Reklama

Siły zbrojne

Kuwejt: 1,7 mld USD na modernizację Abramsów

Fot. U.S. Army/Staff Sgt. Andrew Porch, 2nd ABCT PAO, 4th Inf. Div.
Fot. U.S. Army/Staff Sgt. Andrew Porch, 2nd ABCT PAO, 4th Inf. Div.

Departament Stanu USA zaaprobował program remontów i modernizacji 218 kuwejckich czołgów M1A2 Abrams w ramach Foreign Military Sales (FMS). W jego ramach oprócz samego unowocześnienia maszyn realizowane będą wsparcie i usprawnienie procesu ich eksploatacji, prowadzone będą też niezbędne szkolenia. Szacuje się że cały program kosztował będzie maksymalnie 1,7 mld USD. 

W ramach programu armia Kuwejtu otrzyma  - 240 12.7 mm wkm M2A1, 480 7.62 mm km M240, 240 radiostacje VRC-92 Sincgars i 1085 gogli noktowizyjnych PVS-7B. Czołgi wyposażone będą w centralne systemy chłodzenia wnętrza, zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Crows II, dodatkowy system specjalnego opancerzenia, urządzenia termowizyjne II generacji, wbudowany system diagnostyki pojazdu, nową amunicję czy system lokalizacji i ostrzegania przed snajperami.

Ewentualny kontrakt obejmował będzie również przeprowadzenie zabiegów konserwacyjnych układów napędowych - silników i skrzyń biegów, dostarczenie wymaganych części zamiennych, zestawów narzędzi specjalistycznych i diagnostycznych oraz niezbędnej  dokumentacji technicznej i szkoleniowej. Strona amerykańska zobowiązała się do przeprowadzania niezbędnych przeglądów i ewentualnych napraw zmodernizowanych czołgów.

Realizacja tego programu ma przyczynić się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w regionie Zatoki Perskiej, zacieśnienia współpracy polityczno-militarnej z Kuwejtem oraz jednocześnie zapewnić wzrost bezpieczeństwa USA. Natomiast Kuwejt w ramach modernizacji własnej floty pojazdów skorzysta z gotowych rozwiązań.

Głównymi realizatorami programu będą General Dynamics Land Systems, Sterling Heights, Joint Services Manufacturing Center (JSMC), Lima, Konsberg Defense Systems, Raytheon, Meggitt Defense Systems, Palomar, Northrop Grumman, DRS Technologies,; Lockheed Martin i Honeywell. Należy jednak pamiętać, że opublikowanie notyfikacji przez agencję DSCA nie oznacza podpisania kontraktu.

Wojska lądowe Kuwejtu eksploatują 236 czołgów M1A2 Abrams oraz w rezerwie posiadają ok. 150 M-84AB  i 45 Chieftain.

Na obecnym etapie nie wiadomo, czy realizacja programu związana jest z jakąkolwiek formą offsetu oraz czy jego zakres nie zostanie finalnie zmieniony. Spora wydaje się również wstępnie szacowana całkowita kwota jego realizacji biorąc też pod uwagę wersję i stan kuwejckich maszyn, choć oczywiście w dokumencie FMS znajduje się maksymalna cena.

Realizacja tej umowy przyniesie na pewno korzyści Amerykanom, również ze względu na częściowe odzyskanie funduszy zainwestowanych w proces badań i testów proponowanych pakietów zmian oraz potencjalne zainteresowanie nimi innych krajów użytkujących Abramsy czy inne czołgi.

Zwraca uwagę skala modernizacji i zakupu nowego uzbrojenia prowadzona przez bogate kraje arabskie rejonu Zatoki Perskiej, która trwa od kilku lat. Z drugiej strony wyraźnie widoczna jest mała efektywność w jego użyciu przez te państwa, choćby w ramach konfliktu jemeńskiego.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Pablo

    Jednak dobrze że poszliśmy w Leopardy, zamiast pakować się w kosztowny amerykański system... Można tylko żałować że nie wzięliśmy ich więcej, jak jeszcze było skąd brać.

    1. Gosc

      Jak to wygląda obecnie? Nie ma już żadnych szans na dodatkowe Leo?

Reklama