Reklama

Geopolityka

Litewscy instruktorzy wojskowi na Ukrainie

Żołnierze litewscy na Ukrainie, 2014 r. Fot. http://www.kam.lt
Żołnierze litewscy na Ukrainie, 2014 r. Fot. http://www.kam.lt

Armia litewska skierowała na Ukrainę czterech instruktorów, którzy wraz z żołnierzami ze Stanów Zjednoczonych będą prowadzić szkolenia dla członków Ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Wysłanie instruktorów, mających wspomóc proces szkolenia żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej, jest częścią programu szkoleniowego dla wojsk Ukrainy, realizowanego przy wsparciu armii amerykańskiej. W jego ramach czterech instruktorów litewskich będzie współpracować z wojskowymi z amerykańskiej 173. Brygady Powietrznodesantowej, prowadząc szkolenia w zakresie taktyki działania pojedynczych żołnierzy.

Litwa już wcześniej wysłała na Ukrainę swoich instruktorów wojskowych – na początku tego roku grupa sanitariuszy brała udział w szkoleniu ukraińskich ratowników wojskowych. Także i wówczas szkolenie odbywało się przy wsparciu U.S. Army.

Wilno dostarcza także Ukrainie na niewielką skalę pomoc wojskową. Deklarowano również przeprowadzenie dostaw broni śmiercionośnej.

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. gość

  ciekawe co może kogokolwiek nauczyć ta śmieszna armia

 2. Ghost

  A na zdjęciu piękna instruktorka z Litwy.

 3. [sic!]

  4 (słownie czterech) - warto było pisać ten artykuł? PS: Ciekawe kto się tam będzie doszkalał, czy czterej instruktorzy z papierowej armii czy weterani prawie dwuletniej wojny?

  1. Geoffrey

   Czterech żołnierzy litewskich. To o ile procent więcej, niż żołnierzy polskich???? Ukraina pilnie potrzebuje pomocy. I dostaje ją od Litwy. Wiadomo, Litwa to potęga militarna i nie boi się Rosjan. Tak, jak inna potęga - Gruzja, która od zera buduje nową ukraińską policję.

  2. vvv

   ci weterani to sa z kolejnych rotacji. oni znaja smak walki ale czesto nie maja podstawowego przeszkolenia i robia bledy nowicjuszy jak zle trzymanie broni, zla formacja, zle wspoldzialanie, zle szturmowanie budynkow. USA sa bardzo doswiadczeni w walce w terenie zurbanizowanym i do szybkiego manewrowania i skutecznej walki. tego ukraincy nie potrafia a improwizowanie prowadzi do tragedii

  3. Paweł

   W tym wypadku mniej liczy się ilość, a sam fakt. Fakt taki, że Litwa WYSŁAŁA swoich żołnierzy. Tu pojawia się pytanie ilu żołnierzy wysłaliśmy my?

Reklama