Reklama

Siły zbrojne

Nowy radar Patriota w ramach pilnej potrzeby operacyjnej

Nowy radar Patriota ma być zdolny do kierowania ogniem rakiet PAC-3 MSE (na zdjęciu). Fot. US Army.
Nowy radar Patriota ma być zdolny do kierowania ogniem rakiet PAC-3 MSE (na zdjęciu). Fot. US Army.

Amerykański rząd poinformował o trybie pozyskania nowego radaru dla systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, w programie LTAMDS. Zostanie on wdrożony w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Pierwsze kilka stacji, wdrożonych w ramach przyspieszonej procedury trafi do służby w US Army jeszcze w 2022 roku. Zakupem radaru LTAMDS zainteresowana jest Polska, z myślą o drugiej fazie programu obrony powietrznej Wisła.

Armia amerykańska zamierza przeprowadzić demonstrację zdolności przemysłu (Sense-off) w zakresie nowego radaru LTAMDS w maju i czerwcu 2019 roku. Rozwiązania dostarczane przez oferentów będą poddawane próbom poligonowym na poligonie rakietowym White Sands (w tym z udziałem realnych celów o parametrach pocisków balistycznych i obiektów aerodynamicznych).

Następnie – prawdopodobnie w czwartym kwartale roku fiskalnego 2019, czyli w trzecim kwartale przyszłego roku kalendarzowego  zostanie podjęta decyzja o wyborze oferenta. Według dostępnych informacji do kolejnej fazy programu LTAMDS zakwalifikowano niedawno dwóch producentów: Lockheed Martin i Raytheon. Obie firmy zamierzają zaoferować nowo wyprodukowane radary, przy czym ten pierwszy zaproponuje radar z anteną obrotową (oparty na demonstratorze ARES), a ten drugi – stację z anteną nieobrotową. We wcześniejszej fazie programu uczestniczyły także Northrop Grumman oraz Technovative Applications.

W listopadzie br. zostaną przeprowadzone Dni Przemysłu, w trakcie których producenci zaprezentują swoje możliwości wzięcia udziału w programie. Aby zostać dopuszczonym do demonstracji, oferenci będą musieli wykazać uczestnictwo w pracach realizowanych nad LTAMDS do chwili obecnej lub udowodnić że „są wiarygodnym konkurentem zdolnym do wyprodukowania systemu o porównywalnym stopniu skomplikowania”.

Nowy radar będzie musiał być dostosowany do współdziałania z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, i do kierowania ogniem rakiet rodziny PAC-3. Oceniany będzie m.in. potencjał modernizacyjny. W trakcie testów zostaną też sprawdzone zdolności do wykrywania i śledzenia celów różnych typów, w tym w ramach zakłóceń radioelektronicznych.

Kontrahent, który zostanie wybrany do realizacji programu będzie miał dostarczyć sześć egzemplarzy, przeznaczonych do testów, ale i do przyspieszonego wdrożenia. Po zakończeniu prób, cztery z nich zostaną zmodyfikowane i przekazane do służby operacyjnej do trzeciego kwartału 2022 roku w ramach pilnej potrzeby operacyjnej (urgent material release). W kolejnym kroku zostanie przyznany kontrakt na produkcję seryjną obejmującą w pierwszej fazie 16 radarów przeznaczonych do dostaw w latach 2024-2027. Jeszcze kilka lat temu planowano, że nowe radary osiągną gotowość około 2028 roku.

Przyspieszenie realizacji programu LTAMDS jest odpowiedzią na zmiany środowiska bezpieczeństwa i wzrost zagrożeń ze strony środków napadu powietrznego, jak i naciski Kongresu. Ustawa budżetowa NDAA 2018 zobowiązywała sekretarza armii do przedstawienia takiej strategii realizacji programu LTAMDS, aby dookólny radar dla Patriota osiągnął wstępną gotowość bojową do końca 2023 roku, również kolejna NDAA 2019 obowiązująca od 1 października zawiera zapisy w tym kierunku. Aby zastąpić wszystkie stacje Patriot używane w US Army, Amerykanie będą potrzebowali prawdopodobnie około 80 radarów. Proces ten może się odbywać etapowo.

Program LTAMDS ma istotne znaczenie dla polskiego projektu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Pierwotnym założeniem tego programu jest bowiem pozyskanie radaru dookólnego, zdolnego do integracji z IBCS i opartego na technologii azotku galu.

Podobne założenia (w ogólnym ujęciu) dotyczą także drugiej fazy polskiego programu Wisła. MON od dłuższego czasu deklaruje, że będzie chciało pozyskać takie samo rozwiązanie jak strona amerykańska, aby nie ponosić kosztów pozyskania unikalnego systemu. Z polskiego punktu widzenia najkorzystniejszy byłby szybki wybór producenta radaru. Przedstawiciele resortu mówili przy okazji podpisania umowy na pierwszą fazę Wisły, że przekazanie wstępnej oferty cenowej będzie możliwe jeszcze przed dokonaniem wyboru radaru przez Amerykanów. Podjęcie ostatecznej decyzji w projekcie LTAMDS powinno jednak ułatwić prowadzenie negocjacji, także tych dotyczących współpracy przemysłowej, realizowanych w dużej części z konkretnym producentem. 

Reklama

Komentarze (30)

  1. Davien

    Panie Covax po pierwsze AN/MPQ-64 ma zasieg w najnowszej i najlepszej wersji całe 70km wiec do naprowadzania PAC-3 o zasiegu aerodynamicznym 100km sie nie nadaje , nie jest tez w stanie wykrywać celów balistycznych. Pomyliło ci sie zapewne z T/GATOR NG. NUR-15 to radar wczesnego ostzregania i tyle nie moze naprowadzać pocisków wiec jak zwykle cos ci sie pomerdało. A co do PL-18LP to nie ma on anteny AESA ale dipolowa, widziałes w ogóle ten radar. Dalej to radar dwuwspółrzedny, a tu masz zmiany:" Wyposażenie kabiny radaru jest całkowicie zmodernizowane. Zakres częstotliwości powiększono do 140 – 180 MHz, liczba działających częstotliwości została zwiększona z 4 do 200, dodana jest możliwość natychmiastowej realizowanej elektronicznie zmiany częstotliwości. Nadajnik i odbiornik radaru wyposażone są tylko w komponenty półprzewodnikowe. Nadajnik posiada budowę modułową oraz zapewnia pracę w "gorącej rezerwie": awaria jakiegokolwiek modułu prowadzi do częściowego obniżenia wydajności.". Wystarczy czy dalej brniesz...Kormoran panie Covax jest wyposazony jedynie w radary nawigacyjne więc dawno takiej wtopy nie widziałemm:)

  2. Covax

    Panie Davien: P18 PL nowa antena AESA nowa elektronika, nowe podwozie wiec co poza pasmem zostalo z leciwego P18 ? Na defence( chyba) czytalem ze radar AN/MPQ 64 sentinel naprowadzal PAC 3. Wiec tym bardziej NUR 15 dał by rade 240 km zasieg instrumentalny, mozliwość sledzenie do 255 celow. A najbardziej mi się podoba zakup komponentow sieciowych bateri Patriot ( routery chyba ) wyprdukownych przez Teldat kupionych od USA czy smieszne radary LM montowane do kormoranach. Ale kto bogatemu zabroni sponsorowac najlepsza armie swiata

  3. Davien

    No to czas roznieść w pył mity funka:) S-300zwalcza cele do 2,8km/s wiec nie kłam, 4,8km/s mają dopiero wprowadzone dni temu 40N6 do S-400. PAC-3MSE może zwalczac ICBM-y. Dalej : pułap dla 9M96 to 30km, dla PAC-3MSE 36km, zasieg zwalczania balistycznych to dla 9M96E2 40km, dla PAC-3MSE 60km, przeciażenia z jakimi może manewrować po 60km PAC-3MSE to ciagle 50-60g dzięki specjalnemu kształtowi kadłuba i silniczkom manewrowym, 9M96E2 osiąga tyle na 20-30km, potem zalednie maks 40g Zasieg aerodynamiczny 9M96E2 to 120km, dla PAC-3MSE to min 120km( maks ok 140) PAC-3MSE to hit to kill czyli idealny do zwalczania ABM, 9M96 to HE z teoretyczną mozliwością HTK Wiec jak widac panei funku znowu wpadłes po uszy na kłamstwach:)

  4. Davien

    Panie problem i znowu zmyslasz:) aden Kalibr czy Iskader tym bardziej nie będzie ci sie bawił w oblatywanie czegos czego nie jest w stanie wykryć więc powodzenia :) Jedna bateria Patriot to 2 radary AN/MPQ-65 czyli pokrycie 240 stopni na stałe i mozliwość zwalczania naraz 36celów i sledzenia 320 wiec S-400 sporo do tego brakuje. Panie problem jak Rosjanie znaja Patriota( bajki) to pomysl jak musza znać swoje własne S-400 bo o przestarzałym S-300 szkoda w ogóle mowić. I to by było na tyle. PS Co do zwalczania nisko lecacych celów to AN/MPQ-65 ma takie same mozliwości jak każdy inny radar, ba może jednoczesnie atakować takiego 3M14 i Iskandera-M w tym samym momencie.

  5. FG

    Czy ktoś kontroluje działania tego płk. Marciniaka? Coraz to nowe hity do nas dochodzą. Czy za chwilę nie okaże się, że cała kwota idzie do USA i u nas zero offsetu? Czy NIK to sprawdza? Jaki mamy w tym biznes? Dlaczego portal nie pisze o zasadach weryfikacji kontraktu? Kto to nadzoruje? Chłopcy z MON? Ludzie pokroju Misiewicza? A w tekście tylko teksty, że "MON deklaruje ....."

  6. zxc

    @Boczek Jak ty to robisz, że odpowiadasz bezpośrednio pod komentarzem? Jesteś adminem? Większość ludzi nie może tak pisać posta, bo te captchy są jakieś uwalone. Może to kwestia używanej przeglądarki?

  7. w tym problem

    @Gosia: ale obecny radar Patriot absolutnie nie spełnia współczesnych wymagań, gdyż nie jest radarem 360 stopni, a tylko sektorowym (wg jednych źródeł 90, wg drugich 120 stopni), co oznacza, że do bronienia celu punktowego np. lotniska, potrzebujesz 3-4 kosztownych baterii Patriot zamiast 1 baterii S-300/400 czy europejskich Aster 30. Przy obecnym sektorowym radarze taki Kalibr, Iskander czy Flanker może po prostu oblecieć Patriota i zaatakować go z boku albo z tyłu. Gorzej, obecny radar ma podłe możliwości na niskim pułapie i nasze Su-22 "zniszczyły" Patriot nalotem na niskim pułapie, stosując przy tym zakłócanie zabytkowym zasobnikiem SPS-141, bo obecny radar Patriot nie jest też odporny na zakłócenia - Rosjanie znają go na wylot.

  8. Fanklub Daviena

    @Davien: "W kwesti ABM to S-400 lezy i kwiczy" - ale łżesz. S-300/400 mogą zwalczać cele do prędkości 4,8km/s (ciekawe - tyle dokładnie wynosił limit ABMT zanim USA wypowiedziały traktat, więc tylko od uczciwości Rosjan zależy czy nie więcej...) - a teraz podaj jakie są możliwości PAC-3. Na jakich zasięgach i pułapach zwalczać może pociski balistyczne S-400 a na jakich Patriot. Jakie przeciążenia w czasie manewrowania mogą wykonywać pociski S-400 a jakie PAC-3. Jak to podasz, to porozmawiamy, ale nie podasz, bo wyjdziesz na kłamcę. Nie ma JEDNEGO parametru w którym Patriot byłby lepszy. Ponadto kupowanie baterii opl, która nie jest shoot-and-scoot to w XXIw skrajna głupota i wyrzucanie pieniędzy w błoto.

  9. Gosia

    Bardzo pilna potrzeba pozyskania nowego typu radaru dla systemu "Patiot" w trybie ekspresowym, zapewne nie pojawiła się z powodu tego że ISIS ma typy rakiet z którymi nie radzą sobie obecni 'Patrioci" po mimo modernizacji oprogramowania. Podejrzewam że analitycy US-Army doszli do wniosku że Rosyjskie a może Indyjskie czy Chińskie nowoczesne rakiety w przypadku konfrontacji mogły by okryć hańbą systemy "Patriot" . Reputacja by upadła a i zamówienia potencjalnych klientów zostałyby skierowane w inną stronę świata. Według mnie nie ma innej potrzeby ekspresowej wymiany radarów jeżeli obecne dobrze pełniły by swoją rolę.

