Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Medyczne skutki terroryzmu

Medyczne skutki terroryzmu
Medyczne skutki terroryzmu

Na rynku wydawniczym istnieje szereg cennych publikacji poświęconych zjawisku terroryzmu. Najnowsza książka Wydawnictwa Lekarskiego PZWL Medyczne skutki terroryzmu nie konkuruje z większością literatury przedmiotu, ponieważ skupia się na reagowaniu na następstwa zamachów. Defence24.pl objął publikację patronatem medialnym.

Poza pracą służb kontrterrorystycznych i policyjnych miejsce zamachu jest polem działania służb ratowniczych. To także zagadnienia związane z koordynacją działania służb ratowniczych od etapu dysponowania, kierowania akcją ratowniczą, pracą szpitali aż do roli medycyny sądowej w kontekście identyfikacji ofiar i oceny mechanizmów urazu. W publikacji uwzględniono także zagrożenia o charakterze CBRN oraz możliwości cyberataków na sieci teleinformatyczne ochrony zdrowia.

Ten przewodnik powstał na podstawie doświadczeń autorów, którzy w swoim życiu zawodowym zajmowali się omawianymi zagadnieniami. Publikowane materiały pochodzą z bezpośredniej analizy zdarzeń i wymiany doświadczeń z uczestnikami akcji między innymi w Izraelu, Madrycie, Nowym Jorku, Oslo i Londynie, a także ocenie skutków zamachów w rejonie Ghazni w Afganistanie.

W tworzeniu książki ogromną rolę odegrali jej konsultanci, dzięki którym udało się w niej umieścić istotne komentarze. Dr Przemysław Guła do współtworzenia tytułu zaprosił znanych specjalistów: Kubę Jałoszyńskiego, Pawła Tarnawskiego, Annę Świątecką, Waldemara Machałę, Odedę Benin-Goren i Krzysztofa Karwana.

Publikacja jest adresowana do osób zainteresowanych tematyką, pracujących w systemie ratownictwa medycznego i SOR, ratowników straży pożarnej, policjantów oraz osób odpowiedzialnych za reagowanie kryzysowe.

Okiem eksperta:

[…] To połączenie profesjonalnej analizy zdarzeń o charakterze terrorystycznym, do jakich dochodziło w ostatnich latach, z rekomendacjami i wskazówkami dla osób uczestniczących w planowaniu i prowadzeniu akcji ratowniczych. Nie ma tam teoretyzowania, a jedynie głęboka, wieloletnia wiedza praktyków. Z mojej perspektywy, dyrektora największego szpitala wojskowego w Polsce, w którym leczono najwięcej żołnierzy ciężko poszkodowanych w czasie misji o charakterze bojowym, największego Centrum Urazowego w kraju, w którym dochodzili do zdrowia cywile – ofiary ataków terrorystycznych dokonywanych za granicami Polski, to bardzo cenna publikacja. Dlatego z przyjemnością przeczytałem i polecam […]

Gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego

[…] Konieczność pogłębiania i upowszechniania wysoko wyspecjalizowanej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa publicznego nie ulega wątpliwości, a wydanie opracowania zatytułowanego „Medyczne skutki terroryzmu” stanowi istotny element tego procesu. Wypada wyrazić nadzieję, że w krótkim czasie wejdzie ono do obiegu naukowego i stanie się jedną z podstawowych lektur w zakresie studiów prowadzonych nad zagrożeniami, jakie niesie ze sobą terroryzm. […]

Nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze