Reklama

Geopolityka

Pakistańska delegacja w Polsce. Współpraca wojskowa i przemysłowa

Fot. por. Robert Suchy/CO MON
Fot. por. Robert Suchy/CO MON

Ściślejsza współpraca wojskowa oraz w obszarze przemysłów zbrojeniowych - były głównymi tematami rozmów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej  i generała Qamar Javed Bajwa, szefa Sztabu Armii Pakistanu.

We wtorek szef MON spotkał się w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej przy ul. Klonowej, z delegacją przedstawicieli armii pakistańskiej, której przewodniczył szef Sztabu Armii Pakistanu.

Podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że największy potencjał do rozwoju współdziałania pomiędzy Polską a Pakistanem istnieje w obszarze wojskowo – przemysłowym. Szef MON podkreślił, że Polska współpracę w tym obszarze traktuje, jako potwierdzenie dobrych stosunków politycznych, opartych na wzajemnym zaufaniu oraz zbieżnych interesach w kwestii bezpieczeństwa.

W tym kontekście warto wspomnieć, że w listopadzie 2017 roku w Polsce gościła delegacja na czele z prezesem Pakistan Ordnance Factory (POF) generałem broni Umarem Farooq Durranim. Rozmawiano m.in. o transferze technologii związanym z produkcją broni strzeleckiej i amunicji. Pakistańczycy odwiedzili też Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu, Zakłady Mechaniczne Tarnów, MESKO w Skarżysku-Kamiennej, PCO S.A. oraz złożyli wizytę na poligonie, gdzie mieli okazję zapoznać się ze sprzętem produkowanym przez spółki z Grupy PGZ i użytkowanym przez Siły Zbrojne RP. W grudniu delegacja innej firmy Heavy Industries Taxila (HIT) głównego producenta platform lądowych w Pakistanie odwiedziła z kolei siedzibę PGZ S.A., a także zakłady produkcyjne, odpowiadające za platformy lądowe i ich wyposażenie w ramach Grupy. 


Podczas wczorajszego spotkania ministra i szefa sztabu omawiane były kwestie związane  ze współpracą  w zakresie szkolnictwa. Polska jest otwarta na udział żołnierzy z Pakistanu w szkoleniach prowadzonych w szkołach wojskowych. Wśród tematów, jakie zostały poruszone w trakcie rozmowy znalazły się też sprawy związane z bezpieczeństwem międzynarodowym. 

Co należy dodać w kwietniu tego roku minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę ramową między Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Ministerstwem Obrony Islamskiej Republiki Pakistanu o wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności.

Reklama

Komentarze (11)

  1. zły

    Interesująca polityka zagraniczna rządu. Wojowanie z UE, ocieplanie stosunków z Białorusią, ropa z Iranu, współpraca wojskowa z Pakistanem. Może czas na wizytę w Korei Północnej?

  2. BRZDĄC

    w ramach współpracy Polska powinna zainteresować się zakupem pakistańskiego samolotu PAC JF-17 Thunder w ilościach 32 sztuk ...będących odpowiednikiem F-16 tylko 2,5 raza tańszym ..a nawet poszedłbym dalej na wspólną produkcję i rozwój w/w systemu ... idea jest piękna powstałby polski przemysł lotniczy i byśmy produkowali system bojowy ..odpowiadający dzisiejszej rzeczywistości i tak znaleźli byśmy się się wśród krajów producentów a nie li tylko montowni obcych korporacji....

  3. Bogusław Michalczyk

    Bo Indie już chyba zbytnio oddaliły się od Polski ?

  4. Bogusław Michalczyk

    Przydałyby sie kontrakty .....

  5. g

    Jedna flaga ciemno czerwona, druga jasno.. bez komentarza

  6. Mirek

    Cóż - Polskę powinny interesować przede wszystkim pakistańskie głowice. Zwłaszcza po 447. To bardzo dobry bezpiecznik, no i wielu chciwym i zbytnio gorącym głowom wylałby kubeł zimnej wody na zapędy na 300 mld $.

    1. asd

      To samo pomyślałem:)

  7. pitbu

    Rosja nigdy nie zaatakowała Ameryki bo ameryka ma głowice.

  8. werte

    Jeśli będzie to wyglądać jak współpraca z Egiptem to może lepiej sobie darować?

  9. Janek

    może zamienią się z naszymi Su-22 na JF17?

  10. jurgen

    my im amunicję małokalibrową, oni nam bombę atomową

  11. Lucjan 3

    My i współpraca z Islamską Republiką Pakistanu?! No Świat się kończy, naprawdę... Może lepiej zbliżyć się do Hindusów.

Reklama