Reklama

Siły zbrojne

List ministrów obrony Francji i Niemiec ws. Caracali. Macierewicz odpowiada

Fot. DPI MON
Fot. DPI MON

Oczekiwanie, że Polska będzie krajem, któremu można narzucić swoją wolę gospodarczą, jest nierealistyczne - tak szef MON Antoni Macierewicz odniósł się do listu ministrów obrony Francji i Niemiec, że zakończenie negocjacji ws. Caracali to „duży krok w tył” dla trójstronnego partnerstwa i obrony europejskiej.

"Dla mnie jest to wielkie zaskoczenie, dlatego że przecież ministrowie obrony wszystkich państw, które prowadzą jakiekolwiek negocjacje z Polską wiedzą, że warunkiem każdego kontraktu zbrojeniowego z Polską jest offset - tutaj Francja nie była w stanie przedstawić wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu satysfakcjonujących ofert offsetowych i w związku z tym ministerstwo rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, musiało je zakończyć. Takie patrzenie na Polskę, iż będzie krajem, któremu można narzucić swoją wolę gospodarczą, jest nierealistyczne i żałuję, że takie słowa się tu znalazły" - powiedział w piątek wieczorem minister obrony w TVP Info, komentując list swoich odpowiedników z Francji i Niemiec.

"Ale jest duża nadzieja, dlatego że Airbus Helicopters (producent Caracali - przyp.red.) bierze udział w rozmowach, które zostały otwarte (ws. śmigłowców dla polskiej armii - przyp. red.) i myślę, że ma wielkie szanse na sukces - byleby tylko nie przeszkadzano temu" - dodał szef MON. "Zdaje się, że są tacy, którzy nie chcą o tym słyszeć, (po to) żeby eksponować element konfliktu, a nie żeby znajdować elementy wspólnego interesu i wspólnego działania" - mówił.

W odpowiedzi na twierdzenia autorów listu, przytaczane przez agencję AFP, że krótko po zakończeniu rozmów ws. kontraktu wygranego przez dostawcę Caracali Macierewicz ogłosił zakup bez przetargu 21 maszyn Black Hawk od amerykańskiego koncernu Lockheed Martin szef MON oświadczył, że ta informacja "nigdy nie była aktualna".

"Na tej samej zasadzie można powiedzieć, że ogłosiłem zakup w Świdniku od filmy Leonard. Tak samo można powiedzieć, że ogłosiłem zakup od Airbusa. Wobec wszystkich firm zaproponowałem udział w nowym postępowaniu, które przyniesie Polsce szybkie - bo już w przyszłym roku - wyposażenie nas w pierwsze nowoczesne śmigłowce" - podkreślił.

Jego zdaniem "jest oczywiste", że do różnych funkcji czasami trzeba użyć różnego typu helikopterów. "Ta idea (wybór Caracali - przyp. red.), która była podporządkowana jednemu celowi - żeby można było faworyzować wyłącznie jedną firmę, że jeden typ śmigłowca może obsłużyć różne funkcje, z góry była nierealna, była częścią koncepcji politycznej - czyli takiej, która faworyzowała jednego tylko producenta. To było nieroztropne i niestety na skutek złych rokowań z ich strony w sprawie offsetu, skończyło się fiaskiem" - powiedział szef MON.

"Metoda zastosowana względem transparentnego przetargu wygranego przez Airbus Helicopters w kwietniu 2015 r. podaje w wątpliwość naszą propozycję partnerstwa dotyczącego nie tylko naszych trzech państw, ale również obrony europejskiej" - napisali szefowie resortów obrony Francji i Niemiec, Jean-Yves Le Drian oraz Ursula von der Leyen w liście do polskiego ministra obrony narodowej datowanym na 26 października, którego kopię otrzymała agencja AFP.

AFP przekazuje, że w dokumencie ministrowie wyrażają "głębokie niezrozumienie" dla decyzji polskich władz z 7 października o zakończeniu rozmów ws. dostaw śmigłowców Caracal oraz ogłoszenia kilka dni później zakupienia 21 maszyn Black Hawk od amerykańskiego koncernu Lockheed Martin bez rozpisania przetargu.

