Siły zbrojne

Obrona Terytorialna z polskim uzbrojeniem, ale szef MON stawia warunki [Defence24.pl TV]

Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Minister Obrony Narodowej odnosząc się do prezentowanego sprzętu przeznaczonego dla WOT zaznaczył, że resort chce, aby rozwój polskiej armii i rozwój techniczny polskiego przemysłu wzajemnie się wzmacniały. Oznacza to, że władze ministerstwa planują zakupy nie "na świecie", ale w zakładach w Radomiu, Tarnowie oraz innych polskich firmach. Minister podkreślił jednak, że zakłady muszą produkty dostarczać "w odpowiedniej ilości i o odpowiednich jakości i jeszcze w odpowiednim czasie, za odpowiednią cenę".

W czwartek, 9 lutego br. w PCO S.A. w Warszawie, szef MON Antoni Macierewicz obejrzał sprzęt dedykowany dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas wizyty minister spotkał się także z kierownictwem krajowych firm zbrojeniowych i wziął udział w panelu dyskusyjnym dot. współpracy MON i polskiego przemysłu obronnego.

To jest spotkanie producentów tego sprzętu, jaki został wskazany przez pana generała [Wiesława Kukułę - przyp. red.] i jego sztab, jako niezbędny dla wyposażenia WOT. Odbędzie się dyskusja między przedstawicielami wojska i producentów co do tego, ile i kiedy tego sprzętu producenci polscy będą mogli dostarczyć.

Szef MON, Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz w czasie wystąpienia wyraził nadzieję, że już w tym roku nastąpią pierwsze dostawy karabinków MSBS, noktowizorów i innego sprzętu przeznaczonego dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Tak żeby mieli rzeczywiście poczucie, że są żołnierzami mogącymi skutecznie odeprzeć każdego wroga - zakończył swoje wystąpienie minister.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła zaznaczył, iż obecnie priorytetem w pozyskaniu sprzętu jest indywidualne wyposażenie żołnierza. "Ponieważ pierwszy rok służby każdego terytorialsa, czyli żołnierza terytorialnej służby wojskowej, będzie poświęcony właśnie szkoleniu indywidualnego. Celem tego okresu jest nauczenie go podstaw walki i przetrwania na polu walki" - zaznaczył gen. Kukuła.

W trakcie pokazu zademonstrowano między innymi monokular noktowizyjny MU-3M Koliber, a także strzelecki celownik termowizyjny SCT Rubin. Demonstrowano też broń strzelecką, budowaną w radomskiej Fabryce Broni i ZM Tarnów. W grudniu 2016 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał z PCO S.A. umowę na dostawę systemów optoelektronicznych w latach 2017-2019. Jej wartość wynosi ponad 352 mln zł. Zakupione zostaną między innymi strzeleckie celowniki termowizyjne, gogle noktowizyjne, noktowizory strzeleckie oraz lornetki noktowizyjne. Sprzęt trafi zarówno do Wojsk Lądowych jak i do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj także: Kompanie OT dostosują się do terenu

W odpowiedzi na pytanie Defence24.pl dotyczące wspólnych ćwiczeń żołnierzy WOT z wojskami sojuszniczymi, Antoni Macierewicz stwierdził, iż pierwsze takie ćwiczenia miały już miejsce, np. w czasie ostatnich ćwiczeń Anakonda-16. Minister podkreślił również, że udział (nowo formowanych) WOT w ćwiczeniach międzynarodowych może najwcześniej odbyć się jesienią br. podczas ćwiczeń Dragon. "Dużo będzie zależało od tego z jakim wynikiem przejdą pierwsze jednostki WOT ćwiczenia i przygotowania, które gen. Kukuła przygotował na wiosnę tego roku".

Szef MON odniósł się też do planowanego zakupu śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP. "Powiedziano mi, że najpóźniej będzie to marzec tego roku, co oznacza kolejny miesiąc opóźnienia" - stwierdził. Jak wyjaśnił minister, główną przyczyną takiego stanu rzeczy są problemy z klauzulami dokumentacji.

W dniu 18 stycznia br. Antoni Macierewicz informował, że zakup śmigłowców w ramach pilnej potrzeby operacyjnej ma objąć osiem maszyn dla Wojsk Specjalnych i osiem dla Marynarki Wojennej (łącznie 16). Dwa pierwsze miały być dostarczone na przełomie stycznia i lutego, a pozostałe jeszcze w tym roku. Minister podkreślił, że resort był wtedy na etapie analizy ofert, które napłynęły od trzech przedsiębiorców, czyli PZL Mielec, PZL Świdnik oraz Airbus Helicopters.

Jeszcze w 2016 roku minister Macierewicz deklarował, że pierwsze dwa śmigłowce Black Hawk przeznaczone dla Wojsk Specjalnych mają zostać dostarczone w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę informację o obiegu dokumentów ze Stanami Zjednoczonymi, jest prawdopodobne, że szef MON odnosił się właśnie do maszyn Black Hawk dla sił specjalnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.