Reklama

Geopolityka

Macierewicz w Izraelu. Konsultacje ws. współpracy przemysłu obronnego

Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, wraz z Premier RP Beatą Szydło, bierze udział w polsko-izraelskich konsultacjach, które odbędą się w Jerozolimie. W trakcie spotkania z szefem resortu obrony Izraela ma zostać omówiona między innymi współpraca przemysłów obronnych.

Tematem sesji plenarnej pod przewodnictwem premierów RP Beaty Szydło i Izraela − Benjamina Netanjahu mają być m.in. sprawy w zakresie rozwoju gospodarczego, zabezpieczenia społecznego, kultury, edukacji i wojskowości.

Jak podkreśla Katarzyna Jakubowska, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego MON, podczas spotkania z ministrem obrony Izraela Awigdorem Liebermanem zostanie omówiona dwustronna współpraca wojskowa ze szczególnym uwzględnieniem relacji rozwoju przemysłu obronnego. Ministrowie będą również rozmawiali o aktualnej sytuacji międzynarodowej, w tym o sytuacji w regionie bliskowschodnim.

Oferta izraelskiego przemysłu obronnego dla Polski obejmuje między innymi bezzałogowce Hermes 450 i 900, a także na przykład rakietowy system Lynx, proponowany w programie Homar. Jest prawdopodobne, że rozmowy obejmą co najmniej część z wymienionych obszarów.

Czytaj także: Rok Macierewicza w MON. Największe wyzwania: Budżet, SPO i modernizacja [7 PUNKTÓW]

Katarzyna Jakubowska informuje również, że przewidziane jest także spotkanie z polskimi duchownymi pracującymi w Ziemi Świętej.

Reklama

Komentarze (27)

 1. pit

  Wbrew wielu opiniom, głównie naszych ,,polskich" mediów, pozycja Maciarewicza w świecie jest dobra i nawet bardzo dobra.

 2. maniek

  pewnie chcą zrobić jakiś deal z Izrealem... potrzebujemy broni na niepewne czasy, a Izrael ma najlepszą... tylko ciekawe co dadzą izraelowi w zamian... przecież groszem nie śmierdzimy

  1. 5.10.15

   Jak to co? Nieruchomości i inne "zagrabione" mienie.

 3. wunderwaffe

  DLACZEGO CAŁY "POLSKI" RZĄD POJECHAŁ DO IZRAELA? - dlaczego nie do Czechów, najbliższych nam kulturowo i genetycznie? - dlaczego nie do Niemców z którymi mamy największą wymianę handlową? - dlaczego nie do Węgrów, których uważamy za przyjaciół? - dlaczego nie do UK, gdzie wyjeżdża najwięcej aryjskich Polaków? - dlaczego nie USA, które są najważniejszym naszym sojusznikiem? CZY TO JEST POWÓD: Dziennik “Jerusalem Post” pisze, że grupa Dziedziczaka będzie 32 grupą lobbystyczną wchodzącą w skład ogólnoeuropejskiej sieci Israel Allies założonej w 2006 r. Określa cele lobby jako “wspieranie dyplomacji Izraela”. “To jest bardzo ważny moment dla dyplomacji opartej na wspólnych wartościach. Siedemdziesiąt lat po Holocauście musimy zwiększyć nasze wysiłki na rzecz mobilizacji wsparcia dla Izraela. Izrael jest jedynym gwarantem przetrwania dla Żydów” – powiedział dziennikowi Josh Reinstein deputowany izraelskiego parlamentu. Izabela Swijas; W Instytucie Żydowskim w Warszawie podjęto następującą uchwałę, której przytaczam wybrane fragmenty (cały tekst na stronie Instytutu) bez komentarza: „Zgromadzeni zdecydowanie popierają pana Andrzeja Dudę jako kandydata na Prezydenta RP […] dr Andrzej Duda reprezentuje wartości, które są bliskie całej społeczności żydowskiej w Polsce. Mamy nadzieję, że jako Prezydent będzie realizował politykę, mającą na celu zapewnienie Żydom mieszkającym w Polsce, odpowiednich warunków funkcjonowania i rozwoju we wszystkich dziedzinach życia politycznego, społecznego, gospodarczego oraz wspierania kultury i wielowiekowej tradycji żydowskiej. […] Jest to najlepszy kandydat na Prezydenta dla Polaków i dlatego apelujemy o głosowanie na Andrzeja Dudę w najbliższych wyborach. Ze swej strony podejmiemy wszelkie możliwe działania, by wynik wyborów był zgodny z naszymi oczekiwaniami”

  1. Pablo

   Dlatego, bo to z Izraelem, a nie z Czechami, Węgrami, czy UK mamy do zrobienia biznesy (udział w programach Wisła, Narew, Homar, Zefir, czy zkupy PPK Spike).

