Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2016: Nowy Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia z Tarnowa

Jednym z wielu wyrobów prezentowanych podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przez Zakłady Mechaniczne Tarnów jest nowa wersja A5 zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia rodziny ZSMU. Wyrób ten został zgłoszony do nagrody DEFENDER.

Cechą nowego rozwiązania z Tarnowa jest sprzężenie dwóch różnych rodzajów uzbrojenia, wprowadzenie stabilizacji i układu automatycznego śledzenia celów (videotracker). Zdalne sterowanie zapewnia bezpieczeństwo załogom różnego rodzaju pojazdów. Operatorzy mają bowiem możliwość prowadzenia obserwacji i kierowania ogniem z wnętrza transporterów i samochodów, w tym także w czasie ruchu. Za każdym razem pozostawiono jednak możliwość pracy w trybie awaryjnym (przy braku zasilania elektrycznego) z ręcznym naprowadzaniem uzbrojenia i obsługą spustu.

To właśnie dlatego zdalnie sterowane moduły uzbrojenia są proponowane praktycznie na wszystkie rodzaje pojazdów. Tarnowskie przedsiębiorstwo od lat przygotowuje się do roli głównego dostawcy tego typu rozwiązania dla Sił Zbrojnych RP. Proponuje się przy tym rozszerzenie oferty i montaż zestawów nie tylko na czołgach czy transporterach, ale również na okrętach, szybkich łodziach patrolowych oraz obiektach stacjonarnych.

System ZSMU-A5 jest modułowy, a więc istnieje możliwość zamontowania na nim różnego rodzaju uzbrojenia. Mogą to być karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm zamiennie z 40 mm granatnikiem automatycznym GMG. Na obrotowej platformie modułu istnieje także możliwość zastosowania: wyrzutni pocisków rakietowych oraz zespołu wyrzutników granatów dymnych. Dzięki temu ZSMU mogą być wykorzystywane do zwalczania celów naziemnych, powietrznych i nawodnych.

Pomaga w tym wszechstronny i odporny na warunki środowiskowe system kierowania ogniem oparty o zintegrowaną z modułem głowicę optoelektroniczną. Głowica ta jest wyposażona w kamerę telewizyjną, kamerę termowizyjną oraz dalmierz laserowy, dzięki temu ZSMU A5 może być wykorzystywany zarówno w dzień, jak i w nocy. Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. nabyły kompetencje do projektowania i wytwarzania większości elektronicznych podzespołów według własnych rozwiązań technicznych

ZSMU-A5 jest to system opracowany na bazie wcześniej opracowanych, wdrożonych i produkowanych modułów uzbrojenia typu ZSMU-1276A3 i ZSMU-A4. Te „starsze” zestawy są zresztą również prezentowane razem ze stanowiskami operatora na MSPO 2016 w Kielcach. Najbardziej znany jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia w wersji A3, którego 17 sztuk dostarczono w 2015 r. dla Sił Zbrojnych RP i którego dostawy są planowane również w roku 2016. Przekazywane już moduły są montowane na Kołowych Transporterach Opancerzonych ROSOMAK WRT (Wóz Rozpoznania Technicznego).

Zestaw ZSMU-A5 przeszedł już badania zakładowe zakończone pozytywnymi wynikami. Pierwsze zastosowanie modułu ZSMU-A5 planowane jest w projekcie Lekkiego Opancerzonego Transportera Rozpoznawczego krypt. LOTR. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (13)

  1. Kris 212

    Dobry kierunek dobry pomysł brakuje tylko paru osłon balistycznych zwłaszcza na km i system zasilania w amunicję, widać , że potrafią takie systemy używają wszystkie kraje NATO i nie tylko , produkują je przede wszystkim Izraelczycy i każą sobie za nie słono płacić , czas zacząć zarabiać na naszych produktach

  2. Michał

    Znowu wymyślono jakiegoś kotomysza nie wiadomo dla kogo i po co czy ktoś będzie chciał takie cudo używać. Panowie inżynierowie z Tarnowa oglądnijcie rozwiązania zagraniczne uzbrojenia. Zapoznajcie się z obecnie stosowanym uzbrojeniem to może przestaniecie oferować jakieś rozwiązania futurystyczne. Jeżeli ktoś to kupi to ja chyba Święty Mikołaj.

