Reklama

Siły zbrojne

Miliony ślepych naboi dla wojska

Fot. plut. Patryk Cieliński
Fot. plut. Patryk Cieliński

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o udzieleniu zamówienia na dostawę ponad 6 mln sztuk amunicji ślepej dla polskiego wojska. Jego realizacją zajmie się spółka Mesko. 

Jak podaje Inspektorat Uzbrojenia, za pośrednictwem Suplementu do Dziennika Urzędowego UE, zawarte kontrakty dotyczą dostawy amunicji ślepej: 5,56 mm naboi ślepych, 7,62x51 mm naboi karabinowych ślepych BLANK, 9 mm naboi pistoletowych wz.93 ślepych, 12,7x99 mm naboi ślepych i 12,7 mm naboi ślepych (w standardzie 12,7x108 mm, przeznaczonych do użycia w broni konstrukcji rosyjskiej/sowieckiej). Ta ostatnia część została unieważniona.

Złożone przez IU zamówienie podzielone zostało na części, z których pierwsza zakłada dostawę 5,56 mm naboi ślepych, przeznaczonych do strzelania z karabinka szturmowego kbs wz.96 wyposażonego w nakrętkę-odrzutnik do strzelania nabojami ślepymi. Termin realizacji tej części zamówienia ustalono na lata 2017-2020 - odpowiednio 1,5 mln, 1 mln, 2 mln i 1 mln sztuk wskazanego naboju co rok. 

Druga część zamówienia dotyczy dostawy 7,62x51 mm naboi karabinowych ślepych BLANK dla karabinu maszynowego UKM-2000 z nakręconą na wylot lufy nakrętką do strzelania nabojami ślepymi. W tym przypadku termin realizacji zamówienia rozbito na rok 2017 - 60 tys. sztuk oraz rok 2019 - 100 tys. sztuk. 

Dostawa 9 mm naboi pistoletowych wz. 93 ślepych (przeznaczone są do strzelań ćwiczebnych lub pozorowania strzelania z 9 mm pistoletów WIST-94, pistoletów maszynowych PM-84P, PM-98 oraz innych pistoletów i pistoletów maszynowych kalibru 9x19 mm), służących do nauki posługiwania się pistoletami oraz pistoletami maszynowymi ponownie rozbito na cztery lata. W 2017 roku do wojska trafić na 350 tys. sztuk, w 2018 roku - 50 tys. sztuk, w 2019 roku - kolejnych 50 tys. sztuk, a w roku 2020 - 75 tys. sztuk. 

Część czwarta zamówienia złożonego przez Inspektorat Uzbrojenia zakłada dostawę 12,7x99 mm naboi ślepych i są to wyroby przeznaczone są do strzelań ćwiczebnych lub pozorowania strzelania z 12,7 mm wielkokalibrowych karabinów maszynowych WKM-B i WKM-Bm oraz karabinu maszynowego MANROY M2HMQCB, wyposażonych w zestawy adaptacyjne przeznaczone do strzelania amunicją ślepą (służą do nauki posługiwania się ww. karabinami). W 2017 roku, zgodnie z wymaganiami IU, do wojska trafić ma 6 tys. sztuk tych naboi, w w 2018 roku - 106 tys. sztuk. 

Ostatnia część ogłoszenia dotyczy 12,7 mm naboi ślepych, przeznaczonych do strzelania z 12,7 mm wielkokalibrowych karabinów maszynowych DSzK, NSW, NSWT i służyć mają do posługiwania się wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi (konstrukcji sowieckiej/rosyjskiej, kalibru 12,7x108 mm). Termin realizacji części V zamówienia to 60 tys. sztuk w 2017 roku i 80 tys. sztuk w 2019 roku. Zakup ten został jednak unieważniony, do Inspektoratu nie wpłynęła żadna oferta. 

Jak podaje IU, całkowita końcowa wartość zamówienia to ponad 19 mln złotych. Kryterium udzielenia zamówienia stanowiły cena - waga 60, gwarancja przy składowaniu w opakowaniu hermetycznym - waga 25 oraz gwarancja po wyjęciu z opakowania hermetycznego - waga 15. Pierwsze cztery części zamówienia zrealizuje spółka Mesko, która była jednocześnie jedynym oferentem. 

 

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (12)

  1. Polack

    Zamawiają ślepaki, bo gdy co chwilę kompanie honorowe obstawiają różne imprezy, to wywalili już to co mieli

  2. Soldierking

    Super naprawdę to wielki sukces gratuluję oby tak dalej

    1. hainz

      chwala,w koncu cos kupiono!co za odwaga.

  3. ot co

    Czytając te szyderstwa dochodzę do wniosku, że w Rosji nie znają zastosowania ślepaków. Tam na ćwiczeniach strzelają do siebie tylko ostrą...

  4. Świst

    Cena jednostkowa za sztukę zwala z nóg jeśli porównać to z cenami ostrej amunicji na rynku cywilnym

    1. nery

      Jak porównasz ceny do amunicji wojskowej to już nie wychodzi tak źle.

  5. kuchartek

    Proszę o wytłumaczenie mi , co ta armia będzie ćwiczyła z użyciem tej amunicji ? Strzelanie z przyłożenia ?

    1. azzza

      Chocby walki w pomieszczeniach system czantoria tego wymaga, a cwiczenia robia sie wtedy bardzo realistyczne.

  6. Wacław

    A jednak MON robi zakupy - pociągi a teraz ślepa amunicja.

    1. Extern

      Ślepaki też się przydają do interaktywnych ćwiczeń zachowania żołnierzy i pododdziałów. To przecież oczywiste że takich ćwiczeń się nie robi z ostrą amunicją. Nie wszystko się da przecież przećwiczyć na symulatorach czy na strzelnicach. Oczywiście przydało by się jednak również więcej zakupów śmiercionośnej broni, bo nasi piechociarze dysponują za małą siłą ognia. Gdzie są granatniki nieetatowe? Przecież to na prawdę drobne wydatki w porównaniu do kosztów programów strategicznych.

  7. X

    Ciekawe czy to dla WOT?, tak dla bezpieczeczeństwa

    1. Bardzo słusznie - nie zrobią sobie chłopaki z WOT żadnej krzywdy! Inna sprawa, że nawet ślepakami, jak się bardzo chce, to można sobie ziazi zrobić. Na ten przykład, bardzo dawno temu pewien starszy człowiek opowiadał mi, jak przed wojną trafił jako szeregowy na ćwiczenia i jak "strony przeciwne" strzelały do siebie za pomocą ślepaków - łuskami nabijanymi na lufy karabinów. A później trafił na punkt opatrunkowy przy dowództwie, bo go jakiś ułan dziabnął lancą...

  8. Antoni

    W końcu będę spał spokojnie.

  9. Woj

    Będą mieli chłopaki co zbierać :P

  10. PP

    Pozoracja pola walki. Mówi wam to coś? To do tych mniej "zorientowanych" na forum.

  11. Krzys

    Rewelacja !!!!!!!!!!!! Gratulacje !!!!!!!!!!!!!!! Teraz pozostaje zatrudnić jeszcze 100 000 ślepych żołnierzy i żaden przeciwnik nam niestraszny !!!!!!!!!!!!

  12. WP1

    Że jeszcze MON nie zrobiło konferencji prasowej i pochwaliło się tak olbrzymim zakupem..... Dziwne :)

Reklama