Reklama

Wojna na Ukrainie

Siły ukraińskie wycofują się z Siewierodoniecka na dogodniejsze pozycje obronne

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Siły ukraińskie wycofują się z Siewierodoniecka na położone wyżej i dogodniejsze pozycje obronne wokół Lisiczańska, by w dalszym ciągu wyniszczać nacierające wojska rosyjskie – ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraińscy urzędnicy zarządzili w piątek uporządkowany odwrót żołnierzy z Siewierodoniecka. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj oświadczył, że obrońcy odchodzą na "nowe, bardziej umocnione" pozycje, aby "tam skutecznie walczyć i zadawać straty wrogowi".

Czytaj też

W Lisiczańsku Ukraińcy zajmą wyższe pozycje i jeśli Rosjanom nie uda się ich okrążyć ani odizolować, będą mogły przez jakiś czas odpierać rosyjskie ataki. Z kolei rosyjskie wojska zgromadzone w Siewierodoniecku będą musiały przekroczyć rzekę, co wymagać będzie dodatkowego wysiłku i czasu – napisano w nowym raporcie ISW.

Reklama

W sprawozdaniu przytoczono opinię anonimowego urzędnika Pentagonu, który ocenił, że siły rosyjskie, nacierające na Siewierodonieck, wykazują już oznaki zmęczenia i zużycia sprzętu oraz niskiego morale, co dodatkowo spowolni operacje ofensywne w Donbasie. Rosjanie próbują zająć Siewierodonieck co najmniej od 13 marca, więc zużywają siły i sprzęt od ponad trzech miesięcy – zaznaczono.

Czytaj też

Na zachód od Iziumu w obwodzie charkowskim, na północ od Słowiańska w obwodzie donieckim, Rosjanie bez skutku próbowali prowadzić operacje ofensywne. Według ISW wojsko rosyjskie będzie się starało w pierwszej kolejności odciąć linie zaopatrzenia Lisiczańska, zanim wznowią na pełną skalę ofensywę na Słowiańsk.

Siły ukraińskie w dalszym ciągu prowadzą tymczasem kontrofensywę wzdłuż granicy administracyjnej pomiędzy obwodem chersońskim a dniepropietrowskim i zagrażają rosyjskim wojskom okupującym Chersoń. Ukraińscy partyzanci wciąż atakują w tym mieście osoby kolaborujące z okupantem – dodano.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. Powiślak

    Pytanie do adminów i reszty dobrze poinformowanych: plotka na innym portalu głosi że ruscy bandyci przejęli francuskie haubice Ceasar! Osobiście nie wierzę, ale może Def24 ma jakiś dane o użyciu przez Ukraińców tych słodkich "Francuzek"?

  2. bc

    Armata 57mm bodajże S60 na ciężarówce 6x6.

  3. Olszyna

    Co to za pojazd jest na zdjęciu?

    1. Orthodoks

      S-60?

    2. Tom77s

      Przeciwlotnicze działo s-60 kal. 57 mm zamontowane na ciężarówce

Reklama