Reklama

Geopolityka

Macierewicz spotkał się z ambasadorem USA. Rozmowy o modernizacji i wschodniej flance

Fot.: mjr Robert Siemaszko/ CO MON
Fot.: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

W resorcie obrony narodowej odbyło się spotkanie ministra Antoniego Macierewicza z Paulem Jonesem, ambasadorem USA w Polsce.

Rozmowa dotyczyła współpracy transatlantyckiej, w szczególności w związku z poszerzoną obecnością wojsk USA w Polsce. Dyskutowano także na temat współpracy w obszarze przemysłu zbrojeniowego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych.

Na początku stycznia 2017 roku w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto wyładunek skierowanego do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z USA. Z niemieckiego portu sprzęt amerykańskiej brygady pancernej przewieziono koleją, konwojami wojskowymi i komercyjnymi w rejony Żagania i Drawska Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.

Brygadowa grupa bojowa przywozi ok. 3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. 

Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Pierwsza przyjeżdża 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado.

Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, jak również jednostki artylerii i kawalerii (rozpoznawcze) mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Czytaj też: Brygada pancerna USA podlega polskiemu prawu

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (1)

  1. Kołacz

    Jak to powiedział prezydent USA w "To właśnie miłość": "Dostaniecie to co będziecie chcieli, pod warunkiem, że będziemy wam chcieli to dać." Można jeszcze dodać bynajmniej nie w promocji.

Reklama