Departament Stanu USA zaaprobował program remontów i modernizacji 218 kuwejckich czołgów M1A2 Abrams w ramach Foreign Military Sales (FMS). W jego ramach oprócz samego unowocześnienia maszyn realizowane będą wsparcie i usprawnienie procesu ich eksploatacji, prowadzone będą też niezbędne szkolenia. Szacuje się że cały program kosztował będzie maksymalnie 1,7 mld USD.
W ramach programu armia Kuwejtu otrzyma - 240 12.7 mm wkm M2A1, 480 7.62 mm km M240, 240 radiostacje VRC-92 Sincgars i 1085 gogli noktowizyjnych PVS-7B. Czołgi wyposażone będą w centralne systemy chłodzenia wnętrza, zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Crows II, dodatkowy system specjalnego opancerzenia, urządzenia termowizyjne II generacji, wbudowany system diagnostyki pojazdu, nową amunicję czy system lokalizacji i ostrzegania przed snajperami.
Ewentualny kontrakt obejmował będzie również przeprowadzenie zabiegów konserwacyjnych układów napędowych - silników i skrzyń biegów, dostarczenie wymaganych części zamiennych, zestawów narzędzi specjalistycznych i diagnostycznych oraz niezbędnej dokumentacji technicznej i szkoleniowej. Strona amerykańska zobowiązała się do przeprowadzania niezbędnych przeglądów i ewentualnych napraw zmodernizowanych czołgów.
Realizacja tego programu ma przyczynić się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w regionie Zatoki Perskiej, zacieśnienia współpracy polityczno-militarnej z Kuwejtem oraz jednocześnie zapewnić wzrost bezpieczeństwa USA. Natomiast Kuwejt w ramach modernizacji własnej floty pojazdów skorzysta z gotowych rozwiązań.
Głównymi realizatorami programu będą General Dynamics Land Systems, Sterling Heights, Joint Services Manufacturing Center (JSMC), Lima, Konsberg Defense Systems, Raytheon, Meggitt Defense Systems, Palomar, Northrop Grumman, DRS Technologies,; Lockheed Martin i Honeywell. Należy jednak pamiętać, że opublikowanie notyfikacji przez agencję DSCA nie oznacza podpisania kontraktu.
Wojska lądowe Kuwejtu eksploatują 236 czołgów M1A2 Abrams oraz w rezerwie posiadają ok. 150 M-84AB i 45 Chieftain.
Na obecnym etapie nie wiadomo, czy realizacja programu związana jest z jakąkolwiek formą offsetu oraz czy jego zakres nie zostanie finalnie zmieniony. Spora wydaje się również wstępnie szacowana całkowita kwota jego realizacji biorąc też pod uwagę wersję i stan kuwejckich maszyn, choć oczywiście w dokumencie FMS znajduje się maksymalna cena.
Realizacja tej umowy przyniesie na pewno korzyści Amerykanom, również ze względu na częściowe odzyskanie funduszy zainwestowanych w proces badań i testów proponowanych pakietów zmian oraz potencjalne zainteresowanie nimi innych krajów użytkujących Abramsy czy inne czołgi.
Zwraca uwagę skala modernizacji i zakupu nowego uzbrojenia prowadzona przez bogate kraje arabskie rejonu Zatoki Perskiej, która trwa od kilku lat. Z drugiej strony wyraźnie widoczna jest mała efektywność w jego użyciu przez te państwa, choćby w ramach konfliktu jemeńskiego.
Pablo
Jednak dobrze że poszliśmy w Leopardy, zamiast pakować się w kosztowny amerykański system... Można tylko żałować że nie wzięliśmy ich więcej, jak jeszcze było skąd brać.
Gosc
Jak to wygląda obecnie? Nie ma już żadnych szans na dodatkowe Leo?