Reklama

Wojna na Ukrainie

Hiszpania wysyła Ukrainie system przeciwlotniczy

Spada
Autor. MBDA

Hiszpańskie ministerstwo obrony finalizuje negocjacje w kwestii baterii przeciwlotniczego systemu krótkiego zasięgu Spada. Obecnie trwają uzgodnienia związane z transportem i szkoleniem. Już wcześniej Kijów uzyskał z tego źródła znaczna ilość broni strzeleckiej, amunicji oraz granatników C-90.  

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak informuje dziennik El Pais, decyzja w dotycząca wyrzutni przeciwlotniczych i innego sprzętu już zapadła. Wybrano na początek baterię rakiet krótkiego zasięgu Spada uzbrojoną w pociski Aspide, które są w hiszpańskich siłach zbrojnych sukcesywnie zastępowane przez nowsze rakiety.

Czytaj też

Pociski Aspide, to rodzina produkowanych w Hiszpanii rakiet powietrze-powietrze i ziemia-powietrze z półaktywnym systemem naprowadzania. Konstrukcja ta jest oparta na amerykańskich rakietach AIM-7E Sparrow. Zostały one zastosowane we wprowadzonym do służby w 1983 roku systemie Spada. Bateria składa się ze stanowiska dowodzenia, radaru wykrywania i identyfikacji celów oraz do 4 sekcji ogniowych, każdej złożonej z 2 wyrzutni i stanowiska kierowania ogniem.

Reklama

Pojazd kierowania ogniem każdej sekcji posiada też stację radiolokacyjną przeznaczoną do wykrywania celów i naprowadzania pocisków, ponieważ pocisk z półaktywną głowicą Aspide-1A posiada odbiornik, ale nie ma własnego nadajnika i cel musi zostać podświetlony przez radiolokator o odpowiedniej częstotliwości. Jednocześnie można naprowadzać do 4 pocisków na 2 różne cele, o ile znajdują się w polu widzenia radaru, czyli atakują ze zbliżonych kierunków. Każda wyrzutnia uzbrojona jest w 6 kontenerów startowych z pociskami Aspide-1A o zasięgu 15 km i pułapie minimalnym 1,5 m i maksymalnym 6 000 m.

Czytaj też

System tej klasy, mimo że nie najnowocześniejszy, z pewnością wzmocni ukraińską obronę przeciwlotniczą. Spada jest przeznaczona do ochrony szczególnie ważnych celów punktowych lub obszarów o niewielkiej powierzchni, takich jak bazy lotnicze czy zgrupowania wojska. Całość jest bardzo mobilna i pełna bateria wraz z niezbędnym zapleczem to około 40 pojazdów.

Ministerstwo obrony Hiszpanii finalizuje już rozmowy dotyczące szczegółów transportu i szkolenia ze specjalną komórką w Stuttgarcie, odpowiedzialną za koordynację pomocy NATO dla Ukrainy.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

 1. szczebelek

  To na pewno wzmocni obronę powietrzną Ukrainy to dobra wiadomość, ale też są złe wiadomości Bułgaria negatywnie odpowiedziała na prośbę Ukrainy o artylerię lufową i rakietową produkcji sowieckiej. Bułgaria ma też rakietową artylerię płot w postaci os i s-300. Ja się nie dziwię jak tu wysyłać swoje uzbrojenie jak zachód nie kwapi się na uzupełnienie własnościowe.

  1. Siedem

   Europa mądra, bo rzucają stary sprzęt, zajmują konta bankowe i jachty, a dodatkowo za "pomoc" będą chcieli zapłaty. Taki kraj jak USA nic za darmo nie da!! Bułgaria dobrze robi, że nie oddaje swoje sprzętu.

  2. PA

   Autora chciałbym zapytać, czy ZSRR dawał nam cokolwiek za darmo ? Pytam bo wyczuwam klimaty trollowanie ?

Reklama