  10. Courre deMoll

    @Davien: poguglaj maximum gain versus scanning angle, (względnie: scan loss) dla phased array antenna, a zobaczysz. Spadek o 2db przy 45 st. oraz o 4 db przy 60st. Nie jest to bardzo dużo ale działa w obie strony tj i przy nadawaniu i przy odbiorze. W efekcie przy 60 st. odchylenia masz już zauważalny spadek zasięgu oraz bardziej zauważalny spadek rozdzielczości kątowej (bo wiązka robi się szersza). Pesa czy aesa, bez znaczenia. Każda antena matrycowa z fazowym kształtowaniem wiązki tak ma.

  11. Davien

    Panie Courre a na jakiej zasadzie działa AESA?? Rozumiem że zasieg SPY-1 tez spada jak odchylają wiązkę? NO chyba nie a to nawet nie AESA tylko PESA

    1. Boczek

      Tak i dlatego wszystko poważnej 90° jest obcięte. Czy PESA, czy AESA nie ma dla odchylania wiązki jakiegokolwiek znaczenia.

  12. Covax

    Panie Davien P18PL ma tyle wspolnego z P18 co V2 z Pershing 2 tez dalekie rozwiniecie. Ciekawe ze NUR 15C byl wystarczajaco dobry żeby zastapic saab giraffe w MJR. Ciekawe czy w sieci IBCS Polska bedzie na prawach administratora czy jedynie usera ?

    1. Boczek

      Ma te same "żebra" (P18PL)? -to ten sam radar! ;) i żadna modernizacja nie pomoże. Tak samo jak w SPY-1 albo SMART-L. Świat według Daviena po prostu. Tu w swojej najlepszej formie - https://www.defence24.pl/euronaval-2018-koncern-naval-group-gotowy-do-wybudowania-fregat-w-polsce

  13. Davien

    Panie Courre tu akurat sie mylisz Radary nieruchome nie mają zdegradowanego zasiegu a nowy radar Raytheona to nie jest moderka AN/MPQ-65 ale zupełnie nowa stacja. Przy zwalczaniu broni balistycznej akurat ciagłe podświetlenie celu znacznie ułatwia trafienie nawet przy głowicy samonaprowadzającej. Tu akurat radar obrotowy albo staje sie nagle sektorowym, albo spada precyzja ataku, co przy prędkościach osiąganych przez głowice ma duże znaczenie.

    1. Boczek

      Praktycznie wszystko co ostatnio weszło i wchodzi na rynek zatrzymuje się. Przy degradacji miał na myśli ów 1 + 2 małe lub 3x120°.

  14. abc

    Panie @Fanklub Daviena. Rozumiem pańską miłość do wszystkiego co rosyjskie ale zanim palniesz następne głupstwo o wyższości rosyjskiego sprzętu na amerykańskim poczytaj sobie ten artykuł. www.defence24.pl/rosyjska-prawda-o-s-500-patriot-lepszy-od-prometeusza-opinia

  15. Davien

    Panei Covax P-18PL jest modernizacją P-18 czyli antycznego radaru w którym wymieniono baze elektroniczna podnosząc całkiem sporo mozliwości, zmieniono nieco antenę i zwiększono zasieg, ale ciagle to dawny P-18. Newy tez poważnie zmodernizowalismy ale nikt nie twierdzi że są to od razu S-400:) NUR-15 to radar wstępnego wykrywania w wersji dla MDR o zasiegu 50km do celów morskich, nietrudno to sprawdzić. Natomiast taki AN/MPQ-65 naraz może naprowadzać pociski na 18 celów, sledzić 180, pracjue jednoczesnie jako radar wykrywania i naprowadzania, cos jeszcze? Nie wiem jak bedzie z naszym IBCS dowiemy sie jak zakończą sie obie fazy Wisły, ale na przykład polskie radary mają byc uzywane w Narwi

  16. Davien

    Panie funku no to po kolei: znacznie wiecej celów naraz atakowanych bo 36 przy 320 sledzonych. mozliwość naraz sledzenia celów powietrznych i balistycznych i ich jednoczesnego ostrzelania, jedyna przewaga S-400 to większy zasieg bo 250km do 160kmdla celów aerodynamicznych. W kwesti ABM to S-400 lezy i kwiczy, a co do Turcji( to i do pana Yaro) to turecki minister obrony strwierdził ze nic nie beda robili z Rosja na dwóch bateriach S-400 sie sprawa kończy a OPL będa rozwijac z EUROSAM. Po czym zaraz polecieli do Stanów z prośba o sprzedaz Patriotów wiec jak zwykle zrobiliscie z siebie... Indiom panie Yaro nikt nie proponował Patriotów, a sprawa z S-400 ciagnie sie od 2015r.

