Reklama

Polityka obronna

Orange na podsłuchu służb, czyli imperium kontratakuje

Przebywający w Rosji Edward Snowden informuje, że sieć Orange jest szpiegowana bez kontroli zewnętrznej przez francuskie służby bezpieczeństwa zewnętrznego – fot. M.Dura
Przebywający w Rosji Edward Snowden informuje, że sieć Orange jest szpiegowana bez kontroli zewnętrznej przez francuskie służby bezpieczeństwa zewnętrznego – fot. M.Dura

Według „Le Monde” użytkownicy sieci telekomunikacyjnej Orange są szpiegowani przez francuskie służby bezpieczeństwa zewnętrznego. Informacja ta pochodzi od przebywającego pod „opieką” rosyjskich służb specjalnych Edwarda Snowdena.

Artykuł „Szpiegostwo: Jak Orange i służby specjalne współpracują” (Espionnage : comment Orange et les services secrets coopèrent) w dzisiejszym „Le Monde” wyraźnie wskazuje, że francuska agencja ds. bezpieczeństwa zewnętrznego DGSE (Direction Générale de la Sécurité Extérieure), a szczególnie jej oddział ds. szpiegostwa wojskowego i elektronicznego na duża skalę zbiera dane i monitoruje wielką sieć telekomunikacyjną France Télécom-Orange.

Francuskie służby wywiadowcze DGSE mogą czytać, jak w otwartej księdze, skąd i gdzie przesyłane są komunikaty wszystkich klientów sieci Orange”. Współpraca DGSE i wywiadu wojskowego z Orange (a wcześniej z France Télécom) trwa według „Le Monde” od ponad 30 lat.

Samo inwigilowanie sieci telekomunikacyjnych nie jest dla gazety takim problemem jak fakt, że podobno ma być ono prowadzone bez jakiegokolwiek, zewnętrznego nadzoru. Agenci DGSE mają mieć przy tym dostęp „wolny i całkowity”. Jest to możliwe miedzy innymi dlatego, że współpraca pomiędzy France Télécom-Orange a instytucjami państwowymi nie jest sformalizowana, a ponadto rząd francuski posiada nadal silny pakiety akcji tej sieci telekomunikacyjnej (27%). Nie daje to pełnej kontroli nad działalnością firmy, ale ułatwia prowadzenie operacji związanych z bezpieczeństwem narodowym. Kontakty odbywają się więc w trybie roboczym często na bardzo niskim poziomie. „Inżynierowie krążą pomiędzy dwoma instytucjami”.

Przedstawiciel sieci Orange poproszony przez agencję AFP o komentarz odpowiedział, że „Orange podobnie jak wszyscy inni operatorzy ma kontakty z agencjami państwowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo kraju i francuskich obywateli…Stosunki te są jednak zgodne z obowiązującym prawem i są pod kontrolą państwa i sądów”. Agencja DGSE nie chciała komentować raportu „Le Monde”.

Rzeczywista rewelacja czy przemyślany plan rosyjskich służb specjalnych?

Materiał we francuskiej gazecie został opracowany na bazie wewnętrznego raportu brytyjskiego wywiadu, a właściwe dowództwa ds. łączności rządowej GCHQ (Government Communications Headquarters), które na co dzień zajmuje się zbieraniem i oceną informacji pochodzących z rozpoznania systemów telekomunikacyjnych.

Raport ten został udostępniony dziennikarzom przez byłego pracownika amerykańskich służb specjalnych Edwarda Snowdena. Snowden nie miał przy tym żadnych skrupułów, informując opinie publiczną o programach nadzoru obywateli prowadzonych przez służby wywiadowcze w tym przede wszystkim przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego NSA (National Security Agency). Dzięki temu udało się bowiem wywołać na całym świecie potrzebną debatę publiczną na temat szpiegostwa i gromadzenia danych.

Edward Snowden jest obecnie sądzony w Stanach Zjednoczonych za szpiegostwo, ale tylko zaocznie, ponieważ udało mu się uciec do Rosji, gdzie przebywa pod „opieką” tamtejszych służb specjalnych. Teraz jak widać zaczyna być wykorzystywany do dyskredytowania różnych zachodnich instytucji, co ma odwrócić uwagę od działań Putina na Krymie.

