Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Nowa chińska straż przybrzeżna rusza do akcji

Chińczycy zreorganizowali swoją straż przybrzeżną uzyskując większą ilość uzbrojonych jednostek pływających – fot. china-defense.blogspot.com
Chińczycy zreorganizowali swoją straż przybrzeżną uzyskując większą ilość uzbrojonych jednostek pływających – fot. china-defense.blogspot.com

Zreorganizowana chińska straż przybrzeżna osiągnęła pełną operacyjność, co dla sąsiadów Chin oznacza pojawienie się w tamtym regionie świata większej ilości uzbrojonych jednostek pływających.



Chińska Straż Przybrzeżna wykonuje obecnie zadania związane zarówno z nadzorem obszarów morskich, a więc typowe zadania wykonywane przez straże przybrzeżne na całym świecie, jak i czynności charakterystyczne dla policji, urzędów celnych, straży rybołówstwa i służb zwalczających przemyt.

W ten sposób rządowe agencje, które wcześniej nie mogły uzbrajać swoich jednostek pływających, teraz spokojnie mogą je wyposażać w armaty, karabiny maszynowe, czy nawet systemy rakietowe. Według różnych źródeł Chiny posiadają 11 dywizjonów Straży Granicznej, w których służy obecnie 16 000 osób.

Czytaj także: Chiny najaktywniej na świecie rozwijają broń rakietową

Z jednej strony, jak głoszą oficjalnie władze chińskie uzyskuje się w ten sposób skuteczniejsze środki przymusu pomagające w wymuszeniu respektowaniu prawa. Z drugiej jednak strony nie pomaga to w łagodzeniu napięcia, jakie rośnie coraz bardzie w sporze o kilka wysp na Morzy Wschodniochińskim (Senkaku/Diaoyu) i Południowochińskim (Spratly). Uczestniczące w konflikcie Filipiny, Japonia i Wietnam nerwowo przyglądają się coraz bardziej stanowczym działaniom Pekinu w tamtym regionie świata. Sprawa ta wbrew pozorom nie ma lokalnego wydźwięku, ponieważ największymi sojusznikami Japonii i Filipin są Stany Zjednoczone.

Zobacz również: Chiny zwiększają zasięg swojego lotnictwa bombowego

(MD)
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama