Reklama

Geopolityka

Kuba: "Atak akustyczny" na amerykańskich dyplomatów

Fot. Embajada de Estados Unidos en Cuba, Facebook
Fot. Embajada de Estados Unidos en Cuba, Facebook

Według informacji Departamentu Stanu, amerykańscy dyplomacji przebywający na Kubie mieli zostać ofiarami „ataków zagrażających ich zdrowiu”. W ubiegły piątek Rex Tillerson powiedział, że oczekuje od władz w Hawanie odnalezienia osób odpowiedzialnych za te działania.

Sprawa dotyczy członków amerykańskiego korpusu dyplomatycznego, którzy pod koniec 2016 r. zaczęli skarżyć się na problemy ze słuchem. Rzecznik departamentu stanu Heather Nauert nie podała, ile osób ucierpiało w wyniku "ataku akustycznego", ale źródła, na które powołuje się stacja telewizyjna CBS, mówią o 8 lub 9 poszkodowanych.

W wyniku śledztwa prowadzonego przez stronę amerykańską udało się ustalić, że powodem uszkodzenia słuchu jest urządzenie zainstalowane na terenie budynków mieszkalnych zajmowanych przez Amerykanów. Urządzenie miało wydawać fale dźwiękowe, niesłyszalne, ale szkodliwe dla ludzkich aparatów słuchowych. 

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku kanadyjskich dyplomatów przebywających na Kubie. Według CBS osoby przebywające w rezydencji jednego z wysoko postawionych urzędników kanadyjskiej ambasady zostały umieszczone w rządowym szpitalu w związku z dolegliwościami podobnymi do tych, na które skarżyli się amerykańscy dyplomaci. 

Kubańskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że po otrzymaniu informacji o tych zajściach wszczęło śledztwo już w lutym tego roku. Nie powstrzymało to jednak Stanów Zjednoczonych przed wydaleniem ze swojego terytorium dwóch pracowników kubańskiej ambasady w Waszyngtonie, co spotkało się z krytyką Hawany.

Warto przypomnieć, że w tym roku mijają dwa lata od czasu otwarcia amerykańskiej ambasady na Kubie zamkniętej w 1961 r., gdy oba państwa zerwały stosunki dyplomatyczne. Było to możliwe dzięki decyzji o normalizacji relacji między oboma państwami, podjętej przez Baracka Obamę i prezydenta Raula Castro w grudniu 2014 r.

Reklama

Komentarze (2)

  1. jan22

    Tajemnicza broń - KUBY , a może Rosji ? Sprawdzana na przybyszów z Majami - nowe skuteczne metody zagłuszania podsłuchu stosowane przez ambasady USA w innych krajach ?

  2. Naiwny

    Ciekawa infiormacja - podana akurat przypadkiem w tym samym czasie co informacje o odwołaniu ocieplenia w stosunkach z kubą przez Trumpa. Prawdopodobnie za kilka dni usłyszymy o gwałconych przez zbirów z Kubańskiej bezpieki nieszczęsnych obywatelkach USA. (Pamiętacie jak z ogłoszeniem o zakazie lotów nad Libią zbiegła się podobna informacja?)

Reklama