Fiasko umowy w sprawie Caracali, która miała doprowadzić do "bezprecedensowych" inwestycji Airbusa w Polsce, to "duży krok w tył we współpracy w dziedzinie obrony między naszymi trzema krajami" - ocenili Le Drian i von der Leyen.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (33)

 1. KapitanG

  Don Antonio! Podaj francuskie warunki offsetu a także i polskie wymogi offsetowe. Wtedy będziemy mogli ocenić kto miał rację - Francuzi czy Ministerstwo Rozwoju.

 2. marek!

  jezeli Francja i Niemcy wezma dla siebie po 150 C-cali, ktore beda wyprodukowane w Polsce, plus nastepne 200 dla pozostalych panstw NATO, to bede popieral z calym sercem.....!!!!!!

  1. Boczek

   ... a ja BH, jeżeli Stany zrobią coś podobnego - naturalnie wszystko 2 x więcej, bo BH jest 2 razy więcej, zatem ca. 700 szt.

 3. greg

  po 1;Airbus-EADS niby produkują u nas Orliki[okęcie] a żabojady wybierają pilatusa a nie airbusa jak taki dobry!???TO od swoich nie chcą kupić????O co tu chodzi????? po 2;czemu jeszcze nie wytoczyli sprawy o odszkodowanie??Co A-bus.boi się wyjawić prawde!!????tylko ministry listy piszą ,myśla że Antek jak TUSK podkuli ogon!??i wszystko klepnie!!? po 3;Antoni może sobie tak gadać aby wywrzeć presje na prod.heli.i ich zmiękczyć aby uzyskać dobre warunki!!!Możę kupić b-haw.dla spec.bez przetargu! a dla wojs.ląd. ogłąsza przwtarg!!!?KTO go tam wie jak jest naprawdę???

  1. Boczek

   Sądzę, że gdybyś się ograniczył jedynie do wykrzykników i znaków zapytania, to mógłby wyjść bardzo interesujący post.

 4. Miki

  Ciekawe skąd na tym forum tylu zaciekłych obrońców interesów niemiecko-francuskich?

  1. Boczek

   ...bo akurat te interesy są mocno zbieżne?

 5. abc

  zostawiając osobę Pana Macierewicza (za którym nota-bene nie przepadam) "z boku" - dlaczego do całej zabawy dołączyli Niemcy i jaką wiedzę mają na temat całej naszej planowanej wcześniej umowy z Airbasem. Albo mają wiedzę na temat odbytych rozmów i propozycji (co byłoby wręcz niemoralne ze strony F jeśli im jej udzielili) albo gadają o czymś kompletnie bez wiedzy o propozycjach co jest wręcz śmieszne.

  1. f36

   Przecież Airbus jest wspólną firmą niemiecko-francusko-angielską, z dużym udziałem państwowej kasy...

 6. franca

  Grzecznie napisali, że jak Polska chce kupować wszystko w USA, to musi zapomnieć o współpracy z Europą w dziedzinie obronności. Można się nastawić tylko na USA, ale trzeba to jasno powiedzieć i zaakceptować konsekwencje. Wybór należy do nas. W bajki "o złym Caracalu i jego offsecie" nikt w Europie nie uwierzy.

  1. Kjh

   Europa nigdy nam nie pomoże i przyjmijcie to lemingi do wiadomosci. Sami musimy się zbroi za wszelką cenę.

 7. kac

  Skoro teraz mówi się, że "w odpowiedzi na twierdzenia autorów listu, przytaczane przez agencję AFP, że krótko po zakończeniu rozmów ws. kontraktu wygranego przez dostawcę Caracali Macierewicz ogłosił zakup bez przetargu 21 maszyn Black Hawk od amerykańskiego koncernu Lockheed Martin szef MON oświadczył, że ta informacja <<nigdy nie była aktualna>>" nie rozumiem informacji z dnia 11 października br., kiedy to media "narodowe" informowały o zapowiedziach Pana Ministra Macierewicz (między innymi TVP1, TVP2, TVPINFO, W Sieci i inne), że "w 2016 roku dostarczone mają zostać co najmniej dwa śmigłowce Black Hawk, natomiast w przyszłym roku – osiem. Z deklaracji ministra wynika, że łącznie prawdopodobnie na tym etapie może zostać zakupionych 21 maszyn, jednak sposób zakupu i koszt nie są nadal znane. Szef MON poinformował, że pierwsze dwa Black Hawki mają być dostarczone jeszcze w tym roku, w 2017 roku ma zostać przekazanych osiem śmigłowców. Zapewnił, że maszyny będą serwisowane w Łodzi, a ustanowienie takich zdolności będzie częścią umowy zawartej z PZL Mielec" (choć nie wiem czy rozmowy nie powinny być prowadzone i umowa nie powinna być zawarta z LM/Sikorsky). Pan Minister Macierewicz stwierdził wówczas również, że "podjęliśmy decyzję o tym, że już w tym roku są dostarczone przynajmniej pierwsze dwa helikoptery z Mielca, a w przyszłym roku osiem helikopterów. A równocześnie częścią umowy z Mielcem będzie porozumienie gwarantujące, że tutaj w Łodzi powstanie centrum serwisowe tych wszystkich prac, tych wszystkich helikopterów które dostarczy Mielec". Mam wrażenie, że delikatnie mówiąc ktoś mija się tu z prawdą (żeby nie mówić dosadnie, że kłamie w żywe oczy).

  1. wkurzony_termit

   problem w tym że MON sam nie rozumie własnych wypowiedzi... wariatkowo...

  2. killthetroll

   Nie bez przetargu tylko w ramach procedury pilnej potrzeby - tak samo MON za Klicha kupowało 5 MI-17. Nie istnieje firma LW/Sikorsky tylko Sikorsky Lockheed Martin Company. Nie sądzę, żebyś miał jakiekolwiek kompetencje a przede wszystkim wiedzę z kim należy prowadzić rozmowy! WSieci to prywatny tygodnik a nie media narodowe. Tę informację podawał również PAP i wszystkie inne media. Również Defence!

  3. Edmund

   Ależ to prostę jak budowa cepa. Sz P Mciarewicz kiedy był łaskaw informować w Świdniku że włąśnie zdecydował o pinym zakupie 21 BH dla SZ RP w ramach pilnej potrzeby - jednocześnie na koniec swojej wypowiedzi robił taką małą gwiazdkę w indeksie górnym. i już zupełnie małym drukiem informował że informacja ta jest absolutnie nieaktualna. Proste - proste :-)) Mnie natomiast zupełnie zaskakuje inna sytuacja. Otóż nie mogę pojąć jak Pan Minister Obrony Francji może sygnować podobny list - gdy nie dalej jak tydzień wcześniej podczas spotkania uśmiecha się przez stół (niejednoznacznie) jak jakaś dzakonda do naszego ministra ON. Puszcza oczko, a może i mizia pod stołem nóżką w zgrabnym laczku, a potem coś takiego!!! No nie mogę wyjść z podziwu.

 8. Guy

  Ten list odbieram jako wyrazenie watpliwosci, co do zoobowiazan sojuszniczych Francji i Niemiec.

 9. Moldke

  her von der Leyen. dzięki za pana troske o polske a co niemcami

  1. fair

   Gdybyś wykazał choć trochę zainteresowania, to wiedziałbyś że nie jest to pan tylko pani Ursula Gertrud von der Leyen od 2013 MON Niemiec.

 10. frog

  Nie jestem fanem Maciarewicza ale taki list to bezczelność .

  1. Łukasz

   To jest biznes i polityka, a Macierewicz się do tego nie nadaje. Krwawy Antonii jest jak ten bokser ze śmiesznego filmiku w Internecie, który bije sam siebie. Minister trochę po zerwaniu czy zakończeniu negocjacji offsetowych mówi o zakupie bez offsetu uh-60 a teraz rznie wariata że ta informacja nigdy nie była aktualna?! Jeszcze na dodatek te głupoty z mistralami za dolara czy euro. Ojj panie to się dobrze skończyć nie może. Górale mają takie powiedzenie, jak się pojawi owca to trzeba ją strzyc no i Macierewicz jest taka owca na arenie międzynarodowej. Żeby to się jeszcze nie skończyło w taki sposób że Polska będzie płacić za ten przetarg. Myślę, że wszystkie te zaczepki i listy do MON właśnie po to są aby dostarczyć dowodów do arbitrażu. Macierewicz powinien skonsultować z prawnikami (dobrymi prawnikami a nie misiewiczem) swoje odpowiedzi i w ogóle się wszystkie wypowiedzi.