    1. rozczochrany

      Z takim podejściem nie stworzysz w życiu niczego nowego. Amerykanie w Iraku i Afganistanie używali podobnego zestawu uzbrojenia na wieżyczkach swoich transporterów. A u nas w Polsce po zabudowaniu na wozach bojowych na wszelkiej prominencji "zielone ludziki" jak znalazł. Zarówno do walki w terenie zabudowanym jak i otwartym.

    2. sylwester

      bardzo fajne rozwiązanie na pojazdy lekko opancerzone samochody rozpoznania , tylko jedno ale nie mogli by tak założyć karabinki aby taśmy amunicyjne szły od środka , można było by je wtedy osłonic jakimiś blachami przed gałęziami gruzem błotem czy odłamkami

  3. rozczochrany

    Dowiedziałem się, że ZM Tarnów sprzedał 200 nowych działek przeciwlotniczych ZUR-23-2 do kraju bliskowschodniego, a także karabiny snajperskie. Do tego także karabiny snajperskie do nieokreślonego kraju dalekowschodniego i części zamienne do działek przeciwlotniczych.

  4. skiud

    Dlaczego nie opracują zsmu z działkiem 23mm, które produkują? Tylko robią to co inni już wcześniej opracowali i co jest spokojnie dostępne na rynku..

    1. Oskar

      Ty tak na poważnie czy troll ?

  5. drapieżnik

    Może i zestaw jest skuteczny ale mało odporny na czynniki atmosferyczne, odłamki. Za dużo elementów jest na "wierzchu". Wygląd ma być nowoczesny, drapieżny a tego właśnie mu brakuje

    1. j

      Dużo tam otworów w korpusie wiec wydaje mi sie że oslony są zajęte. Ważne że widać w końcu jakiś progres i powoli "wygrzebują się z komuny".

    2. rozczochrany

      Pancerne o słony powinny być zamontowane bo wystarczy, że pójdzie seria z karabinu lub obok eksploduje granat czy w pobliżu pocisk moździerzowy lub artyleryjski i system przestanie działać. Co do reszty twojej wypowiedzi: Wygląd? Serio? Myślisz ze to zabawka jest? Transformers?

  6. Podbipięta

    A rakietek dlań 70 mm jak nie było tak ni ma!

  7. sko

    ten LOTR ma chyba kryptonim KLESZCZ

  8. KrzysiekS

    Brawo Tarnów tak jak uważam że 23mm w PILICY to zbyt mały zasięg tak tutaj uważam że to dobry kierunek.

  9. rozczochrany

    Piękny sprzęt. Jeśli to ma stabilizację i automatyczne śledzenie celu to kawał dobrej roboty zrobili inżynierowie z ZM Tarnów. Można by tą głowicę obserwacyjną osłonić pancerną osłoną, szybą i wrotami z blachy pancernej przed snajperami i odłamkami pocisków artyleryjskich. Ciekawe kiedy zamówienia z armii będą.

  10. Oskar

    Podoba mi się ta firma, szybko się rozwija i sama wychodzi z inicjatywą. Ciekawe co będzie dalej

  11. Mietek

    Tylko te wiszące kable szybko by zostały zmasakrowane odłamkami albo pociskami.

  12. Mietek

    Faktycznie wygląda tak jakoś bardziej kompaktowo i solidniej.

  13. JJJ

    " Najbardziej znany jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia w wersji A3, którego 17 sztuk dostarczono w 2015 r" Jak zwykle ilości powalające

Reklama