Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Zmiany emerytalne przyczyną odejść z armii?; Korpus Północ-Wschód coraz bliżej pełnej gotowości bojowej; Niemiecki ekspert ds. bezpieczeństwa o zamachu w Berlinie; PZL-Świdnik wyprodukuje śmigłowce dla SZ RP?

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Armia pod niczyim przewodem": Eksodus wyższych oficerów przed zapowiadanymi zmianami emerytalnymi? "Część wyższych oficerów poza niechęcią do szefa MON obawia się, że PiS będzie likwidować osobny system emerytalny i włączać wojsko do ogólnego. Będą więc chcieli odejść na starych, korzystniejszych zasadach".


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Natowska stolica": Obecnie trwają ćwiczenia w Korpusie Północ-Wschód w Szczecinie. Jednostka intensywnie przygotowuje się do koordynacji sił szybkiego reagowania NATO. Polska w 2020 roku ma zostać państwem ramowym szpicy NATO w Korpusie.


Olga Doleśniak-Harczuk, Gazeta Polska Codziennie, "Ten zamach był kwestią czasu": Wywiad z Rainerem Wendtem, ekspertem ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, przewodniczącym Niemieckiego Związku Zawodowego Policjantów (DPoiG). "Od wielu lat staram się wraz z kilkoma innymi ekspertami przekonać niemieckich polityków, by odstąpili od polityki osłabiania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. [...] stało się dla mnie jasne, że w razie poważniejszego ataku nie będziemy zdolni stawić mu czoła. Od wielu lat mamy w Niemczech świadomość zagrożenia terrorystycznego, a mimo to dopuszczamy sytuację, w której niebezpieczni sprawcy zmieniający tożsamość jak rękawiczki bez żadnych przeszkód podróżują po kraju. Zamiast zamykać tych ludzi w więzieniach lub deportować do kraju ich pochodzenia, pozwalamy im na pobyt tolerowany. To jest bardzo lekkomyślna polityka i należy ją jak najszybciej zmienić".


Tomasz Dereszyński, Polska The Times, "Śmigłowiec dla armii powstanie w PZL-Świdnik?": Wywiad z Krzysztofem Krystowskim, wiceprezesem Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. Rozmówca odpowiadał na pytania dotyczące kondycji zakładu oraz współpracy z polskim wojskiem. Poruszanym tematem była również perspektywa kontraktów międzynarodowych i możliwości modelu AW149, który jest oferowany Ministerstwu Obrony Narodowej w postępowaniu na śmigłowce wielozadaniowe.


Dziennik Trybuna, "Niemcy, (k)raj terrorystów?": Polityka "otwartych drzwi" oraz niemieckie prawo ułatwia terrorystom przeprowadzanie zamachów? "W Niemczech przebywa ponad 200 tys. osób, którym odmówiono azylu i powinny być wydalone. Ale nikt ich nie rusza, bowiem jest to bardzo często niewykonalne przy obecnym stanie prawnym. A poza tym władze krajów związkowych boją się aktywnie działać w tej sprawie, by nie być oskarżonym o rasizm, ksenofobię, mowę nienawiści, itp. (Grzywna za mowę nienawiści sięga 1200 euro). Ponadto w Niemczech przebywa wieleset tysięcy tzw. uchodźców, którzy wjechali w latach 2015-2016. (...) Większość nie kwalifikuje się w żaden sposób do uzyskania azylu".

Reklama

Komentarze (1)

  1. prawnik

    Przecież Świdnik nie potrafi wyremontować sokołów na czas...

Reklama