 11. atom

  co do Mistrali, panowie mimo że daleko mi od bycia fanem AM, to może być coś na rzeczy; Egipt nigdy dotychczas nie prowadził działań ofensywnych w basenie MŚ, jeśli zamierza to przeciw komu? ponadto obecnie na w/w okrętach przebywa znacząca część personelu rosyjskiego ponieważ Egipt do Mistrali zakupił śmigłowce i inne uzbrojenie wraz z przynależną elektroniką w Rosji. Pytanie: jeśli całe systemy walki są Rosyjskie to jaki problem z pełnym osadzeniem w/w okrętów personelem w pełni wyszkolonym we Francji w obsłudze tych ustrojstw? takie tam myśli ulotne

 12. smutny zgrywus

  Czyli p. Antoni powiedz Pan krótko i po męsku, wychodzimy z Unii i NATO i wstępujemy do U E-A i ZBiR???

  1. Junger

   Francji zwyczajnie nie należał się ten kontrakt. Przyglądając się relacjom Polski i Francji na przestrzeni kilku ostatnich lat można z całą pewnością stwierdzić, że Francja działa wbrew interesom Polski. Ospałość w nakładaniu sankcji na Rosję, wywieranie presji w sprawie przyjmowania islamistów, wsparcie dla Niemiec w sprawie Nord Stream 2, próba dostarczenia Rosji Mitralii, dostarczenie termowizorów dla t-72b3 i t-90, brak udziału w manewrach Anakonda 16. Francja pozuje na przyjaciela Polski tylko wówczas, gdy zabiega o jakieś intratne kontrakty, a w przypadku niepowodzenia podnosi wrzawę. Nareszcie znalazł się ktoś, kto im jasno dał do zrozumienia, że w ten sposób nie warto postępować z naszym krajem. W najlepszym wypadku powinni dostarczyć kilku caracali w wersji morskiej i to na tyle.

 13. Red Bulldog

  To się nazywa SZCZYT BEZCZELNOŚCI oraz przedstawia prawdę jak nas postrzegają te zachodnie złamasy

 14. KrzysiekS

  A o jakim partnerstwie oni mówią? Proszę o przykład Polsko-Francuskich produktów w przemyśle zbrojeniowym.

  1. Misiek

   Od Francuzów kupujemy paliwo rakietowe i inne elementy pocisków Fenix. Od Francuzów kupowaliśmy penetratory do amunicji czołowej z MESKA.

 15. st. chor.

  Analogicznie lecz w drugą stronę parę lat temu wypowiedziała się Merkel w sprawie Nord Streamu że rząd Niemiec nie może się wtrącać w przedsięwzięcie prywatnych firm. Więc pytam co Niemcom i Francuzów do interesów rządu polskiego z prywatną firmą Airbus.

  1. ble

   Dobre, trafna uwaga. Ukazująca hipokryzję tak Niemców jak Francuzów.

  2. B777

   Może zobacz sobie najpierw strukturę akcjonariuszy Airbusa, a potem pisz głupoty... Airbus nigdy nie był prywatną firmą, tylko wspólną inwestycją rządów UK, FRA i GER do których potem dołączyła ESP..

  3. Jerry

   Airbus jest państwowy

 16. DDt

  Szanowna Pani minister von der Leyen, szanowny Panie ministrze Le Drian. Czy moglibyście Państwo łaskawie podać Polsce i Polakom przykład nowych zakupów "wspólnych" maszyn rodem z lat 60-tych ubiegłego wieku dla waszych armii? Dlaczego mając na uwadze budowanie strategicznego partnerstwa z Polską dążycie do wciśnięcia swojemu sojusznikowi sprzętu, który już wyczerpał swój potencjał modernizacyjny. Co spowodowało, że nie wyszliście z propozycją nowego wspólnego produktu? Przecież było tak wiele zmian w SIWZ by "dopasować się do was". Perspektywiczność i nowoczesność uzbrojenia jest dla nas jedną z kluczowych zważywszy, że będzie ono wykorzystywane przez kilka następnych dekad. Zycie naszych żołnierzy nie jest mniej warte od waszych, tak więc poświęcenie ich dla takiej pokrętnej idei "współpracy" jakiej od nas żądacie jest niedopuszczalne.

  1. Franek

   A blackhawk z lat 70' to dla odmiany supernowoczesny sprzet?

  2. kac

   Ciekawe, ze skoro "zycie naszych żołnierzy nie jest mniej warte od waszych" to wszystkie programy modernizacyjne zostały opóźnione za to na gwałt powołuje się WOT. W jaki sposób to niby poprawić bezpieczeństwo naszych żołnierzy?

