Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2021: Najnowsze Warmate lecą za granicę. Jest kontrakt
Grupa WB poinformowała o podpisaniu kontraktu na dostawę amunicji krążącej Warmate w najnowszej wersji 3.0 dla nieujawnionego klienta zagranicznego.
Piotr Wojciechowski, prezes zarządu Grupy WB, zaznaczył, że jest to kolejny kontrakt z odbiorcą, który ma już na wyposażeniu systemy Warmate. „Zawarliśmy kolejny kontrakt z tym samym klientem na dostawy amunicji krążącej Warmate. Potwierdza to, że Grupa WB dysponuje dojrzałym i sprawdzonym systemem, konkurencyjnym na światowym rynku. Cieszymy się z zaufania zagranicznego odbiorcy do innowacyjnych rozwiązań, które w całości zostały opracowane przez polskich inżynierów”, poinformował Piotr Wojciechowski, prezes zarządu Grupy WB.
Dodał, że po zrealizowaniu kontraktu użytkownik będzie dysponować już kilkuset Warmate, a w pierwszej połowie 2022 roku liczba zamówionych systemów powinna przekroczyć tysiąc.„Planujemy wprowadzanie nowych odmian wymiennych głowic, co zwiększy możliwości naszego systemu” - podkreślił prezes Wojciechowski.
Przedstawiciele Grupy WB zaznaczają, że zamówienie uzyskano w wyniku procedury konkurencyjnej, a istotne znaczenie dla wyboru Warmate 3.0. miały takie cechy systemu jak np. właściwości lotne, zdolności działania w trudnych warunkach, a także celność ataku. Warmate 3.0 to wersja rozwojowa wprowadzonego kilka lat temu przez Grupę WB systemu amunicji krążącej. Cechuje się m.in. zwiększonym zasięgiem łącza radiowego, napędem o niższej sygnaturze akustycznej, a także możliwością automatycznego złożenia łopat śmigła w końcowej (terminalnej) fazie ataku.
Warmate 3.0 może latać w odległości do 30 km od stanowiska kontroli lub na dystansie 80 km, jeśli kontrolę nad nim przejmie operator wyposażony w system U-Gate. Podobnie jak inne bezzałogowce Grupy WB, takie jak Warmate 1 i Warmate 2 oraz FlyEye i FT-5, jest zintegrowany z systemem zarządzania walką Topaz.
Warmate 3.0 jest dostosowany do autonomicznego współdziałania w ramach roju, czy prowadzenia ataków wielokierunkowych. Po ustaleniu położenia „powietrznego magazynu” amunicji krążącej, obejmującej nawet do kilkunastu systemów, poszczególne systemy samodzielnie wypracowują separację (minimalną odległość w pionie i poziomie między statkami powietrznymi). Ta funkcjonalność to element systemu przełamywania zdolności antydostępowych A2/AD typu W2MPIR, zaprezentowanego niedawno przez Grupę WB.
Czytaj też: Warmate oficjalnie w służbie [News Defence24.pl]
System Warmate 3.0 jest prezentowany podczas tegorocznego MSPO przez Grupę WB, natomiast starszą wersję Warmate można zobaczyć na stoisku Wojsk Obrony Terytorialnej, które mają ten system na wyposażeniu.