Reklama

Siły zbrojne

Motocykliści w hołdzie poległym weteranom

Fot. MON
Fot. MON

29 maja zakończył się 2. Rajd Motocyklowy Weteranów w którym uczestniczyło ponad 1300 motocyklistów z całej Polski.

Głównym celem rajdu było uczczenie pamięci poległych i zmarłych weteranów w działaniach poza granicami państwa. Przez 25 dni motocykliści odwiedzali miejsca pochówku swoich towarzyszy broni, składali kwiaty i palili znicze, spotykali się z ich najbliższymi.s

Goniąc na ostatnią chwilę na cmentarz zostałam przyblokowana przez samochód Żandarmerii Wojskowej i chcąc go wyprzedzić zobaczyłam uczestników rajdu … dwa pasy ulicy całkowicie zablokowane przez motocyklistów. Widząc to łzy same pociekły mi ze wzruszenia i zaskoczenia. Spodziewałam się kilkunastu osób a było ponad 50. Zapalone znicze i spojrzenia znające ból straty przyjaciela, spojrzenia rozumiejące więcej niż tysiące słów. Serducho miałam ściśnięte przez cały czas. 15 czerwca 2004 roku salwa ku czci poległego, teraz ryk motocyklowych silników. Podobnie jak 17 lat temu po policzkach płynęły mi łzy, lecz nie były to łzy bólu i cierpienia. Teraz czułam wdzięczność za pamięć i wsparcie.

spotkanie z uczestnikami rajdu relacjonuje Marzena Zielke, która straciła męża podczas misji w Iraku.

 

 Podobne odczucia miała Anna Ciesielska, której mąż zginął w 2011 roku w Afganistanie. - Każdy z uczestników dał świadectwo, że upływ czasu nie zaciera pamięci o poległych żołnierzach i właśnie ta pamięć dla Nas jest największą wartością. Dziękuję za ten gest i przesyłam ogromne serce dla każdego uczestnika rajdu, który poświęcił swój czas by upamiętnić naszych mężów, ojców i synów - podsumowała ze wzruszeniem.

Sam fakt uczestnictwa, spędzenia czasu wśród innych weteranów, jazda motocyklem, przynależenie do jakiejś grupy społecznej czy działanie dla konkretnego celu to także świetny sposób na odreagowanie codziennych problemów, ale także sposób na integrację środowiska i wsparcie procesu asocjacji po powrocie z wojny. Motocyklizm jest coraz bardziej popularny wśród weteranów a dowodem tego jest rosnące zainteresowanie rajdem. W 2010 roku chęć udziału w rajdzie zgłosiło 300 osób. W tym roku zapisanych było 1350 a w poszczególnych wyjazdach dołączały się jeszcze inne osoby zainteresowane inicjatywą i chcące oddać wspólną jazdą motocyklem hołd polskim weteranom.

image
Fot: MON

2. Rajd Motocyklowy Weteranów zakończył się symbolicznie 28 maja br. podczas uroczystej zbiórki z okazji „Dnia Weterana”, która odbyła się w 16. Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie przy udziale Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przygotowania do 3 edycji rozpoczynają się już w czerwcu br.

 • Po zakończeniu II Wojny Światowej, od połowy lat pięćdziesiątych Polska zaangażowała się w wykonywanie zadań poza granicami kraju. Wysyłaliśmy i wysyłamy swoich żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników na misje pokojowe, obserwacyjne, stabilizacyjne w ramach międzynarodowych koalicji, jako wydzielone siły Organizacji Narodów Zjednoczonych czy NATO.

• W Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej służy ponad 100 tysięcy żołnierzy i duża ich część była uczestnikami misji poza granicami kraju. Od 1953 roku wzięliśmy udział w przeszło 90 operacjach, przez które przewinęło się ok. 115 Polaków.

• Część z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy stracili tam zdrowie, a jeszcze inni z nich nie wrócili, oddając swoje życie w służbie dla Ojczyzny. W działaniach poza granicami państwa zmarło i poległo: 120 żołnierzy, 5 policjantów, pracownik wojska, funkcjonariusz SOP.

• Projekt wykorzystuje zainteresowanie żołnierzy i weteranów sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby. Środowisko zmotoryzowanych weteranów może, na wzór swojego amerykańskiego odpowiednika, stać się wartościową platformą do aktywnego spędzania czasu, wzajemnej pomocy, niezbędnego wsparcia dla uczestników.

• Rajd jest przedsięwzięciem zorientowanym na szeroko pojętą promocję wojska i służby żołnierzy, ma na celu promowanie pielęgnowania pamięci o poległych na misjach kolegach oraz integrację środowiska weteranów poprzez wspólną podróż motocyklem, spotkanie i podejmowanie działań na rzecz społeczeństwa.

• W 1. Edycji Rajdu Motocyklowego Weteranów, którą zapoczątkował Prezydent RP Andrzej Duda w 2020 roku wzięło udział 300 żołnierzy.

• W 2. Rajdzie Motocyklowym Weteranów bierze udział ponad 1300 motocyklistów. Większość z nich to weterani, ale także inni żołnierze, policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, przedstawiciele służby więziennej oraz osoby spoza służb mundurowych, którzy chcą oddać hołd polskim weteranom. Wśród uczestników są także przedstawiciele wojsk sojuszniczych min. Amerykanie służący na terytorium Polski.

• Armię reprezentują wszystkie rodzaje sil zbrojnych: wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne i wojska obrony terytorialnej, ale także żandarmeria wojskowa, szkolnictwo wojskowe oraz inne instytucje podległe MON. Ramię w ramię jeżdżą ze sobą szeregowi, podoficerowie, oficerowie i generałowie.

• 2 Rajd Motocyklowy Weteranów rozpoczął się 4 maja br. w Wesołej i zakończył się 28 maja br. w Dzień Weterana w Krakowie. W tym czasie uczestnicy spotykali się z rodzinami poległych, składali kwiaty i palili znicze przy grobach swoich towarzyszy broni, zapraszali do udziału władze samorządowe budując świadomość społeczną o poświęceniu weteranów w służbie ojczyźnie.

• Zawsze w upamiętnieniu poległych brali udział kapelani, niejednokrotnie kapelani weterani oraz posterunki honorowe wystawiane przez wojsko i policję.

• Pomysłodawcą Rajdu Motocyklowego Weteranów jest dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa płk Szczepan Głuszczak, a organizatorem Centrum Weterana.

• W ramach tegorocznych obchodów Dnia Weterana organizowane były: zawody strzeleckie dla weteranów w Wędrzynie i Bemowie Piskim, 2. Rajd Motocyklowy Weteranów, Bieg Weterana – Droga do Bagram, turnus rehabilitacyjny z wykorzystanie hipoterapii dla weteranów, zajęcia edukacyjno-sportowe dla weteranów pod nazwą Projekt Wojownik

• Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest stosunkowo nowym świętem w polskim kalendarzu. Ustanowił je Sejm RP w 2011 roku, na mocy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa.

• Po raz pierwszy oficjalnie obchodziliśmy je 29 maja 2012 roku. Warto podkreślić, że jest ono zbieżne z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

• Dawniej słowo weteran kojarzone było ze starym, wysłużonym żołnierzem lub uczestnikiem działań zbrojnych. W przedwojennej Polsce przejęło się określać tym mianem osoby biorące udział w powstaniach narodowych, w szczególności zaś uczestników Powstania Styczniowego.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama