12 marca 2017 roku Polska obchodziła 18. rocznicę przystąpienia do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który z tej okazji wziął udział w zorganizowanym w poniedziałek w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych spotkaniu m.in. z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego NATO, poinformował, że rząd zamierza jeszcze w 2017 roku zakończyć prace nad ustawą zapewniającą finansowanie obronne na minimalnym poziomie 2 proc. PKB roku bieżącego.
Będzie to krok do realizacji założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zgodnie z którą Polska powinna zwiększyć wydatki obronne do poziomu 2,2 proc. PKB do 2020 roku, i 2,5 proc. PKB do 2030 roku. W dokumencie podkreśla się, że udział w produkcie krajowym brutto ma być liczony zgodnie z metodologią NATO, a więc odnosić się do roku bieżącego, a nie ubiegłego (jak to przewidują obecne polskie przepisy).
W tym roku – mam nadzieję – zostanie przyjęta ustawa, która na stałe, jako podstawę, bierze te dwa procent (PKB na wydatki obronne – przyp.red.) i będzie systematycznie zwiększała wysiłek finansowy państwa polskiego.
Co więcej, usprawiedliwiając nieobecność na uroczystości Sekretarz Stanu MON Bartosza Kownackiego, minister poinformował, że zajmował się on ostatnio prowadzeniem negocjacji dot. realizacji programu Wisła. Antoni Macierewicz wynik tych rozmów ocenił pozytywnie i zapewnił, że jeszcze w tym roku władze Polski podpiszą kontrakt na realizację projektu.
Mogę z dużą odpowiedzialnością powiedzieć, że w tym roku ta umowa na projekt Wisła zostanie podpisana.
Polski resort obrony wystosował we wrześniu ubiegłego roku wniosek Letter of Request w sprawie pozyskania ośmiu baterii Patriot z modułem dowodzenia IBCS, który jednak nadal nie wszedł do fazy produkcji. Jednocześnie pod uwagę brana jest oferta MEADS.
Czytaj więcej: Polski „egzamin dojrzałości” dopiero przed NATO [4 PUNKTY]
Minister podkreślił, że rok 2016 jest pierwszym, kiedy wojska NATO są obecne w Polsce, a fakt obecności Polski w sojuszu politycznym przyjął swoją materializację wojskową. Dodał również, że zaangażowanie Polski w sprawy NATO będzie miało swoje odzwierciedlenie w aktywności polskich sił zbrojnych za granicą. Polskie wojska mają pojawić więc wszędzie tam, gdzie wymagać będzie tego zapewnienie bezpieczeństwa członkom Sojuszu. Macierewicz zaznaczył tu, że aktywność żołnierzy będzie związana przede wszystkim z prowadzeniem działań antyterrorystycznych.
Zdecydowaliśmy się zaangażować w walkę z zagrożeniem terrorystycznym na Środkowym Wschodzie. Zwiększymy swoje zaangażowanie w to bezpieczeństwo antyterrorystyczne i będziemy obecni we wszystkich miejscach, które będą wymagały bezpieczeństwa naszych sojuszników bądź ich wsparcia.
W imieniu natowskich sojuszników głos zabrał amerykański generał brygady Frank Tate, zastępca szefa sztabu Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, który mówił o zaangażowaniu Polski w operacje NATO.
Podczas spotkania odczytano również listy Prezydenta Andrzeja Dudy oraz byłego premiera Jana Olszewskiego.
Zbulwersowany podatnik
Bez wielu miliardów pompowanych w modernizację naszej armii będziemy się podnosić z kolan jeszcze 15-20 lat. - brak nowego typu czolgu do zastąpienia T72 i PT91 - brak nowego BWP (fakt faktem, że go projektujemy) - brak nowych radarów artyleryjskich Liwiec - brak radarów stacjonarnych mogących patrolować nasze niebo nad całą Polską - brak systemów rozpoznania dla NDR i F-16 (AWACS/Satelity/Drony) - brak samolotów patrolowych pokroju Poseisona dla MW - brak nowych okrętów podwodnych (z 5 będzie 3 - o ile kiedyś będą) - brak realizacji budowy 7 korwet (zbudujemy za to 3 Czaple i 3 Mieczniki - o ile kiedyś zbudujemy) - brak samolotów transportowych - Narew i Wisła zakupimy w ilości minimalnej, która niestety nie będzie wystarczająca do obrony naszego terytorium - Kruk w ilości 32 maszyn czyli jakieś 2-3x mniej niż byśmy potrzebowali - brak wizji długofalowej wymiany śmigłowców transportowych i specjalistycznych (w tym dla policji) - brak wizji na pozyskanie nowych oraz wymianę starych samolotów bojowych
Dyzio
> brak nowych radarów artyleryjskich Liwiec< Były LIWCE zamówione kilka lat temu, a teraz wprowadzają do nich zmiany (patrz podany link: http://www.defence24.pl/562554,kraby-strzelaja-w-orzyszu-defence24pl-tv >Również na przełomie kwietnia i maja mają być przeprowadzone próby zmodernizowanego samobieżnego radaru rozpoznania artyleryjskiego Liwiec.< >- brak radarów stacjonarnych mogących patrolować nasze niebo nad całą Polską< Jest zainstalowanych 6 radarów dalekiego zasięgu w Polsce (tzw posterunki - ok450km zasięg radarów) 3 produkcji polskiej i 3 włoskiej. >- brak samolotów transportowych< Mamy wystarczającą ilość samolotów transportowych: Herkulesy, CASA, BRYZA. Samoloty większej ładowności można "wynająć" choćby na Ukrainie czy w wojskach USA.
