„Nowoczesny” Kałasznikow tylko w USA? [Wideo]

26 stycznia 2016, 10:41
AK ALFA Rosja Kałasznikow
Karabin AK ALFA. Fot. Kalashnikov USA
Reklama

Koncern Kałasznikow zaprezentował najnowsze wcielenie legendarnego karabinu AK, noszące oznaczenie AK Alfa. W broni tej znacznie poprawiono ergonomię, wprowadzono elementy polimerowe i wiele nowoczesnych rozwiązań.  Co jednak ciekawe, jest ona przeznaczona wyłącznie na rynek cywilny w USA i dostępna w kalibrze 7,62x39mm. 

AK Alfa zaprezentowano podczas wystawy broni SHOT Show 2016 w Las Vegas na stoisku firmy „Kalashnikov USA”. Jak wynika z informacji producenta, broń ma w bieżącym roku trafić na amerykański rynek cywilny w dwóch wersjach, z krótsza i dłuższą lufą, strzelających amunicją stosowana w AK i rodzinie AKM, czyli pociskami 7,62x39mm. Jest to amunicja bardzo popularna w USA, podobnie jak wszelkie produkty firmowane marką Kałasznikowa. W przyszłości dostępne mają być również wersje na inne rodzaje amunicji.

Pomimo zachowania niezawodnej i sprawdzonej przez ponad pół wieku mechaniki Automatu Kałasznikowa, karabinek AK Alfa prezentuje się bardzo nowocześnie. Otrzymał nową, polimerowa obudowę, ergonomiczną kolbę umieszczoną w płaszczyźnie lufy i oddzielną komorę spustową z tworzywa sztucznego. Charakterystyczną dźwignię bezpiecznika zastąpiono obustronnym bezpiecznikiem skrzydełkowym z selektorem ognia, choć obecnie dostępna w sprzedaży będzie tylko samopowtarzalna wersja cywilna (strzelająca tylko ogniem pojedynczym). Zmieniono również dźwignię zwalniania magazynka oraz rączkę napinania, która może zostać łatwo przeniesiona na przeciwną stronę broni, dzięki czemu AK Alfa jest dostępny także dla strzelców leworęcznych.

Broń zaopatrzona jest w standardowe systemy mocowania dodatkowego wyposażenia, takie jak szyny RIS. Nowy Kałasznikow prezentuje się nowocześnie, a przy tym, jak zapewnia producent, zachował niezawodność oryginału, przy znacznie poprawionej celności i ergonomii. AK Alfa będzie dostępny na rynku cywilnym jeszcze w bieżącym roku w dwóch wersjach - z lufą o długości 41,5 cm oraz 31,4 cm (oznaczonych odpowiednio AKL i AKS). W najdłuższej wersji, z kolbą rozłożoną, broń mierzy niespełna 95 cm i ma masę 3,45 kg. Karabin jest zasilany ze standardowym magazynków o pojemności 30 nabojów.

Co ciekawe, koncern Kałasznikowa, mimo objęcia sankcjami związanymi z agresją Rosji na Ukrainę i zajęciem Krymu, zarabia miliony dolarów na amerykańskim rynku cywilnym. Dzieje się tak, ponieważ oficjalnie producentem jest "amerykańska" firma "Kalashnikov USA". Sprzedaje ona znaczne ilości broni, takiej jak różne wersje karabinków AK, strzelby Sajga, czy pistolety maszynowe, zarówno odbiorcom indywidualnym, jak też amerykańskim służbom mundurowym. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
Raa
piątek, 5 lutego 2016, 10:37

Piękny odpustowy design.

j23
wtorek, 26 stycznia 2016, 23:18

jezeli to jest nowoczesne to MSBS jest kosmiczny

ROMAN
środa, 27 stycznia 2016, 00:51

Msbs. TO NIEWYPAŁ po testach poligonowych w warunkach polowych przy kontakcie z piachem i wodą łatwo się zacina. Od kolegi który uczestniczył w testowaniu usłyszałem że chłopaki kładli magazynki obok siebie na ziemi a jak dostały się drobinki piachu z zmienianym magazynem to jest zacięcie. Rozebranie broni po zacięciu zajmuje wieki i jest bez sensowne

mondryAdi
poniedziałek, 1 lutego 2016, 11:40

Skoro to koncern kałasznikow to dlaczego film pokazuje Izrealski sprzęt testowany w Izraelu? czy mnie oczy mylą..

