Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Piątek z Defence24.pl: Asad beneficjentem rozejmu w Syrii; Górski Karabach polem walki politycznej Rosji i Turcji; Szef MON silny tylko słowem?; Antyterroryści odchodzą ze służby; Siły Powietrzne USA zwiększa swoją obecność w Europie

Fot. Sgt. Quentin Johnson, 2nd BCT PAO, 1st Cav. Div.
Fot. Sgt. Quentin Johnson, 2nd BCT PAO, 1st Cav. Div.

Piątkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Asad wygrywa rozejm": Rozejm w Syrii trwa od pięciu tygodni, jednakże jest to jedynie papierowy rozejm. Wojna nadal trwa, przynosząc krwawe żniwa. "Wygląda na to, że Asad będzie jednym z największych beneficjentów rozejmu'- mówi raport Soufan Group, amerykańskiej firmy konsultingowej zajmującej się kwestiami bezpieczeństwa. 'Ponieważ pokonanie PI jest celem koalicji kierowanej przez USA, pasmo udanych operacji przeciwko tej grupie wzmocni pozycję Asada w przyszłej Syrii'"


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Nowe pole bitwy Rosji i Turcji": Konflikt na Zakaukaziu o Górski Karabach między Armenią i Azerbejdżanem jest kolejnym miejscem starć polityki Rosji i Turcji.  Rosja nie chce politycznie wesprzeć żadnego z krajów w tym konflikcie, obawiając się utraty wpływów w obydwu krajach. Turcja natomiast jest związana z Azerbejdżanem umową o partnerstwie strategicznym, która definiuje również pomoc militarną w razie agresji na którąkolwiek ze stron tej umowy.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Minister słowem silny": Pierwsze tygodnie urzędowania ministra Antoniego Macierewicza w resorcie obrony narodowej były naznaczone głośnymi wydarzeniami, jednak po czterech miesiącach można śmiało przyznać, że na tym wszystkim się skończyło i więcej pozytywnych rewolucji nie było.


Radosław Gruca, Fakt, "Policyjni antyterroryści odchodzą ze służby": W geście protestu, najlepsi antyterroryści odchodzą ze służby przed najważniejszymi tegorocznymi wydarzeniami w Polsce. "Policjanci liczyli, że Światowe Dni Młodzieży w Polsce będą świetnym pretekstem do wymiany archaicznego sprzętu na nowoczesny. Nic z tego. W proteście ze służby odchodzą teraz jedni z najlepszych funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA) - ustalił Fakt."


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Flota powietrzna USA zwiększy obecność w Europie": Sekretarz generalny NATO wystąpił na konferencji naukowej zorganizowanej przez waszyngtoński ośrodek analityczny Atlantic Council, na której wypowiedział się na temat agresywnego zachowania Rosji w Europie Wschodniej.  "Władze Kremla prowadzą politykę zastraszania sąsiednich krajów i dążą do zmiany granic w Europie, używając do tego swoich sił zbrojnych - stwierdził wczoraj sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.[...] Dowódca USAFE dodał, że w planach na rok 2017 jest również modernizacja i powiększenie infrastruktury lotniczej w Europie Wschodniej. - Chcemy w tym regionie zbudować dodatkowe magazyny broni, paliwa oraz zakłady konserwacji i naprawy samolotów - stwierdził gen. Frank Gorenc"


Andrzej Rozenek, NIE, "Światowe Dni Terrorystów": Rząd oraz kościelni decydenci ignorują analizy bezpieczeństwa oraz ostrzeżenia z zagranicy dotyczące Światowych Dni Młodzieży. "Jak ujawniła TVN 24, z raportu wynika, że Brzegi są fatalną lokalizacją, 'miejsce to jest źródłem wysokiego ryzyka dla życia i zdrowia ludzi'. Następnego dnia ta sama telewizja ujawniła raport o możliwościach ewakuacji, a raczej braku takich możliwości, przygotowany przez ekspertów z Politechniki Krakowskiej. Analiza mówi o trudnej topografii terenu, na którym występują 'wąskie gardła', i przewiduje, że ewakuacja potrwa co najmniej... 8 godzin. Ktoś najwyraźniej prosi się o tragedię."


AIP, Polska - Głos Wielkopolski, "Korea Płn. zdolna do atomowego ataku": Eksperci oraz zagraniczne wywiady potwierdzają informacje na temat zdolności Korei Północnej do przeprowadzenia ataku nuklearnego. "Korea Północna jest w posiadaniu miniaturowych głowic jądrowych i opanowała technikę montowania ich na rakietach średniego zasięgu - poinformował rząd Korei Południowej, potwierdzając tym samym to, co od dłuższego czasu podejrzewali międzynarodowi wojskowi, agenci, a także cywilni eksperci. Ta wiadomość oznacza, że Pjongjang jest zdolny do przeprowadzenia ataku jądrowego o zasięgu nawet 1280 km, czyli w dowolne miejsce w Korei Płd. i Japonii, a być może nawet USA."


Tomasz Plaskota, Polska - Dziennik Zachodni, "Do Polski przybywa amerykańska brygada pancerna. Gdzie będzie stacjonowała? To sprawa kluczowa": Lokalizacja wojsk amerykańskich w Polsce nie jest jeszcze znana, jednakże spekuluje się o centralnej bazie w Ciechanowie, Łasku, Choszcznie, Drawsku Pomorskim lub Skwierzynie. Eksperci twierdzą jednak, że najlepszymi lokalizacjami byłby wschodnie tereny Polski jak np. Braniewo, Giżycko, Bartoszyce, Biała Podlaska lub Hrubieszów."Brygada dysponuje nowoczesnym sprzętem, co daje jej dużą siłę uderzeniową. ,Żelazną pięścią' brygady jest 90 zmodernizowanych czołgów Abrams, w których zastosowano nowoczesne technologie elektroniczne i wzmocniono pancerz, oraz 18 haubic samobieżnych Paladin, które strzelają pociskami o kalibrze 155 mm nawet na odległość 30 km." 

Komentarze