojsko na tym nie straci. To na co były zabunkrowane te 3 mld – na cele społeczno-wychowawcze? (…) Gdyby nie czas spędzony w byłej Jugosławii, Afganistanie i Iraku, to wychodząc do rezerwy, nie wiedziałbym, czy byłem żołnierzem, czy nie. Bez udziału w misjach będziemy mieć z wojska coś w rodzaju kadry bokserów, którzy tylko trenują, ale nie weryfikują umiejętności.

Czytaj- Komorowski: jednorazowe odejście od zasady 1,95 proc. nie będzie katastrofą

Sylwester Ruszkiewicz, SE, Pierwszy gliniarz RP- W policji Wojtunik zaczynał pracę ponad dwadzieścia lat temu w wydziale do walki z przestępczością zorganizowaną. Jeszcze kiedy studiował w Wyższej Szkole Po licji w Szczytnie, wysłano go tam na praktyki. Sprawdził się i po skończeniu szkoły wylądował w Biurze ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (…) Szybko wyrobił sobie opinię jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego policjanta w Polsce! – Niektórzy gangsterzy dopiero na sprawach orientowali się, że zeznaje przeciwko nim ich były „kolega" z przestępczej grupy – dodaje nasz rozmówca. To dlatego Wojtunik ma na swoim koncie kilka wyroków śmierci od mafii (…)  pod koniec lipca o mały włos nie stracił życia. Kiedy jechał swoim prywatnym samochodem, usłyszał dziwne dźwięki wydobywające się z lewego przedniego koła. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że miał poluzowanych pięć śrub. Kilka dni później do siedziby CBA przyszedł anonim. Autor groził śmiercią Wojtunikowi.

Zobacz: MSW tłumaczy reformę służb specjalnych za pomocą infografiki

Gazeta Wyborcza Radom, Air Show 2013- Trwa ostatnie odliczanie do wielkiego święta miłośników awiacji. Na niebie i na ziemi zobaczymy ponad 210 samolotów i śmigłowców. Pojawią się także należący do LOT brazylijski embraer 175 i dwumiejscowy samolot szkoleniowo-treningowy z 1975 r. PZL TS-8 Bies (…) samolot PZL TS-8 Bies skonstruowany przez zespół inżyniera Tadeusza Sołtyka był pierwszym powojennym samolotem z polskim silnikiem. – Gdy do polskiego lotnictwa zaczęło trafiać coraz więcej odrzutowców, do szkolenia ich pilotów konieczny stał się szybki samolot szkolno-treningowy, mogący zastąpić przestarzałe i powolne junaki 3 i jaki-11. Pierwszy prototyp biesa wzbił się w powietrze w 1955 r.

Michael Evans, Polska the Times, Kobiety i mózgowcy zastąpią mięśniaków w specoddziałach-  Idzie nowe w amerykańskich siłach specjalnych, co wielu nazywa już rewolucją. Kiedyś było to nie do pomyślenia, teraz kruche panie r uszą do boju jako komandosi (…) Dni Rambo minęły już bezpowrotnie, dziś wartością definiującą nasze operacje jest intelekt- oświadczył generał dywizji Bennet Sacolick z Dowództwa Sił Specjalnych USA podczas jednej z odpraw w Pentagonie (…) Słynne Navy Seals, czyli siły specjalne amerykańskiej marynarki wojennej, a także inne oddziały specjalne z otwartymi ramionami czekają na osoby o zdolnościach podobnych do tych, jakie posiada bohaterka cieszącego się za oceanem wielką popularnością serialu „Homeland" grana przez Claire Danes. Jednostki elitarne, takie jak Navy Seals, Zielone Berety czy Rangers, zachęcają teraz coraz bardziej kobiety do zgłaszania się do formacji specjalizujących się w tajnych operacjach militarnych (…) Tabu, którym przez lata była służba kobiet w piechocie, zdjęto w lutym tego roku. Korpus Piechoty Morskiej utrzymuje jednak, że kobiety nigdy nie zrobią u nich kariery, a o ich udziale w działania ch bojowych nie może być nawet mowy do 2015 r. (…) Amerykańscy dowódcy mają czas do 1 stycznia 2016 r., by udostępnić kobietom wszystkie role bojowe – także na polu walki – lub przedstawić przekonujące argumenty za tym, by w niektórych jednostkach służyli wyłącznie mężczyźni. Takie są prawne wymogi, do których wojsko musi się dostosować.

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama