Reklama

Geopolityka

Pakistańska marynarka tropi indyjski okręt podwodny

fot. Indian Navy
fot. Indian Navy

Okręty nawodne sił morskich Pakistanu wytropiły indyjski okręt podwodny i nie dopuściły go do skrytego wejścia na pakistańskie wody terytorialne.

Zgodnie z informacją przekazana oficjalnie przez przedstawiciela sił morskich Pakistanu, indyjski okręt podwodny z napędem diesel – elektrycznym został wykryty 14 listopada br. i był cały czas śledzony, pomimo, że załoga tej jednostki na różne sposoby usiłowała zerwać kontakt.

Z komunikatu wynika, że pakistańskie okręty będąc cały czas blisko jednostki indyjskiej nie dopuściły, by weszła ona na wody terytorialne Pakistanu. Sprawa jest o tyle ciekawa, że w takiej sytuacji, będąc faktycznie na wodach międzynarodowych, okręty sił morskich Indii mają prawo przejścia i nikt im nie powinien im w tym przeszkadzać.

Według Pakistańczyków indyjska jednostka była wykryta w zanurzeniu, w odległości około 40 Mm na południe od wybrzeża Pakistanu i została „zmuszona” do odejścia na odległość 65 Mm. Działania pakistańskich sił nawodnych i lotnictwa ZOP spowodowały, że w pewnym momencie załoga okrętu podwodnego zrezygnowała z ucieczki i wyszła na głębokość peryskopową - doładować akumulatory na „chrapach”.

Z drugiej strony Indie zaprzeczają by doszło do jakiegokolwiek kontaktu, a rzecznik prasowy indyjskich sił morskich wprost wskazał, że „wszystko to jest rażącym kłamstwem”. Pakistańczycy ujawnili jednak zdjęcia i film okrętu podwodnego (typu Sindhughosh/Projekt 877) sił morskich Indii twierdząc, że to właśnie z nim miały „starcie” ich okręty.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Pawo

  Tam otwarty konflikt wisi w powietrzu

  1. Boczek

   ...i to już od 60 lat - ...z 5 krótkimi przerwami w wiszeniu.

 2. bender

  To warszawianke w ogole da sie wykryc? :-DD Ta czesc artykulu rozbawila mnie do lez: <<w pewnym momencie załoga okrętu podwodnego zrezygnowała z ucieczki i wyszła na głębokość peryskopową - doładować akumulatory na „chrapach”.>>

 3. Naiwny

  Ujawniły zdjęcia "podwodne" z sonarów itp.?

Reklama