Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

MSPO 2015: Kozioróg z MSP - wielozadaniowy BSL pokazany na kieleckich targach

  • Fot. Adam Roik/Combat Camera DOSZ
  • Fot. Youtube/Min. Spraw Nadzwyczajnych Rosji

Podczas MSPO 2015 na stoisku warszawskiej firmy MSP największe zainteresowanie budził długi na ponad 3,5 metra samolot Kozioróg. Firma oblatała w zeszłym roku maszynę w wersji z silnikami elektrycznymi, a obecnie przygotowuje pierwszy lot wersji z silnikiem spalinowym.

Podczas MSPO 2015 na stoisku warszawskiej firmy MSP największe zainteresowanie budził samolot bezzałogowy Kozioróg. Maszyna w wersji elektrycznej została oblatana ponad rok temu na lotnisku w Białej Podlaskiej. Obecnie producent szykuje się do pierwszej próby w locie modelu wyposażonego w silnik spalinowy. Dzięki zmianie napędu bezzałogowiec będzie mógł latać przez ok. 8 godzin, podczas gdy wersja elektryczna o krótkiej długotrwałości lotu mogła pozostawać w powietrzu przez tylko ok 25 minut.

Ten dość duży dron o rozpiętości skrzydeł ponad 4,5 metra, dysponujący maksymalną masą startową 85 kg, powstał z myślą o szerokim spektrum zastosowań. Maszyna może przenosić sensory o wadze 14 kg, co powoduję, że Kozioróg może zainteresować zarówno służby mundurowe szukające rozpoznawczego statku powietrznego, jak i użytkowników cywilnych potrzebujących maszyny do celów badawczych. Maksymalny pułap samolotu szacowany jest na 5000 metrów, a prędkość przelotowa na 70 do 150 km/h. Może on startować zarówno z wyrzutni pneumatycznej, jak i z utwardzanego pasa startowego. Nazwa samolotu pochodzi od jednego z największych występujących w Polsce chrząszczy.

Producent przygotowuje oblot wersji z silnikiem spalinowym i oczekuje na pierwsze potencjalne zamówienia od służb państwowych. Jednocześnie przedstawiciele MSP deklarują, że możliwe jest przeskalowanie układu aerodynamicznego maszyny i opracowanie na jej bazie większej konstrukcji, także załogowej.  

W 2014 roku samolot jako pierwszy system bezzałogowy w Polsce został zarejestrowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w cywilnym rejestrze statków powietrznych, co wiązało się z przejściem szeregu prób w locie potwierdzających założenia projektowe samolotu, takie jak np. osiągi czy właściwości aerodynamiczne. To pierwszy bezzałogowiec, który otrzymał w Polsce ten specjalny certyfikat oraz cywilne rejestracje uprawniające do lotów w ograniczonej przestrzeni powietrznej na takich samych zasadach, jak samoloty załogowe. Warto przy tym dodać, że oprócz linku komunikacyjnego wszystkie pozostałe komponenty tej maszyny powstały w Polsce.

Reklama

Komentarze (9)

  1. carpicorn beetle

    carpicorn beetle - wszystko jest na zdjęciach...

    1. Milutki

      Generalnie masz rację, ludzie myślą że Azerbejdżan jest przeciwnikiem Rosji, a to błąd bo Azerbejdzan zawsze szukał porozumienia z Rosją, Azerbejdżanie też są do Rosjan pozytywnie nastawieni. Armenia natomiast to kraj awanturniczy i megalomański, wierzą że mają jakieś znaczenie, a przecież to Rosja stworzyła Armenię, bez Rosji Armenia by nie powstała , Ormianie dodali do tego bajania o odwieczności Armenii. Wygrana Azerbejdżanu rozwiąże niektóre problemy związane z relacjami międzynarodowym i przyczyni się do budowania pokoju, Azerbejdżan stanie się pomostem cementujacym relacje Turcji i Rosji oraz naprawi relacje Turcji z Izraełem.

    2. Davien

      A po co albo pomożecie Armenii alby wylatujecie z tego kraju raz i na zawsze. A jak sadzisz kto wtedy wejdzie tam na wasze miejsce funku:)

  2. CHRZĄSZCZ

    takie firmy należy adorować i wspomagać ...czemu proszę przeczytać ostatnie zdanie artykułu i determinacje i elastyczność przedstawicieli MSP jeśli chodzi o produkt dla klienta

    1. Milutki

      Nie widać aby zachód przygotowywał się do uznania niepodległości Górskiego Karabachu. Nawet jeżeli, zachód nie jest sędzią świata.

  3. bida

    kto wymyślił nazwę "Kozioróg" ? mistrz marketingu :)

    1. Milutki

      Nie było mowy że to zajmie tydzień

    2. Milutki

      Turcja m.in pomaga prawie milionów Azerbejdżan wrócić do swoich domów w Górskim Karabachu i rejonach przyległych . Azerbejdżan jest samodzielnym krajem i partnerem Turcji a nie wasalem , ma m.in gaz który wzmacnia azerbejdżańską pozycję

    3. Milutki

      Znajdą się komponenty z innych krajów lub własnej produkcji

  4. fun_januszy

    A w czym ta innowacyjność. Takie "drony" to można zobaczyć co niedzielę wśród amatorów modelarstwa na pierwszym lepszym lotnisku dla modelarzy. W Polsce byle jaka firma zrobi cokolwiek - bo przecież to zwykły samolot modelarski większych rozmiarów z silniczkiem elektrycznym czy spalinowym / takim jak stosuje się do napędu modeli/ i sterowaniem jak u modelarzy. 14 kg - co przeniesie kamerkę. Innowacyjny to był i jest Preator czy Global Hawk, nowe drony konstruowane przez koncern Airbus-a , czy Rosjanie budując ciężkiego drona na poduszce powietrznej czy drony wysokościowe przenoszące radar i latające powyżej 10km wysokości. U u nas wysyp firm "modelarskich" które tylko czekają na kasę na badania z UE lub państwa z której nic nie wyniknie. Poważnego "drona" nie zbuduje żadna firma bez doświadczenia w budowaniu samolotów, bo na świecie i w Europie zajmują się tym poważne firmy z poważnymi biurami konstrukcyjnymi, doświadczeniem w budowaniu tradycyjnych samolotów. A u nas firmy wydmuszki. Ale dalej można się tym ekscytować i snuć "fantastyczne" teorie o niezliczonych możliwościach i zastosowaniach.

  5. Afgan

    Co z tego że powstał, jak produkt trafi na śmietnik i wybrane zostanie jakieś przestarzałe rozwiązanie zagraniczne, bo wszystko co polskie to nienormalne.

  6. nemo

    Czepiacie się. Można przetłumaczyć na eksport jako koziorożec - Capricorn. I szafa gra.

  7. Robert

    Czy ktoś kto nie potrafi normalnie nazwać swojego produktu może poprawnie zaprojektować i zbudować taki produkt oraz być odpowiedzialnym partnerem biznesowym ? Przecież to jest niepoważne.

  8. fdg

    Jest świetny nie powiem ;)

  9. kkk

    wspaniala nazwa marketingowa, przyda sie zwlaszcza przy eksporcie produktu.

Reklama