Meksyk: prezydencki Dreamliner idzie pod młotek

5 grudnia 2018, 15:49
dreamliner
Fot. Gobierno de México/Facebook
Reklama

Samolot "José María Morelos y Pavón", czyli należący do Sił Powietrznych Meksyku Boeing 787-8 Dreamliner TP-01 jest na sprzedaż. Zgodnie z wyborczymi obietnicami, nowy prezydent kraju, Andrés Manuel López Obrador, podjął decyzję o "pozbyciu się" luksusowej prezydenckiej maszyny.

Podczas zorganizowanej przez meksykański resort finansów konferencji, która odbyła się na lotnisku w stolicy kraju, można było przyjrzeć się luksusowym wnętrzom prezydenckiej maszyny. Boeing 787 to jednak tylko jeden z samolotów, który trafi pod młotek. Jak zapowiedział nowy prezydent kraju, Andrés Manuel López Obrador - już pierwszego dnia po objęciu władzy - wszystkie samoloty i śmigłowce należące do "skorumpowanych polityków" zostaną sprzedane. Zgodnie z deklaracjami, będzie to ok. 60 samolotów oraz 70 śmigłowców, które są do dyspozycji meksykańskich władz. Odpowiednie porozumienie w sprawie sprzedaży Dreamlinera miało natomiast zostać zawarte z koncernem Boeing.

Boeing 787-8 Dreamliner TP-01 to maszyna, która trafiła "w ręce" meksykańskich władz w 2016 roku za ok. 218 mln USD (plus ponad 150 mln USD, które stanowiły koszty przebudowy maszyny do wersji VIP), ale decyzję o jej zakupie podjęto jeszcze w 2012 roku. Jak podkreślają nowe władze kraju, jej zakup stanowił "obrazę dla ludzi", a także symbol "niedorzeczności". Obecny prezydent Meksyku krytykował pozyskanie samolotu już od wielu lat i już w 2016 roku zapowiadał, że sprzeda samolot, jeśli zostanie nową głową państwa. 

Samolot "José María Morelos y Pavón" trafił na razie do Kalifornii, gdzie zaczeka na nowego właściciela. Informacja na temat transportu maszyny oraz jej podstawowe "dane" pojawiły się nawet na oficjalnej stronie meksykańskiego rządu na portalu społecznościowym Facebook. Meksykanie maszynę reklamują jako "prezydencką", "prawie nową" oraz "bardzo luksusową". 

Decyzja o sprzedaży samolotu może jednak przynieść straty finansowe. Zgodnie z obliczeniami ekspertów z Flight Ascend Consultancy, meksykański rząd dostanie za nią - w najlepszym wypadku - ok. 76 mln USD mniej niż za nią zapłacił. 

Dreamliner, który trafiła do Meksyku, to 6. wyprodukowany samolot tego typu. Jego pierwszy lot odbył się w 2010 roku. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Feluś
czwartek, 6 grudnia 2018, 12:12

Również popieram odkupienie przez Polskę tej świetnej maszyny. Moim zadaniem powinna ona trafić do WOT, aby można było prowadzić weekendowe kursy szkoleniowe np. w Tunezji, Egipcie czy na wyspach Hula-Gula. To bez wątpienia zdwoiło by atrakcyjność służby w WOT!

ubawiony
czwartek, 6 grudnia 2018, 11:36

nasz władza odwrotnie, zaczęła od zakupu pięciu latających luksusowych salonek

Realista
czwartek, 6 grudnia 2018, 10:39

Poczekajcie jak przyleca Boeingi w wersji lux dla naszych VIPow wtedy pogadamy o luksusie przypominam 3 Boeingi bez przetargu za 1,5 mld zł w dodatku to wersja 737-800 wycofana z produkcji.

Marek
czwartek, 6 grudnia 2018, 10:22

Czyżby tamtejszy "młody, wykształcony z dużego miasta"?

@King
środa, 5 grudnia 2018, 20:45

Biorąc pod uwagę że mają 60 samolotów i 70 helikopterów, to wiele im nie ubędzie.

KOSA
środa, 5 grudnia 2018, 19:37

Trzeba to coś odkupić. Niech Lot to odkupi. Myślę że to byłby dobry Biznes.

22
środa, 5 grudnia 2018, 17:52

W Polsce nasza dzielna władza zamiast kupić samoloty kontroli powietrznej , tankowce lub samoloty obrazowania terenu, to też sobie kupiła wypasione samoloty do wożenia . Pewnie po to, żeby w razie W mieli czym uciekać za wielką wodę. A obywatele mają zostać i walczyć z rosyjską armią pancerną. Samoloty dla VIP to był jedyny projekt militarny na który nie zabrakło kasy. A na to co jest tak naprawdę potrzebne dla sił powietrznych to kasy nie ma .

King
środa, 5 grudnia 2018, 17:39

Co za populizm. Ciekawe czym teraz będą latać? Zwykłymi samolotami rejsowymi? A jak na danym kierunku nie ma rejsu to będą latać z przesiadkami? Opcjonalnie polecam latanie balonami, ciekawe przeżycie.

Tweets Defence24