Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego w Belgii. "Ograniczenia komunikacyjne"
Obecnie w Belgii obowiązuje najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to poważne ograniczenia komunikacyjne dla mieszkańców kraju, a także wzmożoną obecność sił bezpieczeństwa na ulicach belgijskich miast. Działania władz są wynikiem krwawego zamachu terrorystycznego, do którego doszło w Porcie Lotniczym Bruksela i w metrze w stolicy Belgii.
Po zamachach w Paryżu w listopadzie 2015 roku w Belgii został wprowadzony 3. stopień zagrożenia terrorystycznego, a w dniu 21 listopada 2015 roku w Brukseli wprowadzono najwyższy – 4. stopień zagrożenia, który utrzymywał się przez kilka dni. Następnie utrzymywano na terenie państwa 3 stopień, który był utrzymywany aż do dziś – 22 marca 2016 roku, kiedy to z powodu zamachów na lotnisku oraz w metrze od razu ogłoszono na terenie państwa stan zagrożenia Delta.
Mieszkańcom zaleca się pozostanie w domach, unikanie dużych zgromadzeń, oraz środków komunikacji miejskiej. Ewakuowane i zamknięte zostały wszystkie stacje metra, transport publiczny (autobusy, pociągi) został wstrzymany. Obostrzenia dotyczą także pociągów dalekobieżnych, których ruch ma zostać przywrócony. Nie działa też główne lotnisko obsługujące aglomeracje stolicy Belgii Port Lotniczy Bruksela w Zaventem. Według tablicy odlotów umieszczonej na stronie internetowej lotniska wszystkie połączenia są odwołane do 23 marca br. do ok. godz. 9 rano. Zajęcia w szkołach zostały odwołane. Agencje prasowe podają także informacje o problemach z łącznością telefoniczną. Na ulicach są liczne patrole policyjne, które zajmują się kierowaniem ruchem ulicznym oraz pieszym. Zaleca się działanie w myśl zasady „Zostań tam gdzie jesteś”. „Wielki plac” (Grote Markt), oraz ulice wokół są pełne służb wojskowych pilnujących porządku publicznego.
Najczęściej stosowanym sposobem oznaczeń stanu zagrożenia (militarnego/terrorystycznego/klęski żywiołowej) państwa lub jego części, przez służby państwowe jest gradacja alfabetyczna: Alfa, Bravo, Charlie, Delta. Obecnie w Belgii obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.
Pierwszy stopień zagrożenia ma zastosowanie w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia. Drugi stopień ma zastosowanie podobnie jak pierwszy. Stopień Bravo wprowadzany jest w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia, jednak konkretny cel nie został zidentyfikowany. Trzeci stopień stosuje się gdy zaistniało konkretne zdarzenie, potwierdzające cel potencjalnego ataku lub w przypadku uzyskania informacji o osobach przygotowujących działania terrorystyczne lub sabotażowe. Wprowadzenie stopnia „Charlie” na dłuższy czas, może spowodować utrudnienia oraz będzie mieć wpływ na funkcjonowanie służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa. Najwyższy – czwarty stopień alarmowy, ma zastosowanie w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym/sabotażowym, powodującego zagrożenie dla kraju, albo też wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia takich działań.
W związku z podniesieniem stanu zagrożenia na najwyższy, wzmocniona zostanie kontrola graniczna, widoczna będzie obecność sił zbrojnych w znaczących dla państwa miejscach. Ponadto władze Wielkiej Brytanii zwiększyły środki bezpieczeństwa, natomiast Francja wzmacnia ochronę swoich granic. Wzmożone środki bezpieczeństwa panują także w Polsce.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie