Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Sztuczna ryba śledząca dla wojska; Cyberpoligon Leonardo; Wywiad z szefem MSZ; Cele i zadania Wojskowej Służby Żywnościowej
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Grzegorz Kończewski, Polska The Times, „Wojsko zamówiło sztuczną rybę. Kogo będzie śledził <<śledź>>?”: Naukowcy pracują nad sztuczną rybą śledzącą dla Ministerstwa Obrony Narodowej. „Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mają bowiem opracować specjalną, inteligentną i niewykrywalną powlokę dla... ryby śledzącej, zwanej potocznie <<śledziem>>. [...] budowany na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej <<śledź>> raczej nie będzie służył do śledzenia ryb w morzach i oceanach.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Biały dom przychylny bazie”: Wywiad z Ministrem Spraw Zagranicznych, Jackiem Czaputowiczem. „Będziemy mieli stale bazy wojsk USA w Polsce? - Wydaje się to prawdopodobne. [...] Ideałem byłaby duża jednostka obecna na stałe, z pełną infrastrukturą. Wszystko zależy od dalszych rozmów ekspertów wojskowych i politycznych.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Wojsko maszeruje na żołądkach”: Historia wojskowej logistyki. Za racje żywnościowe w polskim wojsku, odpowiadają specjaliści z Wojskowego Ośrodka Badawczo - Wdrożeniowego Służby Żywnościowej (WOBWSŻ) podległego Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. „Od suszonego mięsa oraz sucharów, jakie spożywali walczący o niepodległość Stanów Zjednoczonych Amerykanie, przez puszkowaną żywność, jaką posilali się w okopach l wojny światowej żołnierze obydwu stron, po szczelnie pakowaną żywność gotową do niemal natychmiastowego spożycia - racje żywnościowe żołnierzy znacząco się zmieniły przez ostatnie kilkaset lat.”
Witold Kołodziej, Gazeta Finansowa, „Leonardo tworzy cyberpoligon dla żołnierzy przyszłości”: Koncern Leonardo rozbudował centrum szkolenia dla cyberżołnierzy w angielskim mieście Lincoln. Systemy chronią także brytyjskie śmigłowce jak Wildcat, Merlin, Chinook, Puma czy Apache. „Zupełnie nowy obiekt szkoleniowy - Akademia Leonardo - pozwoli trzykrotnie zwiększyć liczbę techników szkolących się w zakresie GEMA (Cyber and Electromagnetic Activities - Działania cyfrowe i elektromagnetyczne). Centrum szkoleniowe Leonardo w Lincoln (środkowa Anglia) działa od 2009 r. Skupia się na podnoszeniu kwalifikacji i wsparciu brytyjskich sił zbrojnych, w tym lotnictwa. Blisko kooperuje z pobliską bazą RAF w Waddington. Nowa inwestycja będzie stanowić rozszerzenie dotychczasowej oferty o komponent walki elektronicznej i elektromagnetycznej podczas działań bojowych.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie