Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Osiem miliardów dolarów za F-16 dla Tajwanu

Ilustracja: Lockheed Martin
Ilustracja: Lockheed Martin

Amerykański Departament Stanu opublikował ogłoszenie, w którym zawiadamia o możliwej sprzedaży Tajwanowi samolotów F-16C/D Block 70 i związanego z nimi wyposażenia.

W ogłoszeniu podano, że Tajpei zwróciło się do rządu amerykańskiego z prośbą o sprzedaż 66 samolotów F-16C/D Block 70 i związanego z nimi wyposażenia. Szacowany koszt zakupu wynosi maksymalnie 8 mld USD.

Rząd Tajwanu zwrócił się z prośbą o umożliwienie kupna 66 egzemplarzy samolotów F-16C/D Block 70, 75 silników F110 General Electric Engines w tym dziewięciu zapasowych); 75 systemów Link-16 (w tym dziewięciu zapasowych); 75 programowalnych wyświetlaczy Improved Programmable Display Generators (w tym dziewięciu zapasowych); 75 radarów APG-83 AESA (w tym dziewięciu zapasowych); 75 modularnych komputerów misji 7000AH w tym dziewięciu zapasowych); 75 systemów pozycjonowania GPS/inercyjnych LN-260 w tym dziewięciu zapasowych); 75 działek M61 Vulcan 20mm (w tym dziewięciu zapasowych), 138 wyrzutni LAU-129.

W skład zamówienia rządu tajwańskiego wchodzi też inne wyposażenie i uzbrojenie, niezbędne do prowadzenia standardowej eksploatacji maszyn, wyposażenie elektroniczne, sprzęt łączności i wymiany danych, urządzenia kryptograficzne a także symulatory lotów i obsługi technicznej, usługi inżynieryjne, wyposażenie służące do analizy danych i wykonywania przeglądów samolotów, usługi transportowe i logistyczne.

Departament Stanu zwraca uwagę, że wyrażenie zgody na transakcję przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa narodowego i ekonomicznego USA, zwiększy możliwości odstraszania Tajwanu i przyczyni się do wzrostu stabilności politycznej w regionie.

Co więcej, wyrażenie zgody na zakup samolotów zwiększy możliwości tajwańskich sił zbrojnych w zakresie współpracy z armią amerykańską. Armia Tajwanu, ze względu na eksploatację wcześniejszych wersji F-16, nie napotka trudności związanych z wdrożeniem nowych wersji, a nabycie maszyn nie zmieni równowagi wojskowej w regionie. Republika Chińska eksploatuje obecnie ponad 140 samolotów F-16 w wersjach A i B, które są stopniowo konwertowane do wersji F-16V.

Wykonawcą zamówienia będzie firma Lockheed Martin. Obecnie nie są znane jakiekolwiek zobowiązania offsetowe, choć nabywca zazwyczaj wymaga stosownych zabezpieczeń. Wszelkie umowy tego rodzaju będą negocjowane i podpisywane bezpośrednio przez wykonawcę i kupującego.

Wykonanie umowy wiązać się będzie ze stacjonowaniem na Tajwanie niewielkiej, liczącej poniżej 20 osób grupy pracowników rządowych i kilkunastu pracowników kontraktowych, zajmujących się prowadzeniem szkolenia początkowego i wdrażaniem obsługi technicznej.

Podpisanie umowy nie wywoła negatywnych skutków dla gotowości amerykańskich sił zbrojnych. Do podpisania umowy niezbędne jest, oczywiście, uzyskanie zgody amerykańskiego Kongresu.

Reklama

Komentarze (13)

  1. Rzyt

    Nie chcą t 72 m genetycznie zdezelowane? Do każdego możemy generała za 1 Juana dorzucić... Jeszcze biura analityczne, koncepcyjne, dialogowe dorzucić z KADRĄ po 10 peso za głowę

  2. Vdv

    A moze i my powinnismy f16 zamiast f35 na ktore nas nie stac zabardzo

  3. Stary Grzyb

    PKB Tajwanu 590 mld USD, PKB Polski 550 mld USD. Lotnictwo Tajwanu 210 F-16 w wersjach V oraz Block 72+, lotnictwo Polski 48 F-16 w wersji Block 52+. Może warto by wysłać jakąś misję w celu ustalenia, jak oni to robią?

    1. Davien

      Jak na razie to Tajwan ma 140 F-16A/B które dopiero modernizuja powoli i chca kupić 66nowych F-16V

    2. Chinek Malinek

      PLUS F35 Tak naprawdę to topografia pomaga Tajwanowi Raday na wzgorzach wymiataja Chiny. Plus AWACS z Okinawy

  4. janko muzykant

    ciekawe ila polska ma zapasowych silnikow i reszty modolow i czy utrzymuje ten zapas na stalym poziomie? hmm moze ktos wie?

    1. Navigator

      Remontuja 16 fek na tyle bylo kasy 6 lata To ile stoi w hangarach?

  5. analizator

    A czemu nie dopisaliście, że Chiny wydały oświadczenie, że jeśli ta transakcja dojdzie do skutku to na USA zostaną nałożone sankcje .

    1. Davien

      Może dlatego że mało to kogo obchodzi zarówno na Tajwanie jak i w USA, a jak Chiny chca kolejnej fazy wojenki na sankcje i cła to fatalnie na tym wyjda:)

    2. Gnom

      A gdy zarzadaja wykupienia długów USA też. Sa głównym wierzycielem USA i dostawca wielu waznych elementów dla jego przemysłu, choć niewielu zdjae sobie z tego sprawe. Skladowych nie widac. Światowa gospodarka to system naczyń połaczonych, warto o tym pamietać. Choc wielu naszych polityków tnie gałąź na której siedzi od strony pnia, a potem sie dziwi że sie spadło.

    3. Davien

      Panie Gnom, obecnie Chiny maja nieco ponad bilion w amerykańskich obligacjach wiec nawet nie są głównym wierzycielem. Jakby USA musiały to to wykupią a Chiny wyladuja na pozycji państwa niewiarygodnego. Do tego ostatnia wojenka handlowa w której na 60mld ceł z Chin USA im odpowiedziały 300mld i dodatkowo nastepne 200 w odwodzie jasno pokazuje kto od kogo bardziej jest zależny.

  6. ŚWIERGOT

    cóż .. doświadczenia z trudnym " dużym bratem" dorzucając pragmatyzm i mądrość Tajwanu oraz słynne kalkulacje gdzie sprawą nadrzędną jest koszt równoważony efektem a nie jak w przypadku Polski polityczne lizusostwo "zezowatych umysłów" ..Tajwan postawił na systemy bojowe które są wymiernym i sprawdzonym systemem w walce a nie ciekawostką technologiczną jakim jest i będzie w najbliższym czasie latadełko F-35..Tajwan którego budżet wojskowy oscyluje a nawet równoważy się z budżetem obronnym Polski ,Tajwan którego rozwój wysokich technologi jest jednym z przodujących na świecie mógłby przecież wejść w " dill" z USA by realizować budowę elementów latadełka F-35 na co chętnie USA by przystało licząc na mądrego sojusznika jakim jest Tajwan apropo z którym zrealizował parę świetnych projektów wojskowych a co zrobił Tajwan podszedł do sprawy mądrze kupuje najnowsze F-16 i modernizuje starszą flotę F-16 i pomyśleć ma tych samolotów prawie 140 sztuk jeśli chodzi o "stary park" nie mówiąc o innych samolotach bojowych własnej produkcji np świetne wielozadaniowe AIDC F-CK-1 Ching-Kuo czy nabytych od Francji i USA innych maszyn bojowych co daje mu park prawie 300 maszyn bojowych nie licząc maszyn wsparcia i pomocniczych.....przy tylu samolotach bojowych i " niekończącej się manifestacji bojowej z wielkim bratem Chinami" przecież mógłby sobie kupić chociaż eskadrę F-35 by mieć oczy i uszy na "dużego brata " i wyprzedzać jego zamiary ..nie Tajwan postawił na pragmatyzm i woli zakup najnowszych F-16 ..postawił na skuteczne systemy niż efektywne ciekawostki ... a Polska cóż ..po co biegnie lizus po chwałę ...

    1. Gts

      Ten zakup jest zakupem zdroworozsądkowym. Rzadnego bezsensownego rzucania się pod publiczkę, kalkulacja i realizacja. Ciekawe czy zejdą jeszcze z ceny. My jak zwykle zostaniemy z portkami przy kostkach. 3 nowe eskadry robiłyby różnicę i moźliwe, że zmieścilibyśmy się w 20 mld zł. Poza reklamowaną makietą Lightninga II w Kielcach u nas nie wiele sie dzieje, na coś nas szykują. Jeśli Blaszczak pójdzie po bandzie to przed wyborami pewnie będą trąbić codziennie, ale bez podania ceny, żeby łechtać wyborców. Jeśli zaś będzie po prostu gonić króliczka to będzie cisza, a mowa będzie zupełnie o innych tematach niż polska armia. PS. Myślę, że miałes na myśli efektowne, a nie efektywne ciekawostki. Możliwość F-35 są efektywne i efektowne, ale nasze potencjalne zamówienie czynie je tylko efektownym. Za mało ma być egzemplarzy, za mało bedzie forsy na utrzymanie jak z F-16 i jeśli sie okaże, że każdego roku stać nas na sprawność 4-6 maszyn to będzie porażka na całej linii. Tylko PiS o tym nie myśli, bo zanim F-35 dofruną to ci będą już na emeryturach lub po drugiej stronie błetkitnego mostu. Ktoś inny bedzie się borykał z całym tym bigosem przez nich nawarzonym.

    2. Lld

      Kupiliby, gdyby im chciano sprzedac, podobnie jak Katar czy Arabia

    3. ŚWIERGOT

      p Gts masz rację chodziło mi że te ornitologiczne latadełka są efekciarskie ...a reszta to socjotechniczna sztuczka....jak mawiał klasyk "błogosławieni ci którzy nie widzieli a uwierzyli"..ja reprezentuje opcję "niewiernego Tomasza"

  7. Polish blues

    Dla porównania: Tajwan - 23 miliony mieszkańców i sprawnych 140 samolotów myśliwskich, Polska - "40" milionów obywateli - 48 "sprawnych" samolotów myśliwskich. Nawet z zakupem F-35 (lub tego, co zostanie zakupione faktycznie) widać, że historia niczego nas nie nauczyła...

    1. Jeśli piszesz o f-16 to sprawność bojową ska tylko dwa

    2. Marek1

      Sprawnych 48 ? - wg. różnych danych z poł. 2019r. operacyjnych F-16 było miedzy 16, a 19 szt.

  8. Lee Xiaohan

    Nie ma takiego państwa "Tajwan".

    1. kj1981

      Oczywiście, oficjalnie także Krym należy do Ukrainy, a w Polsce panuje dobrobyt i ludzie nie mają na co pieniędzy wydawać. A jak jest w rzeczywistości, to każdy wie.

    2. Marek1

      Fakt.

  9. owca

    strasznie drogo. Już taniej by wyszedl F35.

  10. ?????????

    "Republika Chińska eksploatuje obecnie ponad 140 samolotów F-16 w wersjach A i B, które są stopniowo konwertowane do wersji F-16V. " Republika Chińska ???? od kiedy

    1. kj1981

      Tak się nazywa Tajwan (w odróżnieniu od Chińskiej Republiki Ludowej, czyli Chin właściwych).

    2. AB

      Od początku swego istnienia? Położona na wyspie Tajwan Republika Chińska jest jedynym legalnym państwem chińskim, w przeciwieństwie do komunistycznych uzurpatorów z kontynentu.

    3. Pozdro

      Tajwan to właśnie republika chińska nie mylić z chińska Republika ludowa

  11. Wolf

    A kiedy Kongres wyda zgodę na sprzedaż części do niezdatnych do lotu Polskich F-16?

  12. Taka prawda !

    I My tyle samo powinniśmy kupić zamiast F-35, które mogłyby wejść na uzbrojenie za 10 lat po całkowitym wyleczeniu z chorób wieku dziecięcego.

    1. Edi

      Nie możemy czekać 10 lat na dostawy F-16

  13. Rzyt

    32 mld złoty za 66 F 16 i 16 mld za 2 baterie Wisły... To jest 48mld i jeszcze 4 mld do Wisły... Tyle mogliśmy mieć...czyli może 3 baterie Wisły i 112 F16... A to jest duża siła ognia. Tak mamy trochę tego trochę tamtego ogólnie nic wartościowego na potencjalne zagrożenie rakietowo-lotnicze

Reklama