 4. Naiwny

  Pojechali bo złotówka się sypie I trzeba prosić o wsparcie. Sprawy militarne to tylko tło, no może się czegoś dowiemy o organizacji OT. A zepsuć juz się udało samochód z obstawą:)

  1. Ww

   Mógłbyś rozwinąć temat jakiego rodzaju wsparcie mielibyśmy otrzymać od Izraela i jaki to ma związek z kursem walutowym.

  2. Finfan

   Tania złotówka to bonus dla naszego eksportu. Droższymi wczasami pod palmą martwią się nieliczni. Wycena obligacji nie jest powiązana bezpośrednio z wahaniem się kursu złotego.

 5. wybredny

  mnie by zadowoliła tylko bomba atomowa

 6. atom

  mnie ciekawi co innego, co to za konsultacje, z mediów wynika że jest tam 3/4 rządu, co to za porozumienie społeczne co ma być podpisane, o co tu chodzi?

  1. mc

   ... pamiętasz o uchodźcach (Polakach o Izraelskich korzeniach) którzy w różnym okresie emigrowali do Izraela ? Izraelski system emerytalny musi mieć dane na temat czasu (lat) pracy w Polsce, by im to zaliczyć "do wymiaru składki". To musi być porozumienie międzynarodowe. I jeszcze jedno - musimy pamiętać o ludziach którzy pracowali w Izraelu, a od lat pracują w Polsce - to też musi być uregulowane.

 7. BartD

  Po ostatniej wizycie w Izraelu zamówiliśmy 1000 rakiet ppk Spike, ciekawe co tym razem, może SkyCeptor dla Wisły?

 8. maniek

  może chcą kupić okręt podwodny z bronią jądrową na pokładzie...

 9. dimitris (z Grecji)

  Bardzo mnie Państwo zadziwiacie tą masą krytycznych komentarzy. Przecież - powtarzam tylko dziesiątki czy setki wcześniejszych Waszych opinii - Izrael to jest w ogóle pierwszy kraj, do którego warto jechać po tanią, dobrą i przy tym sprawdzoną broń, a już zwłaszcza wydajną, także ekonomicznie, broń obronną przestrzeni powietrznej, aktywnej ochrony pojazdów pancernych itd. Zupełnie inna sprawa, to czy akurat ten konkretny MON coś tam załatwi, skoro personalnie nie jest mile widziany ? Pamiętam, że zaraz po nominacji pana Macierewicza izraelska (angielskojęzyczna) prasa pełna była cierpkich uwag, że Polacy wybrali sobie ministra - antysemitę - tylko, przytaczam ! Więc co jeszcze ten pan zapaćka ? - Takie są moje obawy.

  1. Krak

   Nawet jak Antoni jest lekko sceptyczny w stosunku do Izraela ( sprawa broni izraelskiej dla Gruzji, - przekazania kodów Rosjanom); jaki my mamy interes w Izraelu ????; to raczej Izrael w Europie Srodkowej lokuje swoje biznesy.

 10. Krzysiek

  po co nam pustynny czołg merkava?

  1. Marek1

   Bez urazy, ale głupszego "argumentu" dawno NIE słyszałem ;))) Co to znaczy "pustynny czołg" ?? W Europie nie ruszy ? Bedze się zacinał, bo średnia temp. otoczenia jest o 10-15 st. C niższa ? Czasem się zastanawiasz co piszesz ?

 11. Marek1

  Ostrożna pochwała się należy. O ile coś dobrego dla WP z tej wizyty wyjdzie. A Izrael ma nam BARDZO wiele do zaproponowania. Zwłaszcza w zakresie obrony powietrznej - syst. izraelskie są wręcz idealne dla Narwii. Koniecznie również trzeba rozszerzyć licencję Mesko o produkcję/koprodukcję Spike-ER i NLOS dla pojazdów i śmigłowców. Drugim b. istotnym kierunkiem współpracy musi być Skandynawia. Możemy ogromnie skorzystać na ścisłej współpracy z przemysłami zbrojeniowymi Norwegii i Szwecji. Finlandia to silna, nowoczesna armia i ważny sojusznik. najwyższy czas popracować solidnie nad sojuszem polsko-skandynawskim(Szwecja, Norwegia, Finlandia, Polska). Kraje bałtyckie same natychmiast się przyłączą ...

