Oddziały z 10 państw NATO będą ćwiczyć w Niemczech

28 kwietnia 2015, 12:40
Combined Resolve III
Odpalenie pocisku TOW z M2 Bradley, manewry Combined Resolve III, 20 listopada 2014. Fot. US Army.
Reklama

Na początku maja w Niemczech rozpoczną się manewry Combined Resolve IV, w których wezmą udział oddziały z 10 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz 3 państw stowarzyszonych.

Combined Resolve to nazwa odbywających się dwa razy do roku manewrów wojskowych US Army Europe i oddziałów państw NATO, podczas których ćwiczona jest interoperacyjność sił sojuszniczych. Celem jest zwiększenie skuteczności bojowej  w warunkach wymagających współdziałania jednostek pochodzących z różnych państw.

W ćwiczeniach, które rozpoczną się 1 maja, a potrwają do 26 czerwca, weźmie udział ponad 4700 żołnierzy. Największą jednostką amerykańską, biorącą w nich udział, będzie 1st Armored Brigade Combat Team z 3. Dywizji Piechoty, stacjonujący na stałe w bazie Fort Stewart. Brygada ta została na rok podporządkowana dowództwu europejskiemu, a podczas służby na naszym kontynencie wykorzystywać będzie czołgi, pojazdy bojowe i pozostałe wyposażenie, znajdujące się na stałe w magazynach poligonu Grafenwoehr.

Manewry podzielone będą na trzy etapy. Pierwszy, który będzie miał miejsce w Hohenfels, będzie poświęcony ćwiczeniom manewrowości. Podczas etapu drugiego, mającego miejsce na poligonie Grafenwoehr, przeprowadzone zostaną ostre strzelania. Ostatni etap ćwiczeń sprawdzi gotowość uczestników do wykonywania zadań wymagających współdziałania różnych rodzajów uzbrojenia i zostanie przeprowadzony przy użyciu ostrej amunicji.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
specjalista
wtorek, 28 kwietnia 2015, 13:02

Polska nie zalicza się do państw NATO i nie bierzemy udziału w tego typu ćwiczeniach. Z resztą za daleko dla nas przerzucać oddziały do Niemiec.

Moshe Schwantz
wtorek, 28 kwietnia 2015, 14:40

...i co wyślesz BWP-1, by tamci popękali ze śmiechu?, zapewne "żabojady", którzy z naszymi ćwiczą zastanawiają się, czy za chwilę Polacy nie wytoczą balist, katapult i nie wystawią "pancernych" Bolesława Chrobrego?!

ja
wtorek, 28 kwietnia 2015, 21:25

Czyli co, po raz kolejny okazuje się, że jakbyśmy się nie obrócili to i tak d ..a z tyłu!! A tam można walić.

Tweets Defence24