Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2016: List intencyjny PGZ i Leonardo
Polska Grupa Zbrojeniowa i włoski koncern Leonardo, w trakcie tegorocznego MSPO, ogłosiły podpisanie listu intencyjnego dotyczącego nawiązania ścisłej współpracy w sektorze przemysłu zbrojeniowego.
Podczas tegorocznego MSPO w Kielcach ogłoszono podpisanie listu intencyjnego w sprawie długoterminowego partnerstwa na rynku obronności i bezpieczeństwana pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową, a włoskim koncernem zbrojeniowym Leonardo-Finmeccanica. Zakłada on kooperację w zakresie globalnych działań w sferze przemysłu obronnego. Będzie to precedens w dotychczasowych, już wcześniej rozwiniętych dobrych stosunkach polsko-włoskich, w sferze przemysłu obronnego. Współpraca ma dotyczyć praktycznie wszystkich zakresów funkcjonowania obu firm, nie ograniczając się jedynie do prostych zakupów broni oraz uzbrojenia, produkowanego przez jednego lub drugiego partnera.
Dzięki obecnemu porozumieniu, włoski Leonardo będzie wspierać PGZ swoimi technologiami i produktami, natomiast Polska Grupa Zbrojeniowa będzie współpracować z Leonardo w zakresie działalności przemysłowej i logistycznej. List intencyjny zakłada transfer technologii do PGZ w celu wygenerowania znacznej działalności w dziedzinie wysokich technologii oraz utworzenia dużej liczby miejsc pracy w obydwu spółkach w nadchodzących latach. Dokument ma na celu umocnienie pozycji konkurencyjnej obu firm. Według Mauro Morettiego, prezesa i dyrektora generalnego Leonardo umowa rozpoczyna nową erę w relacjach przemysłowych między Włochami a Polską w przemyśle obronnym i bezpieczeństwa.
Prezes PGZ Arkadiusz Siwko podkreślił, że list intencyjny umożliwia zbadanie i zdefiniowanie obszarów współpracy w celu tworzenia produktów, spełniających wymagania użytkowników z Polski i Europy. Zaznaczył, że kooperacja ma dotyczyć zarówno prac badawczo-rozwojowych, jak i produkcji. Podpisany list intencyjny z Leonardo-Finmeccanica umożliwia nam zbadanie i zdefiniowanie obszarów potencjalnej współpracy przemysłowej dotyczącej szerokiego zakresu produktów spełniających wymagania rynku polskiego, a także europejskiego (...) Będziemy dążyć do wymiany wiedzy i myśli technologicznej, by móc kooperować w zakresie badań, rozwoju i produkcji - poinformował Prezes Zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Siwko.
Obecny na ogłoszeniu podpisania listu intencyjnego Sekretarz Stanu w MON Bartosz Kownacki zaznaczył, że chociaż relacje pomiędzy Polską i Włochami są zawsze dobre, to jednak budowanie współpracy gospodarczej zawsze jest ciężką pracą. Życzył jednocześnie prezesom obu firm, a także pracownikom, aby nawiązana współpraca układała się najlepiej. Niosąc realne korzyści obywatelom obu państw, którzy będą mieli pracę, a gospodarka Polski i Włoch będzie tym samym mogła się szybko rozwijać. Zaś Domenico Rossi, reprezentujący na targach włoski resort obrony, zaznaczył, iż nawiązanie relacji jest o tyle ważne, że potwierdza kontynuację dotychczasowej współpracy. Przyczyniając się do wzmocnienia więzów włosko-polskich na wszystkich płaszczyznach. Zapewniając, że politycy w obu państwach są bliscy problematyce rozwoju przemysłu zbrojeniowego.
Serdeczne relacje pomiędzy Polakami i Włochami bardzo mnie cieszą. Jestem głęboko przekonany, że lata obecności Leonardo w Polsce oznaczają nie tylko pogłębienie naszego wzajemnego zaufania, ale także szereg wymiernych korzyści. Korzyści dla obu państw oraz, przede wszystkim, dla ludzi, którzy będą mieli lepsze miejsca pracy i będą mogli się rozwijać. Z pewnością współpraca pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Leonardo-Finmeccanica przyniesie także pozytywne konsekwencje dla gospodarek Polski i Włoch
Pierwsze efekty współpracy mają już być widoczne na kolejnych targach MSPO w Kielcach. Obie firmy widzą możliwości w działaniach chociażby w obszarach elektroniki, systemów powietrznych i lądowych, bezzałogowców czy też platform i usług śmigłowcowych. W tym ostatnim obszarze porozumienie zakłada między innymi kooperację na rzecz oferowania wspólnych programów na rynek polski i międzynarodowy. Zdaniem włoskich partnerów Polska jest bardzo ważnym państwem w Europie i stąd współpraca z polskim liderem przemysłu zbrojeniowego ma mieć wymiar nader przyszłościowy.
List intencyjny obejmuje między innymi zagadnienia związane z programem dostaw samolotów M-346, w tym systemów szkolenia naziemnego i symulacji dla jednostki w Dęblinie oraz z zakupem dla Marynarki Wojennej okrętów obrony wybrzeża Miecznik i jednostek patrolowych z możliwością zwalczania min Czapla.
Willgraf
sprzedali technologie produkcji grafenu ? makaronom ? ...bo nie rozumiem skąd ta szczodrość w technologiach z ich strony
olo
NH90 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ADHD
czy nawiązanie współpracy z Włochami zakończy się kolejnym zakupem nieuzbrojonych Masterów za MLD ... bez żadnych kompensat przemysłowych i technologicznych dla Polski jak to miało miejsce dotychczas ....??? jeżeli ta "serdeczna" współpraca tak korzystna dla Włochów ( w przypadku zakupu Masterów przez Izrael Włochy zakupiły właściwie w barterze izraelski sprzęt ...) ma dalej tak wyglądać to szczerze dziękuję
inżynier
"natomiast Polska Grupa Zbrojeniowa będzie współpracować z Leonardo w zakresie działalności przemysłowej i logistycznej." To znaczy będzie dostarczać taniej siły roboczej...
say69mat
@def24.pl: Polska Grupa Zbrojeniowa i włoski koncern Leonardo, w trakcie tegorocznego MSPO, ogłosiły podpisanie listu intencyjnego dotyczącego nawiązania ścisłej współpracy w sektorze przemysłu zbrojeniowego. say69mat: Targetem współpracy AW101 v/s AW149??? Bo AW101 jako śmigłowiec ZOP/CSAR/SF wydaje się rozsądnym całkiem rozwiązaniem. Tym bardziej, że ten typ śmigłowca oprócz zasięgu, oraz zintegrowanego wyposażenia w wersji ASW, dysponuje rampą umożliwiającą szybki załadunek desantowanie żołnierzy oraz uzbrojenia. Co jest istotnym mankamentem H225M Caracal.