księgowy
Zwiększanie budżetu obronnego jest nierealne, zwłaszcza po tym, gdy rząd obiecał właśnie budowę centralnego lotniska pomiędzy Warszawą a Łodzią, za 26 miliardów złotych (+ koszt szybkiej kolejki i dwupasmówki), obiecał przekopanie Mierzei Wiślanej za około 4 miliardy złotych (optymistycznie), obiecał budowę kanału Wisła - Orda koszt ponad 10 miliardów złotych (niezmiernie optymistycznie), obiecał też całą masę innych kosztownych inwestycji plus dalsze rozdymanie socjalu. Pan minister może teraz obiecać zbudowanie przez polskie stocznie eskadry lotniskowców atomowych. Za datę ogłoszenia proponuję - 1 kwietnia.
KrzysiekS
księgowy Rozumiem ciebie i też nie bardzo lubię obietnice. Pomijając jednak gwiazdorstwo polityków ogłaszanie planów które warto by zrealizować bez podania terminu nie jest niczym złym, społeczeństwo powinno wiedzieć co planują politycy (chociażby po to żeby głupie pomysły wybić im z głowy). Część z tych pomysłów może być powiązana i tak odległa jak Chiński Jedwabny Szlak co nie oznacza że kiedyś to nie zostanie zrealizowane.
Mietek
Mogliby obiecać wzrost zadłużenia państwa o 200 mld. To akurat jest do zrobienia.
Marek
Rozumiem, że ty najlepiej wiesz, z czego rząd się wywiązać. Dlatego pewien jesteś, że nie wywiąże się z obietnic koniecznego dla naszego bezpieczeństwa wzrostu wydatków na obronność, ponieważ będzie realizował wymienione ciebie mało ważne obietnice?
Afgan
Kontrakt na "Wisłę" JESZCZE w tym roku.............. To fantastycznie! Miał być JESZCZE w 2015, później w 2016............ No cóż, pożyjemy zobaczymy, natomiast osobiście z całych mocy życzę MON, aby podpisali W KOŃCU ten kontrakt na "Wisłę" w tym roku!
KrzysiekS
Afgan Popieram w 100% dodał bym jeszcze żeby podpisali dobry kontrakt całkiem inny niż przy F16. I dobrze zabezpieczony prawnie.
Patcolo
Afgan zgadzam się z Tobą w 100 procentach
Max Mad
Wszystko będzie we właściwym czasie i w terminie* * - data "właściwy czas i termin" jest objęta tajemnicą, proszę nie pytać!
Max Mad
A jakaś informacja będzie podana dlaczego MON właśnie anulował zamówienie na holowniki dla MW bez podania powodu? Znaczy powód jest znany, taki sam jak przy WEB Electronics ale jakiś komentarz by się przydał.
pio4201
I co da zwiększenie budżetu, jak MON ma nawet problemy z zakończeniem najbardziej pilnych przetargów m.in na helikoptery, czy okręty.Pieniądze trzeba wydawać sensowne , a nie tylko zwiększać budżet.
b
Tak, helikoptery i okrety to najwieksza potrzeba naszej armii.
vvv
ciekawe jak skoro patriot nie ma jeszcze dzialajacego ibcs oraz USA nie zgodzily sie na zapisy ze cos zagwarantuja jezeli nie beda w stanie dotrzymac terminów :) kolejne obietnice jak niewidzialne smiglowce
KrzysiekS
VVV Proste bo umowa mówi że pierwsze 2 baterie będą w najnowszej dostępnej wersji. Ważniejsze jest co uzyskamy z technologii radarów i SkyCeptor.
dropik
kupią 2 baterię w aktualnej wersji i odtrąbią sukces. zamiast 50 smigłowców będzie 16 za połowę tamtej ceny (lub wiecej) - i tak bedzie z Wisłą. W tym przypadku sztuka jest sztuka. Ale i tak wątpliwe żeby udało się podpisać ten kontrakt w tym roku. Jeśli już to na kolanach tj na pożal się Boże warunkach
Lord
Mgliście to wygląda. Zobaczymy jak skończy się przetarg na 16 śmigłowców. I co dalej? Kupimy 8 baterii patriot bez modułu dowodzenia IBCS i na tym skończą się zakupy, albo zostanie wybrany MEDAS. Oby tak się nie stało.
KrzysiekS
Lord z tego co czytałem zakupimy 2 baterie bez ICBS bo jeszcze nie ma takich baterii dopiero następne dostaniemy z ICBS i SkyCeptor a nawet chyba możemy zrezygnować z następnych jeżeli tego nie wdrożą.
Sailor
Czyli będzie tak samo jak ze śmigłowcami. Nie co się czarować.
KajaK
Uwierzę jak zobaczę. Już wiele było nam zapowiadane, a co się spełniło?
As
Jak co roku w tym roku Wisła.
Lucjan
Czyli Wisły nie będzie ;)