  17. Courre de Moll

    @Davien "Radary nieruchome nie mają zdegradowanego zasiegu" - sugerujesz, że zysk kierunkowy (a zatem zasięg i precyzja) nie spada wraz ze zwiększaniem kąta odchylenia wiązki od osi anteny? Ciekawe, mnie uczono czegoś innego. Nawet podawano stosowne wzorki.

  18. Fanklub Daviena

    @Davien: "Do tego S-400 ustepuje Patriotowi pod wieloma wzgledami," - to wymień choć jeden? Minister obrony Turcji powiedział, że nie ma ani jednego parametru w którym Patriot dorównywałby S-400. To samo twierdzą Hindusi (którzy też mogą kupić Patriot ale wolą S-400). Turcja jest bankrutem, dlatego na razie nie kupuje więcej S-400, zresztą jeden S-400 zastępuje 4 bateria Patriot jeśli chodzi o broniony obszar i możliwości. :)

  19. ttu

    >>Niech mi ktoś wytłumaczy, czemu wiele osób wypowiada się z lekceważeniem o radarach obrotowych? Nieznam odpowiedzi, ale pytanie ile w 2 sek. może przelecieć rakieta, w tym rakieta ponaddźwiękowa?

  20. Davien

    Funku, może zacznij pisac ze zrozumieniem bo na razie to tych bredni zrozumiec nawet nie mozna:)

  21. Davien

    Patriota juz sie może nie osmieszaj:) Turcja wzieła całe 2 baterie S-400 i jak je zobaczyli z bliska to było nigdy wiecej i koniec. Do tego S-400 ustepuje Patriotowi pod wieloma wzgledami, lepszy ma jedynie zasięg i nieco lepsze zwalczanie celów aerodynamicznych( pociski 9M96) ale lezy i kwiczy jak chodzi o własności ABM. Akurat od Patriota to mógłby być lepszy inny zestaw rosyjski czyli S-350 ale też ustepuje mu w zwalczaniu balistycznych.

  22. Davien

    Covax może z tak prostego powodu że Polska nie produkuje tej klasy radarów jak uzywane w systemie Patriot i wymagane przez LTAMDS. Polskie radary jak P18PL( czyli polska modernizacja rosyjskiego starego P-18) będa zintegrowane z IBCS ale do Patriota...

  23. Covax

    A mnie zastanawia dlaczego kraj który produkuje swoje radary, nie postawil warunku "Wasze rakiety nasze radary" ale w "Państwie teoretycznym" wszystko na odwrot. Jak by wisła byla ostatnia i były by baterie Narwi z Polskimi radarami. Ale suweren rzadu warszawskiego by nie zarobil a Polska miala by oszczednosc pieniedzy i 100% pewnosci co do kodu zrodlowego i "nieznanych anomali" ktore zawsze sie pojawiaja w najmniej oczekiwanym momencie ( patrz francuska OPL sprzedana Libi kiedy "obronca demokracji" postanowił polatac nad syria czy wojna o falklandy czy Tureckie "pozyskanie" softu do F16 zanim przekazał go oficjalnie producent i roznice w kodzie miedzy "pozyskanym z natury" a przekazanym

  24. lol

    Po tytule już się wystraszyłem, że nasz genialny rząd znowu chce pominąć przetarg i kupić coś z "półki" bez offsetu, żeby zdążyć na paradę wojskową. Ale znając tych dywersantów, niedługo mogą czegoś takiego spróbować, offset z homara już tak zniszczyli, więc tylko czekać kolejnych sukcesów...

  25. Patriota

    Polski MON powinien rozgrywać USA tak jak Turcja z S-400 lub nawet ten system kupić który w każdym aspekcie jest lepszy od przestarzałego Patriota.

Reklama