Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Mieleckie śmigłowce dla strażaków z USA

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

PZL Mielec zajmie się realizacją kontraktu na dostawę strażackich śmigłowców Black Hawk. Maszyny trafią do hrabstwa Los Angeles. 

Jak informuje właściciel zakładów w Mielcu, koncern Lockheed Martin, należąca do koncernu Sikorsky fabryka PZL Mielec pracuje nad kontraktem na produkcję nowego typu śmigłowców S-70i Black Hawk.

Dwie maszyny trafią do hrabstwa Los Angeles, gdzie pomogą w walce z pożarami lasów. Będą również wykorzystywane w innych nagłych wypadkach: jako maszyny dowodzenia i kontroli operacji z udziałem innych śmigłowców, w medycznych misjach ratowniczych, wparciu logistycznym oraz operacjach poszukiwawczych. Po zakończeniu dostawy, Amerykanie będą wyposażeni w pięć maszyn Firehawk.

Doświadczenia z użycia śmigłowców Firehawk wysoko ocenił Thomas Ewald, zastępca komendanta Jednostki Powietrznej i Terenowej straży pożarnej hrabstwa Los Angeles. "Nacisk, jaki wywoływany jest na szkielet maszyny w momencie nagłego otwarcia zbiornika i wypuszczenia niemal 4 tys. litrów wody kilka razy w ciągu dnia, przewyższa zdolności śmigłowców bojowych w normalnych operacjach przy pełnym załadunku" - podkreślił.

Dwa śmigłowce, które nazwano Firehawk, są już w fazie produkcji. Termin dostarczenia maszyn Amerykanom planuje się jeszcze przed końcem tego roku. Wiadomo, że śmigłowce będą miały szersze płaty wirnika, które mają zwiększyć zdolność podnoszenia się maszyny. Firehawki zostaną również wyposażone w szklane kokpity, które mają pozwolić pilotom na lepszą ocenę sytuacji w trakcie misji, natomiast wbudowany w nich rejestrator dźwięków i danych dotyczących lotu oraz system zarządzania stanem maszyn mają pozwolić na stałe monitorowanie parametrów operacyjnych.   

Już w USA oba śmigłowce zostaną wyposażone przez specjalistycznego poddostawcę w zbiorniki na wodę o pojemności 3785 litrów. Także w Stanach Zjednoczonych zmodyfikowane zostanie ich podwozie, kokpit przystosowany do obsługi przez jednego pilota oraz wyposażone zostaną w sprzęt medyczny.

Do zamówienia na śmigłowce odniósł się też prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, który podkreślił, że nowe zamówienie to dobra wiadomość dla 1700 polskich pracowników mieleckich zakładów oraz 5000 innych osób, zatrudnionych w firmach partnerskich wchodzących w skład łańcucha dostawców firmy.

Czytaj więcej: Śmigłowce dla Wojsk Specjalnych. Ruszają negocjacje z trzema oferentami

Powstały w PZL Mielec wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk będzie prezentowany na zewnętrznym stoisku firmy Lockheed Martin podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się w dniach 5-8 września.

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. Cynik

    Mało nam interesów z USA, gdzie jest offset za F-16... To ile tych śmigłowców zamówili... 200??? 300? Nie, cztery skorupy... Polacy wszystko kupią nawet konstrukcyjnie 25 letniego Black Hawka. Czemu my jesteśmy tacy naiwni...

    1. Anna

      Malo bo jestesmy za bardzo zacofani zeby wchlonac jakikolwiek technologiczny offset, taka prawda niestety a wina wszystkich rzadow od 89. Oczkiem w glowie zawsze bylo rolnictwo, gornictwo, tance ludowe, zywnosc, meble, okna. Caly ten system grantow naukowych jest chory bo promuje produkowanie konferencji, odczytow i analiz a nie gotowych technologii produkcji i gotowych wyrobow a za tym idzie marne stawki, niska srednia krajowa bo nie ma jej kto dzwignac, za duzo ludzi pracuje w malo technologicznie wymagajacych zawodach

  2. kobuz#

    w USA oba śmigłowce zostaną wyposażone przez specjalistycznego poddostawcę w zbiorniki na wodę o pojemności 3785 litrów. Także w Stanach Zjednoczonych zmodyfikowane zostanie ich podwozie, kokpit przystosowany do obsługi przez jednego pilota oraz wyposażone zostaną w sprzęt medyczny.... Słowem w Mielcu będą zbudowane skorupy do Black Hawk´a, a nie helikoptery.

  3. dimitris /GR

    Tylko ta ilość zabieranej wody jest czysto symboliczna. Niczego faktycznie groźnego nie da się tym ugasić, ograniczyć. Można tym zmoczyć budynek, ale nie las.

    1. Kola

      Wystarczy zobaczyć co potrafi dromader a zabiera mniej wody.

  4. loko

    I to jest miejsce dla mieleckich blackhawkow straż pożarna, policja napewno nie armia :]

    1. Anty C-cal przed 500+

      ..."Śmigłowiec Black Hawk został dostarczony z zakładów PZL Mielec do Turcji. Maszyna będzie prototypem wersji T70 TUHP (Turkish Utility Helicopter Program), w Turcji zostanie wyposażona w nową awionikę. Śmigłowiec, wyprodukowany w czerwcu minionego roku, trafił do Ankary w ramach programu TUHP, mającego na celu opracowanie śmigłowca wielozadaniowego dla tureckich sił zbrojnych"...tak tak Tag s70i na czerwono jak byk.

  5. mirek

    no proszę Polak potrafi , i po co nam były te caracale jak sami robimy tak dobre, że Ameryka jest zachwycona....

  6. observer

    I właśnie dla tego typu użytkowników nadaje się ten nie Black Hawk tylko International Hawk! Z pewnością nie nadaje się dla wojska...

    1. gregor

      Musisz poinformować Chile i Kolumbię, które kupiły te śmigłowce dla wojska, w obu przypadkach realizować będą operacje desantowe, także na rzecz SF, no ale "znafcy" wiedzą lepiej...

    2. aurel

      to czemu śmigają w Meksyku gdzie Caracale zimują bezczynnie?

  7. stefan Q

    haha....tak się robi interesy z USA ... Polacy za F-16 tuningowane szroty z pustyni w Arizonie ... amerykanie zakupili jedną Bryzę którą sprzedali ..Łotwie ....a teraz by zyskać tzw przychylność polskich decydentów i uzyskać tzw "wizerunek medialny" w swojej fabryce lokowanej w Polsce zamówili dwa śmigłowce ( raczej skorupy) dla swoich strażaków ..i w ten sposób " masa"...patrzy przychylnie ...na zakup Black Hawk dla WP

  8. ja

    I wreszcie znaleźli zbyt na ten towar.

  9. Ele Mele Dudki

    Znowu tylko wydmuszki!!! Z każdego 10$ w polsce zostaje 3$ taki to super biznes a serwis kosztuje nas 10x tyle...!!!

  10. gnago

    to ile sztuk firma w tym roku wyprodukowała . przekroczyła tuzin? To za Gomułki czy Gierka było znacznie lepiej. Teraz wegetacja

  11. CB

    Niby fajnie, choć wielkie to zamówienie nie jest. Szkoda tylko, że to ciągle śmigłowce cywilne...