Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Macierewicz: Powstanie Warszawskie było osią narodowej walki o niepodległość

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

W niedzielę pod pomnikiem Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego odprawiona została uroczysta polowa Msza Święta oraz odczytany został Apel Pamięci. W uroczystości wziął udział minister obrony Antoni Macierewicz, który stwierdził, że Powstanie „było osią naszej narodowej walki o niepodległość”.

 Ponad wszystkimi różnicami, podziałami, dyskusjami, ta wielka nauka jaka płynie z Waszego czynu wiekopomnego, to właśnie to, że dla każdego Polaka najważniejsza jest niepodległość Polski i nie ma nic, co byłoby ważniejsze dla narodu polskiego. To nas wszystkich jednoczy, to nas wszystkich łączy  mówił podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Jak podaje resort obrony, minister Antoni Macierewicz wręczył kombatantom „Medal Honorowy Powstanie Warszawskie 1944, 1 VIII–2 X” dla uczczenia ich poświęcenia na rzecz niepodległości państwa polskiego. Medale otrzymali: gen. Janusz Brochwicz-Lewiński, mjr Eugenia Cegielska, por. Ewa Jeglińska, por. Barbara Otfinowska, por. Jerzy Oględzki, Julian Kulski, Stanisław Krakowski, Hanna Szczepanowska, Eugeniusz Tyrajski, Wanda Zalewska-Zdun.

Minister Antoni Macierewicz podkreślił w swoim wystąpieniu, iż ważne są pomniki i odznaczenia, budowane i nadawane w geście szacunku, podziwu i wdzięczności, za niebywałe bohaterstwo i odwagę. Zaznaczył jednak, że równie ważne jak odbudowanie zniszczonej Warszawy, jest odbudowanie pamięci o tym niebywałym heroizmie jakim było Powstanie Warszawskie.

– Pamięć o Warszawie powstańczej, to z pewnością ten wiekopomny pomnik, Muzeum Powstania Warszawskiego. On przywraca wciąż, kolejnym pokoleniom, dzięki woli i wysiłkowi i geniuszowi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pamięć Waszego czynu. Przywraca i sprawia, że staje się ona osią naszej walki o niepodległość, bo tym było powstanie warszawskie było osią naszej narodowej walki o niepodległość. I to pamiętać musimy, i z tego się musimy na co dzień uczyć.

– Ale gdzie są te wielkie dzieła, które powinny powstać? Gdzie są te wielkie filmy, które powinny oglądać miliony w Polsce i poza Polską? By nie tylko pamiętać, ale by się uczyć o czynie, na jaki nie stać było żadnego narodu, o czynie na jaki nie stać było żadnych ludzi – poza Wami właśnie. Wtedy, gdy w milionach kopii, wtedy, gdy w milionach twórczych dokonań będziemy mogli oglądać i uczyć się tego, co się działo na każdej ulicy, tego co się działo w każdym załomie domu. Tego, co się działo pomiędzy jedną a drugą bramą, bo czasem między jedną a drugą bramą rozgrywała się cała wiekopomna historia. Wtedy, gdy nauczymy się poznawać na nowo naszą stolicę, zrozumieć, jaką ona jest wielką, bezcenną, jakim jest darem dla nas wszystkich – darem przez Was ofiarowanym. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że rzeczywiście wypełniliśmy swoją misję. I tak będzie. Chwała Bohaterom!  zakończył szef MON Antoni Macierewicz.

Apel Pamięci oraz złożenie wieńców pod pomnikiem Powstania Warszawskiego zakończyło oficjalną część niedzielnych uroczystości, po których rozpoczął się Koncert „Nowe Pokolenie 16/44”.

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Tomek72

    Powstania nie możemy oceniać "poza kontekstem tamtych czasów". Ich doświadczeniami wielu lat okupacji, łapanek, często odebrania resztek godności, i wiecznego strachu o jutro ... Mój dziadek brał udział w powstaniu Warszawskim (wcześniej w Wielkopolskim). Nie miałem okazji z nim na ten temat powozmawiać bo zmarł "w wolnej Polsce" jak nie wolno było o tym rozmawiać. O tym, że walczył w powstaniu Warszawskim, że był członkiem AK - dowiedziałem się dopiero kilka lat temu ... wcześniej wiedziałem tylko, że był powstańcem Wielkopolskim - bo o tym akurat można było rozmawiać. Jego brat zginął w Katyniu ... Ja uważam, że dzięki takim jak oni - mówimy dziś po polsku, znamy polską historię, istniejemy jako wolny kraj. Trzeba pamiętać, że to często byli ludzie, którzy pamiętali ze swojego życia, że Polska zniknęła z mapy świata na 150 lat. Cześć i chwała bohaterom!

  2. bbb

    Ciekawe czy w obecnych czasach podjęliby opór np. przeciw Rosji z nadzieją na pomoc USA? Rozumiem, że osoby decyzyjne w tej sprawie nie brałyby udziału w walkach i naśladując 4 najwyższych przywódców Powstania Warszawskiego wyjechaliby z Polski winę zwalając na innych.

  3. say69mat

    def24.pl: Macierewicz: Powstanie Warszawskie było osią narodowej walki o niepodległość say69mat: Po pierwsze ... osią??? Czy też... ością??? Po drugie, moim skromnym zdaniem, efekt Powstania Warszawskiego jest rewelacyjną ilustracją historyczną, do słynnej frazy naszego Hymnu Narodowego: '/.../ dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy /.../'

Reklama