sdgfhf
piątek, 9 grudnia 2016, 21:24

To jest kałach zmodyfikowany przez izraelską firmę na zlecenie KK

gabon77
środa, 27 stycznia 2016, 13:16

nie ma czegoś takiego jak nowoczesny kałasznikow, konstrukcja broni ma już dziesiątki lat i aktualnie żadna modernizacja nie spowoduje ,że będzie to nowoczesna broń

Piotr
środa, 3 lutego 2016, 11:05

I to, że jest stara i sprawdzona konstrukcja ma tylko swoje zalety. Polepszyły się metody produkcji, precyzja w wykonaniu, możliwośc montażu akcesorii, optoelektroniki, mocna ergonomia broni i ciekawe rozwiązania powodują że z systemu broni strzeleckiej AK można zrobić nowoczesną broń. Proszę spojrzeć na ciekawe rozwiązanie w AK-107 czyli podwójny tłok gazowy, w żadnej zachodniej konstrukcji nie widziałem póki co takiej modyfikacji. AK-12 to też próba przemycenia lepszej ergonomii do stargo "kałacha". Prosze także spojrzeć na głębokie modyfikacje broni używanej chociazby przez FSB - ergonomia, wygoda. Pozdrawiam!

Korund
środa, 16 grudnia 2020, 23:32

Ten karabinek to nie kalasznikow z podwójnym tokiem a AEK971 jak też nowe opakowanie Subkarabinek MA Dragunowa pod nazwą AM17 którego zerzneli Szwajcarzy w latach 80 XX wieku pod nazwą SiG 552Comanndo!! Kalasznikow Alfa ma potencjał wystarczy zmodernizować do niego amunicję 7.62x39 kiedy to zaproponował sam Kalasznikow jak w 1980r w ZSRS zaprezentowano nowy kaliber 9x39 to będzie ślepy zulek amunicji pośredniej zbyt drogiej i ciężkiej. Więc Kalasznikow miał rację czeka nas renesans kalibru 7.62 mm w subkarabinkach, karabinkach i rpk tylko z lepszym penetratorem, większa nawazka prochu i prędkością wylotowa w przedziale 820/860900m/s!!! Proszę zwrócić uwagę na karabinek podstawowy armii chińskiej typ 81 jest to udane rozwinięcie w pełni automatyczne karabinu SKS! na YT full auto Typ 81 7.62x39

Kamaro
niedziela, 31 stycznia 2016, 12:57

Kałach jest idiotoodporny ale mało precyzyjny. Nasze sprzęty wyparły by amerykańskie i rosyjskie dlatego mamy robione takie problemy. Proste.

Olo
niedziela, 31 stycznia 2016, 22:48

Założę się o koniak przeciwko szklance wody, że kaliber 7-8mm w ciągu najbliższych 4-5 lat, wróci na wyposażenie większości armii.

Jest się czym podniecać
sobota, 30 stycznia 2016, 11:57

Odgrzewany kotlet forever. Amerykanie kochają przeróbki. To sobie zrobili swojego kałacha.

ltp
wtorek, 26 stycznia 2016, 15:15

Grzmot. Czeski vz.58 masa 3.1kg. I uwaga do autora , kolba została umieszczona w osi lufy, a nie w płaszczyźnie.

ĘĄ
wtorek, 26 stycznia 2016, 19:23

Oj mądralo mądralo... :) w zasadzie to żadna z tych form nie jest poprawna. A już na pewno nie ta, którą proponujesz. Kolba nie może leżeć w osi lufy ponieważ nie jest bryłą obrotową! Można za to powiedzieć, że punkt oparcia ramienia leży na przedłużeniu osi lufy. A co do zmniejszania masy broni to wcale nie jest to priorytet, ani rzecz pożądana. Moment bezwładności pomaga w opanowaniu odrzutu i podrzutu broni. Poza tym 3-4 kg to nie tak wiele. Chyba, że masz jakąś wyjątkowo lichą posturę i dlatego psioczysz, hmm?

rebeliant80
wtorek, 26 stycznia 2016, 14:14

A w Polsce możesz mieć co najwyżej procę, tak się żyje pod opresją UE

vvf
czwartek, 4 lutego 2016, 01:15

Niestety to nie ue tylko polacy sami sobie krzywdę robią. Są kraje gdzie dużo ławiej o broń i są akie gdzie nie możesz mieć nawet gazu, i oba te kraje są w ue.

Sky
wtorek, 2 lutego 2016, 16:34

W Polsce bez "opresji UE" też nie można było mieć broni palnej bez zezwolenia i to z wielu dobrych powodów. Ale widzę znajomość historii w młodszych pokoleniach coraz gorsza i coraz bardziej wybiórcza.

Pan Babinicz
niedziela, 31 stycznia 2016, 00:11

Stary dobry ka£asz po apgreydzie.. biore w ciemno :)

ito
środa, 27 stycznia 2016, 07:50

Tą osłonkę to mogli pociągnąć za węzeł gazowy i już zupełnie nie wyglądałby jak kałach. Ciekawe jak z ceną- w końcu to jeden z podstawowych atutów kałacha w USA

mondryAdi
poniedziałek, 1 lutego 2016, 11:38

Sęk w tym że tam chyba znajdują się otwory w rurze gazowej i to raczej nie powinno być zakryte.

wilk
piątek, 29 stycznia 2016, 09:31

Sek w tym ze ma wygladeac jak kalach i wlasnie ten jak to nazwales wezel gazowy i wygiety magazynek swiadzcy ze to jest wlasnie kalach ktory na rynkach swiatowych ma caly czas wziecie.

frank dux
wtorek, 26 stycznia 2016, 13:58

Proszę bardzo, jakie embargo. Polska nie może sprzedawać do Rosji jabłek a Rosja sprzedaje w USA swoje karabinki, paradoks. Francja nie sprzedała dwóch śmigłowcowców do Rosji, sprzedała je za to do Egiptu, który już zamówił w Rosji najnowszą wersję śmigłowców, które były do nich przeznaczone. Jestem przekonany, że te dwa okręty wojenne trafią wcześniej czy później do kraju docelowego-Rosji. Tak właśnie wygląda prawdziwy handel. Dlaczego Niemcy nie wycofali swoich fabryk samochodowych z Rosji, dlaczego chcą budować kolejny gazociąg bez zgody Polski? Tak się rozgrywa kraj zwany polską (świadomie piszę z małej litery), który nie ma w świecie gospodarczym nic do powiedzenia. Za to liżemy cztery litery amerykanom bo nam sprzedają technologię wojskową z ubiegłego wieku a my tym się podniecamy. Dlaczego jako jedyny kraj UE strefy schengen nie mamy zniesionych wiz? Bo nas mają w d...e!!! Pozdrawiam

panzerfaust39
środa, 27 stycznia 2016, 09:10

Wolę już amerykańską technologię wojskową z ubiegłego wieku niż nowe europejskie zabawki dla unijnych quasi-armii

laik
wtorek, 26 stycznia 2016, 18:34

1. Dzieje się tak, ponieważ oficjalnie producentem jest "amerykańska" firma "Kalashnikov USA", jakby polacy mieli sady w Rosji to dalej by sprzedawali tam jabkła. 2.A czemu to niby Polska ma miec cos do powiedzenia jak niemcy i rosjanie za swoja kase na miedzynarodowych wodach chca klasc gazociag ? 3.NIemieckie fabryki samochodowe sa PRYWATNE panstwo niemieckie nie ma prawa ich zamknac , a prywaciarze raczej maja gdzies embargo. 4.A smiglowcowce jezeli nawet trafia do rosji, to sprzedaz do egiptu skutecznie rozwiazuje prawna kwestie sankcji (polskie jabkla w taki sam sposob trafiaja do rosji przez kraje trzecie) wiec przestan prosze juz sapac jaki to wielki spisek jest zeby tylko ta biedna Polskę wydymac, wiecznie tylko stekanie i narzekanie. Pozdrawiam

Lm
wtorek, 26 stycznia 2016, 15:51

A całkiem dobre F-16 kiszą na pustynii a nam takiemu "wielkiemu sojusznikowi" nawet kilku ne dadzą abyśmy odesłali nasze SU na złom.

bronson
wtorek, 26 stycznia 2016, 13:47

Ladny i poreczny. Ta obudowa lufy i tloka jest ciekawa. Mozna na tym opierac bron np. o mur i lufa sie nie niszczy.

hasq
wtorek, 26 stycznia 2016, 15:23

przy tej masie to nie wiem czy tak poręczny...

Alexis
wtorek, 26 stycznia 2016, 12:54

Dobre kombinowanie... Amerykanie szybciej sie powystrzelają, a Rosjanie jeszcze na tym zarobią :)

jaha
wtorek, 26 stycznia 2016, 15:58

Biorąc pod uwagę średnią długość życia w Rosji i to ile obywateli obecnie liczy prędzej sami się wyludnią.

Tweets Defence24