Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. Defence24.pl

NASAMS i morskie systemy Kongsberg w Kielcach [Defence24.pl TV]

NASAMS opiera się na otwartej architekturze, w ramach której zawrą się kompetencje i technologie pochodzące z Polski. Dlatego chcemy kontynuować tę kooperację z polskim przemysłem, szczególnie z PGZ - powiedział Defence24.pl Eirik Lie, Executive Vice President-Integrated Defence Systems w koncernie Kongsberg, podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. 

Jak podkreślił przedstawiciel Kongsberg, firma była w Polsce dość aktywna w ciągu ostatniej dekady (dostarczenie nadbrzeżnego systemu rakietowego, we współpracy z polskim przemysłem, dla Marynarki Wojennej RP) i chce kontynuować tę kooperację z polskim przemysłem.

"NASAMS to najlepiej sprzedający się system przeciwlotniczy średniego zasięgu na świecie" - mówił Eirik Lie, dodając, że w rozwój systemu zaangażowało się siedem państw. Jak podkreśla, NASAMS opiera się na otwartej architekturze, w ramach której zawrą się kompetencje i technologie pochodzące z Polski. "Dlatego chcemy kontynuować tę kooperację z polskim przemysłem, szczególnie z PGZ" - podkreślił. List intencyjny dotyczący współpracy Kongsberg z Polską Grupą Zbrojeniową został podpisany w maju br. 

NASAMS jest systemem gotowym do dostawy, niskiego ryzyka. Jednak NASAMS to także system usprawniony, zbudowany w oparciu o otwartą architekturę, co oznacza, że jego ewolucja będzie trwać, i będą w jego ramach wprowadzane nowe komponenty i nowe zdolności. Oznacza to, że możemy zaimplementować w jego ramach technologię radarową, radar z Polski, technologię rakietową z Polski, lub możemy podjąć współpracę w ramach rozwijania różnych technologii, razem z Polską.

Eirik Lie, Executive Vice President-Integrated Defence Systems

Według planu dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej i polskiego przemysłu, podmioty te "zostaną zaangażowane we wszystkie aspekty rozwoju systemu NASAMS". Zawiera on z jednej strony budowę kompetencji w oparciu o NASAMS oraz wytwarzanie komponentów systemu, czy też zawieranie w systemie nowych elementów - korzystnych także w odniesieniu do polskich potrzeb. Za przykład podaje tutaj technologie radarowe i rakietowe. "Wierzę, że skoro Polski MON oświadczył, że wybór padł na system Patriot, jest to także korzystne dla systemu NASAMS, z uwagi na integrację jaka istnieje między systemami NASAMS i Patriot" - podsumował.

Czytaj więcej: Norwegia buduje warstwową obronę powietrzną. A Polska?

Również siły zbrojne Norwegii planują zmodernizowanie posiadanych zestawów NASAMS, poprzez wyposażenie ich w pociski o dłuższym zasięgu w stosunku do obecnie używanych, zgodnie z planem opublikowanym przez tamtejszy resort obrony.

Czytaj więcej: Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy!

Eirik Lie wskazuje na partnerskie relacje z firmą Raytheon, producentem systemu Patriot, "które w takim przypadku także mogą okazać się korzystne, w toku integracji NASAMS z Patriotem" - także dla polskiego Ministerstwa Obrony. 

Podczas MSPO Kongsberg prezentował też pocisk przeciwokrętowy NSM, wykorzystywany przez Morską Jednostkę Rakietową. Podczas targów demonstrowano również inne elementy oferty koncernu dla sił morskich, w tym System Zarządzania Walką CMS, przeznaczony dla okrętów. Przedstawiciele Kongsberg podkreślają, że jest on na bieżąco modyfikowany i integrowany z uzbrojeniem czy sensorami, używanymi przez jednostki marynarki wojennej. 

W Kielcach demonstrowano też systemy nawigacyjne przeznaczone dla okrętów oraz systemy szkoleniowe, w tym PROTEUS pozwalający między innymi na prowadzenie szkoleń związanych z wykorzystaniem wielu elementów wyposażenia jednostek marynarki wojennej (np. Bojowe Centrum Informacji, uzbrojenie, sensory, mostek nawigacyjny) jednocześnie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. sorbi

    Średniego zasięgu??? A nie krótkiego???

    1. Terefere

      NASAMS używa pocisku AIM-120 AMRAAM, taki AIM-120D ma zasięg do 180km.

    2. Norway

      Słowo klucz to OPL. Dla OPL i OPR różnie klasyfikuje się systemy. Taki Patriot np dla OPL jest systeme średniego zasięgu, natomiast dla OPR krótkiego. NASAMS nie ma zasięgu 180 km jak ktoś nizej pisał, ale mieści się w widełkach dla systemów średniego zasięgu. Informacje dokładne znajdziesz na stronie Missile Defense Agency