Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Kub i Lancet. Rosyjska amunicja krążąca w Syrii [ANALIZA]

Fot. zala-aero.com
Fot. zala-aero.com
Autor. ZALA-AERO

Niedawno ukazały się artykuły i reportaże potwierdzające użycie w Syrii amunicji krążącej ZALA Kub i ZALA Lancet. Najnowsze drony-kamikadze miały być użyte przez rosyjskie Siły Operacji Specjalnych przeciwko islamistycznym ugrupowaniom w prowincji Idlib.

Reklama

W zeszłym roku dla prób w bojowych warunkach na potrzeby zgrupowania wojsk w Syrii została dostarczona doświadczalna partia amunicji krążącej Lancet produkcji ZALA AERO z holdingu Kałasznikow. Z pomocą dronów wykonano jakoby kilka dziesiątków precyzyjnych ataków. Zademonstrowana została wysoka efektywność nowego systemu – powiedziało agencji Ria Nowosti anonimowe źródło z wojskowego kompleksu przemysłowo-obronnego.

Próby nie są związane jedynie z testowaniem tej konkretnie amunicji krążącej, ale wypracowaniem taktyki i zasad jej ogólnego użycia. Co prawda - nawet jeśli drony-kamikadze Kub stosowane były w Syrii już kilka wcześniej - zasadniczo amunicja krążąca jest nowym środkiem bojowym w SZ FR, dlatego wciąż krystalizuje się idea jej użycia. Teoretycznie możliwości drona typu Lancet są większe niż tylko uderzenia na cele naziemne, bowiem jako obiecujące są uznawane wstępne testy do zastosowania Lancetów z platform morskich i do zwalczania dronów npla – o czym niżej.

Amunicja krążąca nowego pokolenia Lancet miała być zastosowana w Syrii po raz pierwszy w 2020 r, natomiast Kub co najmniej rok wcześniej. Nieco sensacyjne jest medialne doniesienie, jakoby Kub został zastosowany w Syrii już w 2015 r., należy jednak uznać, że zastosowano go bojowo w Syrii jeszcze przed Lancetem. Zdaniem cytowanego przez RIA Nowosti źródła Kub zastosowano bojowo w 2019 r.

Tymczasem według jednego z reportaży 5 dronów-kamikadze KUB-BLA miano jakoby zastosować przeciwko islamistom z Ahrar Asz Szam w Idlibie już w październiku 2015 r. Operacja była utajniona, nawet wobec niej szczegóły nie są znane, analiza odłamków ma prowadzić do wniosku, że były to drony typu KUB-BLA. Pokazano również kadry ataków jakoby na islamistów Hayrat Tahrir ash-Sham w Idlibie. Porażony został m.in. pikap w ruchu. Cel namierzono  z użyciem innego drona rozpoznawczego (na przykład najbardziej rozpowszechnionego Orłan-10), po czym porażonno go amunicją krążącą (trafienie transmitowane było z kamery TV drona-kamikadze).

Jak wspomniano możliwe jest zastosowanie bojowe Lanceta z pokładu małych jednostek pływających. Taka koncepcja rozwijana jest już w Iranie. Amunicja krążąca wyrzucana jest z pokładu niewielkich, szybkich łodzi. W przypadku rosyjskim Lancet może być stosowany z szybkich łodzi typu BK-16 lub Raptor, używanych przez jednostki specjalne. Pierwsze próby startu Lancetów z użyciem pneumatycznych katapult z będących w ruchu kutrów dały zadowalające rezultaty. Lancet odpalany z morza raził cele naziemne - tarcze imitujące ludzi.

Inna, jeszcze bardziej rewolucyjna koncepcja, to zastosowanie Lanceta do stawiania „powietrznego pola minowego”, czyli zwalczania wrogich dronów npla wchodzących w obszar „czuwania” w zadanym rejonie zespołu (roju) Lancetów. Testowana koncepcja zakłada chronienie danego obszaru przez pewną ilość Lancetów, które atakują wrogie drony, w momencie gdy te wejdą w zasięg ich sensorów. W chwili wykrycia wrogiego drona Lancet kieruje się na niego i niszczy w ataku samobójczym, w chwili zderzenia jednocześnie detonując trzykilogramową głowicę bojową.

image
Reklama

Na razie prowadzone są obiecujące testy, a Lancety – jeśli wierzyć oficjalnym przekazom – skutecznie porażają wolno unoszące się w powietrzu balony. Ograniczeniem może w tym przypadku być prędkość pikującego Lanceta – 300 km/h – a więc można będzie porażać drony poniżej tej szybkości marszowej. Co ciekawe na filmie promocyjnym w polu minowym pojawiają się „tureckie” TB2 Bayraktar. Pisownia tureckie w cudzysłowie jest celowa, bowiem w świetle zakupu Bayraktarów przez Kijów i narastających napięć w regionie, należy odczytywać filmik jako zniszczenie przez broń nowej generacji „ukraińskich” Bayraktarów.

Należy uznać, że koncepcja ta będzie udoskonalana przez firmę ZALA AERO i w przypadku udanych testów z obiektami szybko przemieszczającymi się, imitującymi drony, znajdzie się w jej portfolio. Nagłe i powszechne zainteresowanie amunicją krążącą, w tym w kręgach pozawojskowych, ma związek z wojną w Górskim Karabachu i zastosowaniem w niej amunicji krążącej. Jakkolwiek ocena skuteczności dronów-kamikadze może być częściowo dyskusyjna, to w zasadzie uznaje się, że rozwój amunicji krążącej jest naturalnym rozwojem środków bezzałogowych, a te stają się nowym podtypem środków napadu powietrznego przyszłości.

RIA Nowosti cytuje w tym kontekście eksperta w zakresie lotnictwa bezzałogowego, Denisa Fedutinowa, który twierdzi, że drony kamikadze przeżywają obecnie okres „powtórnego narodzenia”, a konflikt w Karabachu pokazał, że nie muszą być stosowane wyłącznie lub głównie przeciwko obronie przeciwlotniczej, jak zakładała odległa geneza, ale również przeciwko artylerii, broni pancernej, czy żywej sile. Fedutinow podkreślił również, że masowa produkcja dronów-kamikadze obniżyła koszty produkcji i pozwala zastosować je w szerszym wymiarze niż dotychczas.

„Doświadczalne zastosowanie niektórych systemów amunicji krążącej przez Siły Operacji Specjalnych w Syrii należy postrzegać jako pozytywny znak dla krajowych kompanii przemysłowych, pokazujący transformację pozycji rosyjskich wojskowych w odniesieniu do nowego dla nich rodzaju uzbrojenia” - podsumował Fedutinow. Lancety są różnych rozmiarów i modyfikacji. W 2019 r. przedstawiono mniejszy Lancet-1 i większy Lancet-3.

W kontekście użycia bojowego w Syrii mówi się o wersji Lancet-3. Zgodnie ze specyfikacją ZALA Lancet-3 ma masę startową 12 kg i głowicę bojową o masie 3 kg, prędkość marszową 80-110 km/h i długotrwałość lotu 40 minut, z zasięgiem rażenia celu 40 km od naziemnej stacji kierowania. Dron ma składane skrzydła w układzie krzyżowym, startuje z lekkiej pneumatycznej wyrzutni, w odróżnieniu od podobnego KUB-a ma zainstalowany kanał telewizyjny, co pozwala na przekazywanie obrazu w czasie rzeczywistym. W 2019 r. poinformowano oficjalnie o zakończeniu testów.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama