Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Szef estońskiego wywiadu ostrzega przed rosyjskimi agentkami; M28 rusza na podbój Ameryki Południowej; 700 kg polskiego uranu trafiło do Rosji; Europejskie służby nie radzą sobie z falą terroryzmu; Irackie siły wyparły IS z lotniska

Fot. PZL Mielec
Fot. PZL Mielec

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, "Uważajcie na rosyjskie agentki": Szef wywiadu Estonii przestrzega przed działaniami rosyjskiego wywiadu. "Mikk Marran uważa, że nad stacjonującymi w jego kraju żołnierzami NATO zawisło niebezpieczeństwo. [...] Jego zdaniem agentki z Rosji będą starać się nawiązywać intymne kontakty z żołnierzami NATO, by później ich szantażować."


Grzegorz Psujek, Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "PZL Mielec szuka nowych rynków w Ameryce": Dwusilnikowe samoloty transportowe - M28 - z zakładów zbrojeniowego giganta Lockheed Martin ruszają na podbój krajów Ameryki Południowej. PZL Mielec ma zamiar zaprezentować swój produkt w Trynidadzie i Tobago, Brazylii, Argentynie, Ekwadorze, Kolumbii, Panamie oraz Meksyku.


Agaton Koziński, Polska The Times, "Jak polski uran trafił do Rosji": Polska posiadała niemal 700 kg wzbogaconego uranu, ale całość została przekazana Rosji w latach 2009-2016. Czy w dzisiejszej dobie wzrostu napięć na linii NATO - Rosja, było to mądre rozwiązanie?


Gazeta Polska Codziennie, "Niemcy i Francja nie radzą sobie z terrorystami": Przedstawiciele niemieckich służb przyznają, że nie są w stanie skutecznie powstrzymać fali terroryzmu, która przechodzi przez Europę.  "Zachód przegrywa walkę z islamskimi radykałami. Pomimo rozmaitych rządowych programów i zwiększania uprawnień dla służb specjalnych środowiska dżihadystyczne zarówno we Francji, jak i w Niemczech rosną w siłę. [...] Szef BfV powiedział też, że jego służby otrzymują codziennie nawet cztery szczegółowe informacje o przygotowywanych zamachach.[...] Również we Francji nie maleje zagrożenie atakami terrorystycznymi. Z zaprezentowanego przez tamtejszy senat raportu wynika, że rządowe programy, których celem było przeciwstawianie się radykalizacji, indoktrynacji i werbowaniu młodzieży muzułmańskiej, poniosły porażkę"


Nasz Dziennik, "Dżihadyści wyparci z lotniska":  Irackie siły rządowe opanowały lotnisko w Mosulu na północy Iraku. "Irackie siły rządowe wkroczyły w czwartek na teren lotniska w Mosulu, położonego na południowym zachodzie miasta, po raz pierwszy od 2014 roku, kiedy dżihadyści opanowali to miasto. Doszło do gwałtownej wymiany ognia z bojownikami IS. [...] Szturm na lotnisko i bazę przypuszczono w piątym dniu ofensywy sił rządowych na zachodnią część Mosulu, która jest ostatnim bastionem IS w Iraku. Po kilku tygodniach ciężkich walk wojsko irackie odbiło w styczniu z rąk dżihadystów wschodnią część miasta."


Dariusz Kotara, Gazeta Finansowa, "ABC bezpieczeństwa na lotnisku": Na lotnisku w podwarszawskim Modlinie zakończyły się testy pierwszej w Polsce biometrycznej bramki do Automatycznej Odprawy Osób (Automatic Border Control). "System ma za zadanie zweryfikować biometrycznie podróżnego, czyli pobrać rzeczywiste odciski linii papilarnych palca oraz zdjęcie wizerunku twarzy. Pobrane dane zostają porównane z danymi w paszporcie biometrycznym. Zadaniem systemu jest także sprawdzenie wiarygodności dokumentów i wykrycie ewentualnych fałszerstw. Bramka ABC ma potwierdzić, że osoba odprawiająca się jest rzeczywiście osobą z dokumentu. "

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. dk.

    "Zachód przegrywa walkę z islamskimi radykałami" - Twierdzę, że w ogóle nie walczy, a właśnie gra. Tamci walczą, Zachód gra, więc przegrywa.

  2. pit

    700 kg uranu!!! - pytanie jeszcze jakiego? Kto za to odpowiadał i odpowiada. Do Rosji trafił zapewne starym szlakiem przy pomocy starych, sprawdzonych osobników.

  3. stoltzman

    o co chodzi z tym uranem bo mi to mozg lasuje?

    1. mw

      W miejscowości Świerk pod Warszawą mamy jedyny w Polsce reaktor badawczy Maria wybudowany w latach 70 tych. Paliwo do reaktora w przeszłości dostarczała Rosja w związku z tym, zgodnie z prawem międzynarodowym zużyte paliwo musiało wrócić do kraju producenta.

Reklama