 17. Gość

  Każdy by chciał sprzedawać śmigłowce po 100 milionów więcej za sztukę więcej niż to warto.

 18. czytelniczka

  Dywagacje na temat stanu umysłu ministra są niepotrzebne. Właśnie ogłosił ( naocznie widziałam na Onecie, materiał z 20.10. ), że za symboliczne euro Rosja nabyła Mistrale od Egiptu w wyniku spisku trzech państw. Mina rzecznika rządu bezcenna.

  1. cvr

   Interia jako pierwsza podała tą wiadomość powołując się na egipską agencje prasową. Twierdziła że anonimowy egipski miliarder wykupił mistrale i za symbolicznego 1 $ przekazał k@capom.

  2. Extern

   Ten numer z Mistralami się oczywiście w końcu stanie. Rosjanie są bardzo pamiętliwi a sprawę Mistrali odebrali jako policzek w ich widzenie siebie jako mocarstwa.

  3. Wawiak

   Na logikę, to ktoś mu tę informację pewnie sprawdził - a potwierdzenia szukał raczej nie na pudelku, tylko u naszych służb, które ponoć były rozwijane i tak profesjonalnie przez 8 lat za PO działały...

 19. Gość

  Całkowicie podzielam opinię Ministra Macierewicza. Zastanawia mnie fakt za kogo oni nas mają, jak mają czelność pisać takie listy.

  1. xyz

   Mają nas za republikę bananową....

  2. Piotr

   Maja za wariatów którzy opowiadają w Parlamencie bzdury o Mistralach za 1€ czy 1$ hihihihi Błazenada!!!

  3. Wawiak

   Oni dbają o intetes SWOICH firm. AM w sumie to im wskszał "między wierszami".

 20. spr

  Francja zawarła kontrakt na dostarczenie Rosji nowoczesnych Mistrali i wyszkolenie rosyjskiej załogi w obsłudze tych helikopterowców. Niemcy (Rheinmetall) zbudowali Rosji w Mulino ,super nowoczesne centrum szkoleniowe dla rosyjskiej armii ,wzorowane na takim samym w którym szkolą się żołnierze Bundeswery. Takich to mamy europejskich sojuszników. Są nielojalni, wyrachowani, zadufani w sobie i jak nie raz już pisałem w godzinie próby , powtórzy się rok 1939.

  1. Piotr

   I też tacy ppwinniśmy być a nie frajerami walczącymi w przegranych bitwach! To może to my byśmy sprzedawali śmigłoca a nie nam!! Troche realizmu!!!

  2. rvev

   godzina próby już była i NIE SPRZEDALI RUSKIM MISTRALI. A za to Polska napluła im w twarz. Tragedia normalnie. Wczoraj Słowacja i Czechy jasno powiedziały, że Wyszehrad mają gdzieś, a Polska powinna nieco przemyśleć to co robi. Także robimy wszędzie wkoło wrogów, a przynajmniej nieprzyjaciół - no i dobrze oświecony koleżko co będzie jak my będziemy potrzebowali pomocy, a wcześniej wszystkim napluliśmy w twarz? NAWET NIE ODBIORĄ TELEFONU OD MACIEREWICZA!

 21. szwejk

  Bezczelne i nachalne są te... Francuzy i Niemce.

 22. Pace

  Problemem wielkim dla wielu adwersarzy Macierewicza jest to , że gość jest patriotą z krwi i kości i chce coś dla Polski zrobić pozytywnego . Ale to nie może się podobać bo patriotyzm w dzisiejszych czasach jest niemodny. Modne są pieniądze, władza i układy. Macierewicz uderzył w hydrę i rozbił wiele przestępczych układów w naszym Państwie . Niech przykładem będzie rozbicie WSI , która była wylęgarnią przestępczości gospodarczej na wielką skalę. Oficerowie WSI zamiast trudnić się obroną naszego Państwa trudnili się szemraną działalnością z której czerpali ogromne zyski . Za rozbicie takiego układu z Macierewicza próbowano zrobić wręcz głupka i do dziś to środowisko , które przeszło do podziemia aktywnie lobbuje na niekorzyść i próbuje oczerniać na każdym kroku tego patriotę. Dla mnie sprawa jest jasna jeśli Macierewicz podejmuje jakąś decyzję to jest ona dobra w interesie naszego kraju i tyle.

