Geopolityka

Obama: za rok Iran zdolny użyć bomby atomowej

Baracka Obama  w kwestii Iranu stawia ciągle na dyplomację - fot. www.opinion-maker.org
Baracka Obama w kwestii Iranu stawia ciągle na dyplomację - fot. www.opinion-maker.org

Iran za rok osiągnie pełną zdolność użycia broni jądrowej, dlatego Stany Zjednoczone są zdecydowane zrobić wszystko, aby temu zapobiec - powiedział prezydent Barack Obama w wywiadzie emitowanym w izraelskiej telewizji. 

"W tej chwili uważamy, zajęłoby ponad rok lub więcej, aby Iran mógł rzeczywiście osiągnąć pełny potencjał broni nuklearnej, ale oczywiście nie chcemy zbliżać się do tego momentu", powiedział Obama. Stwierdził również, że będzie starał się przekonać premiera Izraela Benjamina Netanjahu do swojej strategi: "Jeśli możemy rozwiązać konflikt z Iranem na drodze dyplomatycznej, będę to popierał, jeżeli jednak nie będzie to możliwe, zostawiam wszystkie opcje na stole."

Czytaj także: Obama o bezpieczeństwie międzynarodowym podczas przemówienia SOTU

Harmonogram działań wobec Iranu jest jednym z najbardziej brzemiennych sporów w napiętej relacji między Obamą i Netanyahu. Izrael wielokrotnie groził użyciem środków militarnych, podczas gdy USA forsuje działania dyplomatycznie i wprowadzanie kolejnych sankcji ekonomicznych uderzających w podstawy reżimu

Czytaj także:Stany Zjednoczone zrobią wszystko, aby Iran nie zdobył broni atomowej

W ostatnim czasie premier Izraela, podkreślił, że w zbliża się "czerwona linia" - punkt bez odwrotu w relacjach z Iranem, zmuszający Tel - Aviv do eliminacji zagrożenia nuklearnego. Prezydent USA podkreślił, iż władze Iranu rozumieją, że wchodzą na ścieżkę, która wiążę się z ogromnymi kosztami i nie podjęli oni jeszcze decyzji o utrzymaniu kursu na ostateczną konfrontację.

JG

 

Komentarze