Reklama

Siły zbrojne

Paris Air Show 2015: Uzbrojenie bezzałogowców Watchkeeper. Propozycja dla Polski

Podczas Paris Air Show Thales po raz pierwszy zaprezentował uzbrojenie dla bezzałogowca Watchkeeper wraz ze specjalnie zaprojektowanym pylonem. Maszyny tego typu zostały zaproponowane Polsce w programie Gryf.

Wśród wymagań polskiego przetargu na bezzałogowce taktyczne znalazło się również uzbrojenie, dlatego po raz pierwszy lekkie bomby FFLMM Fury będzie można zobaczyć pod skrzydłami Watchkeepera na kieleckim MSPO. Jednak zainteresowani mogli zobaczyć na Paris Air Show zaprojektowany specjalnie do tego celu pylon uzbrojenia, przenoszący dwa pociski. Został opracowany przez amerykańską firmę Exelis, która wraz z Thales UK i Textron bierze udział w pracach nad lekką amunicją kierowaną.

Bomba typu FFLMM (ang. Free-Fall Lightweight Multi-role Missile) waży 6 kg i wyposażona jest w głowicę kumulacyjno-odłamkową o masie 2 kg, która może skutecznie razić zarówno cele powierzchniowe, jak i lekko opancerzone. Niewielka masa głowicy zapewnia ograniczenie strat ubocznych i ułatwia wykorzystanie FFLMM w sytuacjach gdy cięższe pociski mogłyby zagrozić np. cywilom.

Małe wymiary nie ograniczają też znacząco możliwości przenoszących je maszyn, takich jak bezzałogowce, dla których większe pociski to nie tylko problemy z wyważeniem i oporem aerodynamicznym, ale też przekroczeniem masy startowej. Zastosowanie tradycyjnej amunicji, o ile jest możliwe, wymaga ograniczenia zapasu paliwa lub rezygnację z części wyposażenia obserwacyjnego BSL.

Pocisk opracowany przez Thales UK i Textron mierzy tylko 700mm długości i 76mm średnicy, ale osiąga cele na dystansie około 6 km po zrzuceniu z pułapu 3 tys. metrów. Podwójny system sterowania amunicji FFLMM wykorzystuje wiele komponentów lekkich kierowanych  pocisków rakietowych LMM produkowanych przez koncern Thales. Naprowadzanie na cel może być realizowane zarówno za pomocą układu pozycjonowania GPS, jak też półaktywnego systemu laserowego.

Jeśli Polska wybierze system WH450 Watchkeeper w programie Gryf, może stać się pierwszym użytkownikiem jego uzbrojonej wersji, która będzie mogła przenosić 4 FFLMM podwieszone na dwóch podskrzydłowych pylonach. Francja, która obecnie prowadzi badania i testy związane z planem zakupu tych bezzałogowców. Prezentowany na Paris Air Show pylon po raz pierwszy masie pojawić pod skrzydłami Watchkeepera podczas tegorocznego MSPO w Kielcach.

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Give me your money

    Thales selling Israeli UAV? The Israeli are trying to sell it to Poland directly!? Probably Thales wants Polish MoN money to develop the weaponized version for France..!?

  2. Pogan

    Powinniśmy kupić Gray Eagle, to najlepsza maszyna w tej klasie.

    1. Bartek

      Kupmy Global Hawki - Niemcy chcą je kupować i nawet kogoś tam się pytali czy nie chcą z nimi brać, także jakby podłączyć się pod takie zamówienie to koszt jednostkowy byłby mniejszy, bo już ze 3 kraje co najmniej by brały.

Reklama