  1. Ww

   Pamiętam ten rechot tych naszych wykształconych i proeuropejskich demokratów ze słów o Talibach w Klewkach. Potem z tą swoją wyższością tak samo rechotali z tych, którzy mówili o zagrożeniu ze strony Rosji. To samo było w przypadku raportu dot. WSI. Teraz ci sami jaśnieoświeceni zarzucają Macierewiczowi, że jest agentem Rosji. A gościu od 1968 mówi to samo i może znowu to jednak nie on się myli.

  2. sceptyk

   A mozesz bardziej szczegolowo opisac po czym poznajesz ze jest patriota? Slowa, slowa, slowa, zastepowanie jednego ukladu drugim, jeszcze bardziej szemranym. Zniszczenie sluzb wywiadowczych, niejasne powiazania z zagranicznymi lobbystami, rozbrajanie armii. Bylbym bardzo ostrozny w dodawaniu mu przymiotow, na ktore moim zdaniem zupelnie nie zasluzyl. Jego nie trzeba oczerniac, wystarczy uwaznie obserwowac co robi i mowi. Gupka robi z siebie cyklicznie, ostatnio tydzien temu z okretami za 1$.

  3. Podpułkownik Wareda

   Pace! 1/ " ... gość [tj. A. Macierewicz], jest patriotą z krwi i kości i chce coś dla Polski zrobić pozytywnego". (...). Panie Pace, czy minister A. Macierewicz jest - jak Pan napisał - "patriotą z krwi i kości i chce coś dla Polski zrobić pozytywnego", tego ja nie wiem. Powyższa ocena ministra A. Macierewicza, jest wyłącznie Pana osobistą i subiektywną oceną, do której ma Pan pełne prawo. Proszę również przyjąć do wiadomości, że dla wielu ludzi w Polsce, A. Macierewicz jest postacią bardzo kontrowersyjną, a tym samym, jest inaczej oceniany. I nie ma w tym niczego dziwnego, ani nie jest: "problemem wielkim dla wielu adwersarzy Macierewicza". Przy okazji, na podstawie czego doszedł Pan do wręcz absurdalnego wniosku, że "Macierewicz jest wielkim problemem dla wielu jego adwersarzy"? Otóż Panie Pace, podkreślam raz jeszcze: A. Macierewicz nie jest żadnym "wielkim problemem". Jest jedynie - inaczej oceniany - przez część obywateli naszego kraju. To wszystko. 2/ (...). " ... patriotyzm w dzisiejszych czasach jest niemodny. Modne są pieniądze, władza i układy". (...). Panie Pace, Pańska niechęć do osób o innych poglądach, chwilami dochodzi do granic absurdu! Nieprawdą jest, że patriotyzm w naszych czasach jest niemodny. Patriotyzm, nadal jest modny i w cenie. W tej sprawie, nic się nie zmieniło. Natomiast: pieniądze, władza i układy - ZAWSZE były modne i pożądane! Niech Pan spróbuje wymienić chociażby jeden kraj na świecie lub jedną, dowolną epokę historyczną, w której nie byłyby modne pieniądze, władza i układy? Zapewniam Pana, Panie Pace, że nie znajdzie Pan, ani takiego kraju, ani takiej epoki historycznej. 3/ (...). " ... rozbicie WSI, która była wylęgarnią przestępczości gospodarczej na wielką skalę. Oficerowie WSI, zamiast trudnić się obroną naszego państwa, trudnili się szemraną działalnością, z której czerpali ogromne zyski. (...) i do dziś to środowisko [tj. b. oficerów WSI], które przeszło do podziemia, aktywnie lobbuje na niekorzyść i próbuje oczerniać na każdym kroku tego patriotę [tj. A. Macierewicza]". (...). Hmm! Panie Pace, ja nie jestem organem ścigana, aby profesjonalnie odnieść się do tego, co Pan powyżej napisał. Ale wyrażam nadzieję, że Pan dysponuje tzw. mocnymi dowodami na poparcie swoich tez - dot. b. oficerów WSI? 4/ (...). Dla mnie SPRAWA JEST JASNA [podkreśl. moje], jeśli Macierewicz podejmuje jakąś decyzję, to jest ona dobra w interesie naszego kraju I TYLE [podkreśl. moje]. Panie Pace, zapewniam Pana, że nie jest moją rolą na D24, prawić Panu morały. Skądże znowu. Dlatego też, jedynie sugeruję (podkreślam: jedynie sugeruję!), aby Pan zdecydował się na odrobinę więcej refleksji i krytycyzmu, a mniej zadufania i silenia się na kategoryczne sądy - podczas oceny całości naszego życia społeczno-politycznego, przynajmniej tego krajowego. Myślę, że to jest właściwa droga, którą powinien Pan podążać. Przynajmniej warto spróbować!

