Siły zbrojne

"Lekkie" pociski Spike zademonstrowane

W Izraelu został zrealizowany międzynarodowy pokaz możliwości ppk Spike SR w strzelaniu na bliskiej odległości.

Rafael poinformował, że w zeszłym miesiącu przeprowadził po raz pierwszy "międzynarodowy" pokaz możliwości ppk Spike Short Range, czyli strzelającego w bliskich odległościach - poniżej 1500 m. Na demonstrację działania Spike'a SR przybyło 15 delegacji wojskowych z całego świata, w tym Polski, Szwajcarii, Szwecji oraz Hiszpanii.

Czytaj także: Kontrakt na pociski Spike dla Rosomaków

Przeciwpancerny pocisk kierowany Spike SR zbudowany został jako broń wsparcia piechoty na szczeblu plutonu czy też kompanii. Jego minimalny zasięg to 50 m. W czasie przeprowadzonego w listopadzie pokazu strzelano z odległości 150-1500 m zarówno do celów stałych jak i ruchomych. Masa ppk, wraz z zasobnikiem i urządzeniami celowniczymi ma wynosić mniej niż 10 kg. Producent podkreśla ich zdolność do rażenia manewrujących celów na krótkich dystansach.

Rakiety tego typu mogą zostać zaproponowane polskim Siłom Zbrojnym, w tym w ramach programu nowego pocisku przeciwpancernego Pustelnik, rozpoczętego także z myślą o wojskach OT. Pociski Spike-LR (o zasięgu 4 km) powstają obecnie na licencji w zakładach Mesko i są używane przez polską armię.

Pociski posiadają dwustopniową głowicę bojową. Ponadto Spike SR posiada urządzenia śledzące pozwalające na zwalczanie małych celów zarówno w dzień, jak i w nocy. Producent deklaruje, że system jest w pełnoskalowej produkcji, i trafia również do użytkowników eksportowych. 

Czytaj także: "MSBS, Pirat, drony". Sprzętowa ofensywa dla OT

Komentarze (4)

 1. wariag

  Nie można zakłócić naprowadzania z kamerą w pocisku. Zasłona dymna może utrudnić celowanie, gdyż przez zwykły dym widać w termowizji, jedynie specjalne zasłony są w stanie ukryć pojazd. Laser Pirata zostanie wykryty przed odpaleniem, zakłócony w każdym momencie lotu.

 2. Krzysztof

  I tak powinna się zakończyć historia ppk Pirat w WP. Kryptonim PIRAT to Spike SR.

  1. olo

   100%

  2. Arzesz

   Spike SR pewnie będzie wciąż droższy od Pirata, jeśli jednak cena była by porównywalna to faktycznie lepiej porzucić prace badawcze na korzysć Spike.

  3. b

   Nie, bo im wiecej PPK od innych producentow tym trudniej im przeciwdzialac.

 3. KrzysiekS

  Skoro powiedzieliśmy A wypadało by powiedzieć B i C (Spike SR i Spike NLOS - np dla MI24).

 4. Gość

  Nam przydały by się Spike ER i trochę NLOS-ów.