  1. Johann

   Ze wszystkich krajów europejskich (zarówno członków NATO jak i będących poza strukturą) tylko Polska, kraje bałtyckie, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Dania właściwie oceniają realność zagrożeń ze strony Rosji i czynią przygotowania w zakresie odparcia ewentualnej agresji. Sojusz tych państwa jest naturalny, a doprowadzenie do członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO i uzyskanie amerykańskiego nuklearnego parasola nad tym regionem powinno być priorytetem polskiej polityki zagranicznej.

 12. handlarz

  Dziwna ,niezapowiadana wizyta. A już kompletnie nie rozumiem wizytę MON. Spike ER czy Kryl, to nie temat dla ministra. Wisła to USA, a w Narwi poza US i Francją nie ma innych oferentów. Dziwne !!

 13. Afgan

  Jest kilka spraw o których powinno się rozmawiać. I tak oto system LYNX dla "Homara", SPYDER dla "Narwi", satelity rozpoznania optycznego OptSat-3000, no i zakup ppk Nimrod i Spike-NLOS dla przyszłych śmigłowców bojowych i wielozadaniowych oraz dla BWP "Borsuk". Mam nadzieję, że nasza delegacja nie przyjedzie z pustymi rękoma.

  1. xyz470

   Pojechała z pustymi rękoma to i z takimi wróci. Poza tym kontynuacja współpracy w zakresie ppk Spike jak najbardziej sensowna, oprócz tego na HOMARA bardziej odpowiada mi system LYNX niż propozycja amerykańska. Znając jednak pana ministra to pojechał tylko sobie pogadać.

 14. koks

  Niech kupią ok 250 wyrzutni spików :)

 15. skipper

  Ciekawe co nie uda się panu Macierewiczowi popsuć we wzajemnych stosunkach z Izraelem.

 16. Sailor

  No bez przesady. Po co ten człowiek gdziekolwiek jeździ. Przecież po ostatnich wybrykach jego wiarygodność w świecie jest mniej niż zerowa. Tylko wstydu znowu narobi.

 17. jajcuś

  Współpraca ??? Czyli my kupujemy, bo raczej nie mamy niczego poza może RAK-iem bez amunicji do zaoferowania.

  1. fx

   Mamy kasę dzięki której wszyscy chcą współpracować. Do Wisły będziemy mieli prawa do produkcji Stunnera.

 18. DYSZA

  no to będzie Kryl z Narwi

  1. Afgan

   Rozwiń myśl bo nie wiem o co chodzi.........

 19. Kóma

  Tematem rozmów ma być m.in. sprawy zabezpieczenia społecznego... Co to jest ? czy czasami nie jest to uzgadnianie, jak wysokie odszkodowania Polska ma zapłacić za utracone przez Żydów mienie w Polsce ?

  1. Willgraf

   odszkodowania którego nie powinni dostać bo się im nie należy ! każda próba wypłaty takiego odszkodowania jest ZDRADĄ POLSKI i POLAKÓW...a uzbrojenie można kupować gdzie-indziej nie od szachermachów co współpracują ściśle z Rosją...płacić cokolwiek Izraelowi po wygranych wyborach przez TRUMPA to totalna głupota i indolencja rządzących

 20. mario

  Pewnie lata tak często bo wcześniej zapomniał po co był i co naobiecywał .

  1. ||swk||

   Dobre.... az sie poplakalem ze smiechu :D

 21. a jak marchewka

  Dynamit Nobel Defense jest spółką zależną izraelskiego Rafaela, niedługą mają oni pokazać granatnik RGW-110 przyszłego następcę Panzerfaust 3. Do tego dochodzi Spike ER i systemy antyrakietowe dla samolotów Gulfstream.

 22. edi

  HOMARA kupujemy w Izraelu z rakietami o zasięgu 300+ km co obejmie cały Królewiec i większość Białorusi jakby tam ruskie coś budowali.

 23. ender

  A tak w sumie po co tam leci już chyba trzeci raz za swojej kadencji? Przecież nic z tego nie wynikło ostatnim razem.

  1. Alex

   Kupiliśmy 1000 ppk Spike-LR, więc jakiś efekt był.

  2. Extern

   Ale tym razem jedzie z premierem i jej długopisem, być może tym razem coś podpiszą w końcu, po co by jechali tam razem jeśli nie o to chodzi?

  3. edi

   Jak nic jak kupił kolejne SPIKE o większym zasięgu tym razem.

 24. KrzysiekS

  Raczej chodzi o Homara.

 25. Atom

  Merkava,iron dome heh marzenia :)

  1. QDark

   Merkave nie(widzę, że dalej stereotyp Merkavy ma się dobrze...), ale technika rakietowa tak :)

Reklama