Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. Jakub Szymczak / KPRP

Piątek z Defence24.pl: Gen. Kraszewski odzyska dostęp do informacji niejawnych; Brak perspektyw dla zakończenia wojny w Jemenie; Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych; Krytyczny stan Bundeswehry

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Super Express, „Generał znów ma uprawnienia”: Gen. Jarosław Kraszewski, szef Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, ma odzyskać dostęp do informacji niejawnych. „Podwładni Mariusza Kamińskiego (53 l.), ministra koordynatora służb specjalnych, nie znaleźli podstaw do cofnięcia poświadczeń bezpieczeństwa generałowi.”


Beata Błaszczyk, Rzeczpospolita, „Wojna, o której świat zapomniał”: Wojna w Jemenie trwa. „Od 6 listopada 2017 roku trwa saudyjska blokada wszystkich granic Jemenu. Rebelianci Huthi - kolejny gracz w skomplikowanej wojnie - wystrzelili pocisk w stronę saudyjskiej stolicy. Pocisk nad Rijadem został w ostatniej chwili zneutralizowany, ale Saudyjczycy w odwecie zablokowali cały kraj. Huthi są wspierani przez Iran, odwiecznego rywala Arabii Saudyjskiej. To z Iranu pochodzą rakiety i pociski wystrzeliwane przez rebeliantów w stronę Rijadu czy - tak jak ostatnio - Dżuddy.”


Zenon Baranowski, Nasz Dziennik, „Świadkowie wielkiej historii”: W czwartek uczczono pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego. „ - Dziękuję Wam za to, bo nie wiem, jaka byłaby dzisiaj Polska i czy udałoby się ją odrodzić w 1989 roku, czy powstałaby „Solidarność", gdyby nie Wasza postawa, gdyby nie to, że o tym pamiętano - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia odznaczeń Żołnierzom Niezłomnym.”


Maciej Miłosz, Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Blitzkriegu nie będzie”: Braki w nimieckiej armii. W listopadzie ubiegłego roku z 244 czołgów Leopard 2, jakimi dysponuje Bundeswehra, sprawnych było jedynie 100. Pod koniec roku z użytkowania wyłączonych było wszystkich sześć nowoczesnych okrętów podwodnych Deutsche Marine. Do tego bywały dni, kiedy w niebo nie mógł się wzbić ani jeden z 14 transportowców Airbus A-4OOM. Zresztą na tym nie kończą się problemy ze sprzętem w Luftwaffe. (…) myśliwce Tornado oraz Typhoon są tak często uziemiane, że piloci nie mogą wylatać wystarczającej liczby godzin potrzebnej do ukończenia szkoleń.”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. lolek

    „Blitzkriegu nie będzie” i tak właśnie by wyglądał sojusz Polsko-Niemiecki... tak samo będzie wyglądać armia europejska, którą forsują niemcy. Jedynie w USA i NATO jest sens pokładać nadzieje na wspracie to już nie mam wątpliwości. Niemcy chyba na ostro się już dogadują z Rosją, stworzyć papierowa armia europejska aby wycofać wojska USA z europy, a póżniej Rosja będzie robić co chce. Napadnie na Polske, a Niemcy powiedzą chcielibyśmy wam pomóc ale nie mamy czym...

Reklama