Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Wyścig Scorpène o program Orka; PO chce zwołania SKON w sprawie kursów WOT po wycieku nagrania z Wojskowej Akademii Technicznej

fot. DCNS
fot. DCNS

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Scorpène ściga się z U-Bootami”: Czy bój o polski program Orka rozegra się między francuskim i niemieckim konsorcjum? Czy szwedzka propozycja współpracy Saaba z polskimi stoczniami ma jeszcze szanse realizacji? „Francuska Naval Group, producent podwodnych myśliwców Scorpène, podnosi kotwicę i rusza na podbój  polskiego rynku. Cel: wart ponad 10 mld zł program „Orka", czyli wyposażenie Marynarki RP w trzy okręty nowej generacji”.


Wojciech Czuchnowski, Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Chcą kontroli szkoleń WOT”: Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się zwołania komisji obrony narodowej w sprawie nagrania z Wojskowej Akademii Technicznej. „Chcemy wiedzieć, ile osób jest szkolonych w tym trybie, ile już zostało przeszkolonych, jaki był program tych szkoleń oraz ile kosztowały - mówiła Kluzik-Rostkowska. Według naszych informacji oficerowie z WAT usiłowali - improwizując - przygotować szkolenia w ramach kursu „Agrykola". Zgodnie z wytycznymi szefa szkolenia WOT płk. Konrada Karpowskiego szeregowy w trakcie rocznego kursu weekendowego jest w stanie uzyskać wiedzę podporucznika i dowodzić plutonem lekkiej piechoty. Do kursu oficerskiego mogą przystąpić po przejściu 16-dniowego szkolenia podstawowego żołnierze OT, którzy mają wykształcenie wyższe II stopnia (lub są w trakcie studiów magisterskich). Możliwość podwyższenia w krótkim czasie stopnia wojskowego zyskują też podoficerowie lub oficerowie w stanie spoczynku, którzy trafili do WOT”.


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Akanios

    Dzisiaj dotarłem do następującej informacji: \"2 maja Ministerstwo Obrony Narodowej, w odpo­wie­dzi na inter­pe­la­cję Adama Andruszkiewicza, poin­for­mo­wało, że pro­gram zakupu nowych okrę­tów pod­wod­nych Orka został prze­su­nięty po rok 2022.\"..........

    1. EUropa

      A planowane wycofanie ze sluzby zabytkowych Kobbenow planuje sie na jakie lata?

    2. JSM

      Oby to było po rok 2052. OP za kilkanaście miliardów są nam potrzebne tak samo jak w 39-tym czyli wcale. Jaśnie panowie admirałowie od siedmiu boleści co to nawet nie potrafią kupić odpowiednich radarów dla MJR tylko kupują co najdroższe w sklepiku powinni trafić do pudła za marnotrawstwo publicznych pieniędzy i sabotaż w armii (kompletny brak obrony przeciwlotniczej MJR)

    3. red

      3122

  2. krogulec

    Wybujałe ambicje naszego dowództwa MW napędzają rozmowy o podwodnych które tak nam są potrzebne jak dziura moście. Chyba by w czasie konfliktu uciekać nimi.

    1. Marek

      Głupota naszego społeczeństwa, które nie potrafi zmusić polityków, żeby poważnie podeszli do PMW powoduje to, że cała nasza północna granica niebawem będzie bezbronna. I nie licz na NDRy, bo to tylko element systemu. Bez floty, w tym podwodnej, równie dobrze do Rosjan możesz strzelać z wora.

  3. ryszard56

    tylko Niemieckie Delhfiny

  4. gnago

    Polski nie stać na badziewie nawet drogie zatem w przetargu powinni brać udział wszyscy producenci okr. podwodnych tej planety

Reklama