Reklama

Wojna na Ukrainie

Zakazana amunicja na obrzeżach Charkowa

Autor. Ministerstwo obrony Ukrainy/Twitter

Wojska rosyjskie użyły zabronionych pocisków fosforowych i amunicji termobarycznej podczas walk o miejscowość Mała Rohań na obrzeżach Charkowa – poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się ukraińską Gwardię Narodową.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Okupanci rosyjscy użyli amunicji fosforowej i termobarycznej podczas walk o miejscowość Mała Rohań, leżącą pod Charkowem. Świadczą o tym nie tylko wojskowi ukraińscy, wypalona ziemia i zrujnowane budynki, ale i przejęty sprzęt przeciwnika" - głosi komunikat Gwardii Narodowej.

Czytaj też

Dodano w nim, iż "te dowody są nadzwyczaj ważne" dla przyszłych postępowań przed trybunałem międzynarodowym przeciwko Rosji. Gwardia poinformowała, że chodzi o amunicję nieselektywną, której nie wolno w świetle prawa międzynarodowego używać w pobliżu terenów zamieszkanych.

Reklama

Żołnierze ukraińscy znaleźli pociski systemu artylerii rakietowej TOS-1A Sołncepiok. Lekarze wojskowi informują zaś o ewakuowanych rannych żołnierzach sił zbrojnych Ukrainy, którzy doznali oparzeń. U niektórych żołnierzy lekarze stwierdzili opary białego fosforu w drogach oddechowych.

Czytaj też

Sołncepiok to ciężkie miotacze ognia wystrzeliwujące pociski termobaryczne. O ich użyciu przez wojska rosyjskie na Ukrainie informował wywiad brytyjski.

Według konwencji genewskiej silnie trująca broń fosforowa nie może być stosowana na terenach zaludnionych. Broń termobaryczna z kolei, która działa poprzez wykorzystanie mieszkanki materiałów zapalnych, zabijających przez gwałtowny skok ciśnienia i temperatury, nie jest zakazana całkowicie. Jej użycie jest jednak ściśle regulowane przez prawa wojny: broń ta nie może być używana przeciw celom wojskowym wtedy, gdy może to zagrażać ludności cywilnej.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Piotr Skarga

    A od kiedy rozbójnicze państwo moskiewskie, kierowane przez szkolonego w skrytobójczych technikach , zatem zwykłego mordercę Putina, będzie niby przestrzegać jakichś konwencji??? Bandycki reżim który w XXI wieku , w Europie bombarduje rakietami miasta, szpitale, osiedla mieszkalne??

Reklama