Reklama

Geopolityka

ONZ: ponad dwa miliony uchodźców przez wojnę na Ukrainie

Fot. OCHA / reliefweb.int
Fot. OCHA / reliefweb.int

Liczba obywateli Ukrainy, którzy zwrócili się o azyl, status rezydenta czy też podjęli starania o inne formy legalizacji pobytu w krajach sąsiadujących wynosi 800 961 osób według stanu na 16 kwiecień br. Znacznie większa jest natomiast liczba tzw. uchodźców wewnętrznych.

Taką informację podaje raport Biura NZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, OCHA), powołujący się na dane Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (The United Nations High Commissioner for Refugees, UNHCR). Zgodnie z nim 659 143 osoby z ukraińskim paszportem są w Rosji, 81 023 na Białorusi. Tylko w ciągu tygodnia (9-16 kwiecień) z Ukrainy wyjechało 23 600 ludzi.

Znacznie większa jest natomiast osób, które zmieniły miejsce zamieszkania, nie opuszczając ukraińskiego terytorium, czyli tzw. uchodźców wewnętrznych (Internally Displaced Person, IDP) – na 15 kwietnia br. jest ich 1 228 090 (tydzień wcześniej było ich 15 tys. mniej).

Jak informuje OCHA, dodatkowe problemy, które potęgują trudną sytuację humanitarną, to m.in.: opóźnienia w wypłacie rent i emerytur, brak środków finansowych na opiekę zdrowia czy zakłócenia w dostawach prądu. Spora część infrastruktury uległa poważnym zniszczeniom i niewiele szpitali przyjmuje chorych. Na terytoriach tzw. „republik ludowych” wiele dzieci nie uczęszcza do szkół, gdyż zostały one zniszczone. Na terytoriach kontrolowanych przez Kijów z kolei, zauważa się rozbieżności pomiędzy liczbą dzieci, będących wewnętrznymi imigrantami ze strefy wojny, zarejestrowanych w różnych ośrodkach dla uchodźców, a tymi pobierającymi naukę w szkołach.

ONZ przypomina, że od połowy kwietnia 2014 roku liczba ofiar na Ukrainie osiągnęła poziom 6 116, nie wliczając w to osób zaginionych lub tych, których śmierć nie została potwierdzona. Liczba rannych natomiast to 15 491. Te dane opracowane zostały przez Misję ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie (UN Human Rights Mission in Ukraine, HRMU) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Od lutego br., wskutek wzrostu napływu uchodźców z Donbasu do Rosji, wzrosła też liczba tymczasowych centrów zakwaterowania (Temporary Accommodation Centres, TACs). W połowie lutego istniało 527 takich placówek, w których przebywa 27 tysięcy osób, jak podaje strona rosyjska.

25 lutego br. przygotowany został „The Humanitarian Response Plan 2015” dla Ukrainy. W założeniu, dedykowany jest on dla 3,2 mln osób, a jego fundusz ma być na poziomie 316 mln USD. Na 16 kwietnia udało się zebrać 67 mln USD, co stanowi tylko 21,1% potrzebnej sumy.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. pozdrawiam

    Uchodźcy z ukrainy? Wyłapać i odstawić na granicę - niech ich już tamtejsza żandarmeria odstawi do ichnich odpowiedników WKU.

    1. anonim

      Nie ma dnia, aby przynajmniej paru z nich nie przychodziło tam gdzie pracuję i nie pytało o pracę (stocznia na drugim końcu kraju). Temat w głównej mierze przeoczony przez mainstream'owe media i forumowe trolle, bo pracują oni w biurach, a tam Ukraińcy pytać o pracę nie przyjdą. Ja nie mam nic przeciwko przyjmowaniu ich do pracy i ich emigracji tutaj, szczególnie, że w Wielkiej Brytanii nasi rodacy robią to samo. Wolę już milion Ukraińców w Polsce niż milion muzułmanów z Afryki. Ukraińcy znają się na ciężkiej pracy i nie przyjechali tutaj po zasiłki. Jest to bliska zagranica, więc mają łatwą opcję powrotu do siebie. Już nie mówiąc o tym, że nie będą wprowadzać nam tutaj szariatu i zabraniać jeść wieprzowiny/ pić alkoholu.

Reklama