 23. edi

  Jeżeli Francja i Niemcy nie chcą nas jedynie wydoić z $$ to dlaczego nie sprzedali w offsecie technologii na amunicję do Leo ?

  1. ader

   A czy AH produkuje amunicję do Leo? tak czy nie???? zajarzyłeś? zaskrzytało coś pod czaszką?????? nie? no to inaczej a czy PZL Mielec lub PZL świdnik taką amunicję produkują????? a może teraz dostaniemy taką technologię od USA????? TAK CZY NIE???? przewietrz się trochę i wracaj do lekcji.

  2. kac

   Ciekawe czy Sikorsky sprzeda nam tę technologię i jaki zaoferuje offset?

 24. Rzeczywistość

  Osiągnięcia Pana Macierewicza: Piękne słówka, to co ludzie chcą usłyszeć a rezultatów brak. Tak samo z katastrofą Smoleńską. Jego działania nie wzmocniły WP a nawet osłabiły. Coraz częściej mówi się o wojnie, więc na czyją korzyść są jego pozorne działania? Dziwne, że prasa Rosyjska nie krytykuje Polski... Zmniejszenie PMT o 40% Wykorzystanie 28% środków na 2016r Opóźnienia we wszystkich programach modernizacyjnych Powołanie OT tak aby dać wystrzelać Patriotów bez szukania ich po lasach Skłócenie nas z sojusznikami - Francja, Niemcy Sztuczne promowanie zakupów w PGZ, która nie ma technologii ale za metkę sobie policzą Manipulacja społeczeństwem

  1. killthetroll

   Dane z września! Nie trollować!

  2. Grzesiek

   Najnowocześniejszą techniką manipulacji społeczeństwem jest obecnie system anonimowego komentowania publikacji i wiadomosci w ogolnie pojętym Internecie

 25. skipper

  tłumaczenie się tego dziadka od orzechów jest upokarzające .Szefowie resortów obrony Francji i Niemiec, Jean-Yves Le Drian oraz Ursula von der Leyen w liście do polskiego ministra obrony narodowej datowanym na 26 października wyjaśnili swoje stanowisko ,którego on jak widać nie zrozumiał. A FP przekazuje, że w dokumencie ministrowie wyrażają "głębokie niezrozumienie" dla decyzji polskich władz z 7 października o zakończeniu rozmów ws. dostaw śmigłowców Caracal oraz ogłoszenia kilka dni później zakupienia 21 maszyn Black Hawk od amerykańskiego koncernu Lockheed Martin bez rozpisania przetargu.Już powinni mu odebrać prawo jazdy a co mówić o sprawowaniu funkcji szefa MON-u.Narobi ten harcerzyna smrodu i odejdzie w niebyt .Jedyna pociecha jest w tym ,że teraz jest ,,ministrem konstytucyjnym,, i pomogą mu jedynie żółte papiery ,które są na wyciągnięcie ręki żeby uniknąć odpowiedzialności.Jestem głęboko przekonany .że za zerwaniem rozmów z Air Bus stoi Morawiecki tutaj w roli ministra finansów ,który wie ,że Polski przy tych rozdętych partyjnych programach na przetrwanie PIS-u nie stać na takie wydatki.Młyny sprawiedliwości i odpowiedzialności zaczęły się już obracać.Wiem ,że ten post się nie ukarze ale to wyjaśnia wszystko jak siermiężnym narodem są Polacy

  1. spr

   Macierewicz jak każdy popełnia błędy. Za największą jego wadę uważam to , że nie umie milczeć wtedy kiedy sytuacja tego wymaga. A co do twojego komentarza ,może koleżko trochę więcej szacunku dla ministra. Za czasów KOR narażał on swoje zdrowie a nawet życie, abyś Ty teraz miał wolność i mógł wypisywać farmazony.

  2. Grzesiek

   To jak, kupil juz te 21 BH, czy jeszcze nie? Pyta siermiezny obywatel RP.

Reklama