Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

mec. Kruk na blogu Defence24.pl: Przyszłość polskiego przemysłu zbrojeniowego zgodnie z planami Rządu

Minister Tomasz Siemoniak- fot. MON
Minister Tomasz Siemoniak- fot. MON

29 stycznia 2013 roku ukazał się lakoniczny komunikat Centrum Informacyjnego Rządu, o tym, że do 31marca bieżącego roku Rada Ministrów zadecyduje o kształcie polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wcześniejsze zapowiedzi sugerowały, że to właśnie tego dnia na  posiedzeniu zostaną podjęte strategiczne decyzje odnośnie polskiej zbrojeniówki.  Ta sytuacja wskazuje na walkę buldogów pod dywanem, podczas gdy “one” już od kilku miesięcy rozgrywają swoje interesy.



CZYTAJ WIĘCEJ mec. Kruk na blogu Defence24.pl : Implementacja Dyrektywy Obronnej do polskiego porządku prawnego.

Pierwszym rozgrywającym jest Bumar, popierany przez Ministerstwo Skarbu, jak również dotychczas przez Ministerstwo Gospodarki. Zgodnie z obowiązująca koncepcją z roku 2007, wokół Bumaru ma zostać skoncentrowany cały należący lub zależny od państwa przemysł zbrojeniowy wraz ze ośrodkami naukowo badawczymi oraz firmami handlowymi. W efekcie ma wykształcić się narodowy koncern obronny pod zmienioną nazwą – Anders,co na rynkach światowych powinno przynieść pozytywny efekt. Firma Bumar niestety nie jest kojarzona z solidnością. Z kolei drugim rozgrywającym jest Huta Stalowa Wola łącznie ze wszystkimi WPRP. Planowana jest konsolidacja ich wszystkich z HSW. Ma wówczas powstać Koncern Pancerny ze wszystkimi WZL-ami oraz z Zielonką.

Automatycznie nasuwa się następujące pytanie: po co zakłady lotnicze do koncernu pancernego?

Za tym projektem silnie lobbuje MON, a zwłaszcza energiczny generał, od którego pseudonimu ma zostać nazwany koncern. Moim zdaniem wygra. W najbliższych dniach spodziewam się zmasowanego ataku na Bumar. Konsorcjum HSW zgromadziło co najmniej dwadzieścia szabel w Sejmie, zbiera szeregi i pozyskuje sojuszników. W zasadzie koncepcja jest słuszna, bo przecież przydadzą się bardziej dwa silne ośrodki niż jeden zadowolony z siebie quasi monopolista.

CZYTAJ WIĘCEJ mec. Kruk na blogu Defence24.pl: Komisja Europejska a polski offset

Widzę tu jednak pewien brak logiki, bo po co w koncernie pancernym WZeLe i Zielonka? Może to jednak nie jest brak logiki, a jedynie czyjś interes. W sumie jest to bardzo interesujący biznes z polskimi i zagranicznymi ciekawymi postaciami. Chyba nawet można się domyślić z jakimi.  Ale o tym “w następnym odcinku” – oczywiście o ile na to pozwoli sytuacja.

Osobiście uważam, że wszystko może pozostać po staremu. Każda bowiem ze stron użyje wszystkich sił do osiągnięcia zamierzonych celów, przez co nie będzie dostatecznej energii do przeforsowania własnej pozycji. A od dawna wiadomo, iż  tzw. status quo zadowala większość.

---------------------------------------------------

Jarosław Kruk jest partnerem zarządzającym w kancelarii Kruk i Wspólnicy. W latach 1997-2000 pracował jako radca prawny w Departamencie Prawnym MSWiA, a w okresie 2007-2010 kierował kompleksową obsługa prawną na rzecz Ministerstwa Gospodarki w zakresie offsetu. Jarosław Kruk jest również autorem bloga dotyczącego prawnych zagadnień związanych z przemysłem zbrojeniowym i obronnością państwa Offset and Defence.
Reklama

Komentarze

    Reklama