Warto jednak uważnie spojrzeć na daty. Snowden jest na terenie Rosji od początku sierpnia 2013 r. a więc od tego czasu wie tylko to, co wykradł wcześniej. Tymczasem artykuł o szpiegowaniu sieci Orange ukazuje się dopiero w marcu 2014 r. Dlaczego materiały kompromitujące francuskie służby specjalne były tak długo trzymane w ukryciu? Nasuwa się pytanie: co jeszcze zostanie wyciągnięte i kiedy? Można się domyślać, że wiedzą już o tym tylko rosyjskie służby specjalne.

Dlatego rewelacje co do szpiegowania użytkowników Orange, które w normalnych czasach mogłyby wzburzyć opinię publiczną obecnie są komentowane przez specjalistów krótkim komentarzem: „Imperium kontratakuje”. Szkoda tylko, że starym „śniegiem”.

Reklama

Komentarze (10)

 1. patriota

  Na polskim rynku telekomunikacyjnym działa prężnie fioletowy operator (reklamując go dużą popularność w kraju zdobyła pewna sympatyczna blondynka) zbudowany dzięki chińskim pieniądzom. Kto płaci ten wymaga, a wymagać może także informacji wymienianych przez użytkowników sieci. Pomyślcie także dlaczego większość smartfonów i tabletów łączy się z zaawansowanymi GPS. Pełna inwigilacja.

  1. Domin

   "Pomyślcie także dlaczego większość smartfonów i tabletów łączy się z zaawansowanymi GPS. Pełna inwigilacja. " Ja myślę, że kiedy łączę się z GPS na telefonie/tablecie, to robię to żeby mieć włączoną mapę jak jadę w trasę na jakiś wy***rdol jak Bącza Konina. Chociaż może faktycznie włączam GPS żeby mnie śledzono ;)

  2. Mat2

   Na mojej komórce, żeby włączyć GPS-a trzeba wyrazić zgodę na "zbieranie anonimowych danych" i nie da się tego w żaden sposób ominąć. Problem z tym, że prosta anonymizacja danych z GPS poprzez usunięcie identyfikatora urządzenia / danych o posiadaczu nie wystarcza.

 2. Roman

  Czy tutejszy Orange.pl też jest jeszcze dodatkowo inwigilowany przez francuski DGSE poza lokalnymi tzw. służbami specjalnymi

 3. Sejsmo

  Jakie te ruskie prowokacje są prymitywne. Walonki opadają.

 4. Tomasz Orzyszek

  Kontratakujestarym, ale jak zawsze skutecznym "śniegiem".

 5. jang

  no i co z tego? Po co pleść trzy po trzy przez telefon głupoty stresując funkcjonariuszy. Im też nie jest łatwo przy rosnących podsłuchach..Nie każdy ma zapał do tej roboty jaki były vice CBA....Że też Wam ciekawość spowiadającego plebana nie przeszkadza.w podobnym stopniu..

 6. Przemek R

  Francja zagroziła wstrzymaniem dostaw Mistrali, to się "nagle" rewelacje Snowdena we francuskiej prasie pojawiły. Cóż za "zbieg okoliczności"?

  1. MIsza

   Żaden zbieg okoliczności. Na pewno FR posiada "newsy" cięższego kalibru, które jest w stanie wypuścić w każdej chwili, nie koniecznie ustami Snowdena.

 7. pepe

  Jak się chce pisać fachowe artykuły to trzeba znać języki obce. DGSE to Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Zewnętrznego , a nie jak napisano w artykule wewnętrznego. Jest to największa francuska służba wywiadowcza, która organizacyjnie podporządkowana jest Ministrowi Obrony Narodowej. Opróc typowej pracy wywiadowczej posiada także sekcje bojowe.Jej funkcjonariusze w 1986 roku wysadzili w powietrze na wodach terytorialnych Nowej Zelandii statek Greenpeace, który prowadził działania protestacyjne przeciwko francuskim próbom nuklearnym na Atolu Muroa.

 8. pablo

  a u nas?!?!?!?! Bez komentarza!!! Wszystkich i na okrągło!!!

 9. stary lewicowiec

  Mam pytanie ? kto wpuścił sieć niemiecką T-Mobile do Polski i kto ją kontroluje? Wygląda to tak jakby wpuszczono lisa do kurnika. Skandal !.......kto za to odpowiada.

 10. Igoe

  30% Orange nalzy bezposrednio do panstwa tak samo z T mobile.

Reklama