Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Tureckie miasto Adana padło ofiarą zamachu; USA, Francja oraz Rosja coraz bliżej Jałty 2?; Superpociski JASSM dla polskich F-16; Rosnące wydatki na obronność w NATO ochronią przed Rosją?; Lotnisko Zaventem bardziej bezpieczne

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Super Express, "Zamach w Turcji": "Tym razem na celowniku terrorystów znalazło się miasto Adana na południu kraju. W czwartek rano przed siedzibą gubernatora eksplodował tam zaparkowany przed wejściem do budynku samochód pułapka. Prawdopodobnie była to akcja terrorystki samobójczyni. Dwie osoby zginęły, a 16 zostało rannych. Chociaż żadna organizacja nie przyznała się jeszcze do zorganizowania masakry, prawdopodobnie stoi za nią Państwo Islamskie, bo w pobliżu Adany znajduje się baza wojskowa, z której startują samoloty bombardujące stanowiska terrorystów w Syrii".


Andrzej Krajewski, Dziennik Gazeta Prawna, "Wrogowie z przeznaczenia": W dobie kolejnego wyścigu zbrojeń, wygrana Donalda Trumpa oraz zakusy na fotel prezydencki przedstawicielki Frontu Narodowego we Francji – Marine Le Pen – która otwarcie nawołuje do podjęcia rozmów z Władimirem Putinem o nowym podziale wpływów na świecie, powinna budzić niepokój. Co Polska w takim razie powinna zrobić, wiedząc, że najsilniejsze państwa przygotowują się do Jałty 2?


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Kupimy superpociski": Polski rząd przyspiesza negocjacje z USA na dostarczenie pocisków AGM – 158 JASSM. Dużo wskazuje na to, że Polsce uda się uzyskać zgodę na dostarczenie pocisków polskiej armii. Tym samym Polska stanie się pierwszym zagranicznym użytkownikiem pocisków JASSM w konfiguracji z F-16.


Tom Partiff, Catherine Philp, Michael Savage, Polska The Times, "Rosyjskie groźby i słabość NATO": Po zimnej wojnie Zachód ograniczył wydatki na zbrojenia. Teraz środki na wojsko rosną, bo Rosja znów stanowi zagrożenie, a Donald Trump grozi zwinięciem parasola ochronnego Stanów Zjednoczonych. "Posunięcie Moskwy ma więcej wspólnego z odwetem dyplomatycznym niż poważnym zwiększeniem zagrożenia dla NATO. Takie postępowanie było typowe w latach zimnej wojny […]. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że działania sojuszu mają charakter obronny i są podejmowane proporcjonalnie do okoliczności. Obwinił Rosję za agresję na Ukrainie oraz rozmieszczenie dodatkowych oddziałów w Europie Wschodniej. Pojawiła się także informacja, że Turcja prowadzi rozmowy z Rosją w kwestii zakupu systemu obrony przeciwlotniczej S-400. Ewentualne porozumienie w tej sprawie wywoła opór ze strony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego".


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, "Izraelski wzorzec na lotnisku Zaventem": Po ośmiu miesiącach od tragicznego zamachu na brukselskim lotnisku Zaventem belgijskie władze wprowadzają nowe przepisy bezpieczeństwa. "Od teraz funkcjonariusze służb będą baczniej przyglądali się podróżnym oraz szczegółowo będą analizowali ich zachowanie. [...] Kolejną inicjatywą jest wzmocnienie systemu rozpoznawania twarzy i zwiększenie liczby lotniskowych kamer o 25 proc. Od teraz lotnisko będzie monitorowało łącznie 1250 kamer, a wśród nich specjalne urządzenia skanujące tablice rejestracyjne samochodów wjeżdżających na teren portu lotniczego".


Dziennik Trybuna, "Marzenie o Europejskiej Unii Obronnej": Europejskie siły militarne coraz bliżej? Europosłowie postulują utworzenie stałego ośrodka dowodzenia operacjami wojskowymi w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, a także reformę koncepcji unijnych grup bojowych. "Parlament Europejski przyjął w Strasburgu rezolucję, w której opowiedział się za stworzeniem Europejskiej Unii Obronnej (EUO). W tym celu europosłowie wezwali państwa UE do zwiększenia wydatków na obronę do przynajmniej 2 proc. PKB, co byłoby pierwszym krokiem ku EUO".

Reklama

Komentarze (1)

  1. robeee

    AGM – 158 JASSM - ER gwoli ścisłości.

Reklama