Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Samobójcza śmierć pułkownika SKW; MSZ przygotowało projekt edukacyjny dotyczący NATO; Realne zagrożenia podczas szczytu NATO oraz ŚDM?; Grupa V4 o wzmocnieniu NATO; Wizyta Prezydenta Dudy w Norwegii

Fot. skw.gov.pl
Fot. skw.gov.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, "Śmierć w SKW": W środę wieczorem podano informację o samobójczej śmierci wysokiego rangą oficera Służby Kontrwywiadu Wojskowego. "Według naszych źródeł podpułkownik przez ostatnie lata pełnił funkcję zastępcy naczelnika Zarządu Bezpieczeństwa Informacji. Zajmował się wydawaniem certyfikatów bezpieczeństwa dla przemysłu obronnego i osób, które miały kontakt z tajnymi dokumentami. Miał za sobą ok. 20 lat służby, którą zaczynał w WSI. W 2007 r. pozytywnie przeszedł weryfikację przeprowadzoną przez Antoniego Macierewicza po likwidacji WSI. Nie przejawiał skłonności do zachowań depresyjnych."


Janina Blikowska, Rzeczpospolita, "Lekcje o NATO w polskich szkołach": Ministerstwo Spraw Zagranicznych z okazji przełomowego szczytu NATO w Warszawie, zachęca placówki edukacyjne do przybliżenia uczniom roli i znaczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. MSZ przygotowało w tym celu projekt scenariuszy na lekcje z różnych przedmiotów dla gimnazjów oraz liceów.


Mira Suchodolska, Dziennik Gazeta Prawna, "Teoretyczne państwo. Realne zagrożenie": Przed szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży panuje zrozumiała atmosfera strachu. Instytucje rządowe, które zajmują się przygotowaniami oraz oceną bezpieczeństwa tych wydarzeń, pomimo jasnych zapytań dziennikarskich, milczą. Można jedynie wyczuć bezradność urzędników oraz słabe przygotowanie pod względem bezpieczeństwa obu imprez masowych.


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Jednym głosem dla wzmocnienia NATO": W Czechach odbyło się spotkanie grupy Wyszehradzkiej (V4).  "Szef polskiego resortu obrony Antoni Macierewicz po spotkaniu ministrów Polski, Czech, Słowacji i Węgier w czeskich Libicach i po późniejszych dwustronnych rozmowach na Węgrzech z tamtejszym ministrem obrony nie krył zadowolenia z jednomyślności w sprawie większej aktywności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. - Po długiej dyskusji, podczas której analizowaliśmy wszystkie aspekty obecnej sytuacji militarnej, a także przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Warszawie, przyjęliśmy wspólną deklarację, której główne punkty dotyczą wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - podkreślił polski minister."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Wsparcie z Oslo": Prezydent Andrzej Duda odbył wizytę dyplomatyczną w Norwegii. "Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Norwegii okazała się sukcesem: Oslo popiera polskie postulaty wzmocnienia flanki wschodniej NATO. Andrzej Duda odwiedza kraje NATO przed lipcowym szczytem Paktu w Warszawie i wizyta w Norwegii należała do tych bardziej udanych. - Nasi norwescy przyjaciele pokazywali nam jasno i wyraźnie, że w przypadku jakichkolwiek zagrożeń w Europie Środkowo-Wschodniej tym samym stanowi to zagrożenie dla Norwegii. Tak jak my i państwa bałtyckie jesteśmy wschodnią flanką NATO, Norwegia jest jej flanką północną. Tych dwóch części nie można ze sobą rozrywać - powiedział prezydent Duda [...]"


Piotr Subik, Dziennik Polski, "Nie ma, nie ma krzaków na pustyni": W ramach unijnego projektu Life+, usunięto krzaki oraz niewybuchy z Pustyni Błędowskiej. Dzięki tej operacji, na Pustyni będą mogły się obywać bezpieczne szkolenia spadochroniarzy z 16. batalionu powietrznodesantowego z Krakowa, którzy przygotowują się do natowskiego ćwiczenia Swift Response-16.

Reklama

Komentarze

    Reklama