Reklama

Wojna na Ukrainie

Amerykańskie drony kamikaze są już w Ukrainie

Fot. AeroVironment

Jak poinformował rzecznik Pentagonu John F. Kirby, pierwsza partia amunicji krążącej Switchblade została dostarczona Ukrainie. Zdecydowano się na dostawę cięższej wersji systemu, zdolnej do zwalczania czołgów i innych pojazdów opancerzonych.

Reklama

Czytaj też

„Znaczna część tych pierwszych 100, z tego co wiemy, trafiło do Ukrainy. Podejrzewam, że reszta dotrze niebawem" – powiedział John F. Kirby podczas konferencji prasowej 12 kwietnia 2022 roku.

Reklama

Ukraina wyraziła zainteresowanie pozyskaniem 1000 egzemplarzy amunicji krążącej Switchblade, z czego jak poinformował rzecznik Pentagonu, pierwsza partia już dotarła do użytkownika wraz z wszelkimi niezbędnymi materiałami do przeszkolenia operatorów. Kijów dotąd nie otrzymywał w ramach amerykańskiej pomocy uzbrojenia tego typu.

YouTube cover video

Produkowane przez amerykańską firmę AeroVironment Switchblade to systemy uderzeniowe dostępne są w dwóch wersjach, Switchblade 300 i 600. Oba warianty startują z lekkiej wyrzutni rurowej, która może być przenoszona przez pojedynczego żołnierza. Jak wynika z oficjalnych Informacji Kijów otrzymał drugi wariant o większej masie i potężniejszej głowicy.

Reklama

Switchblade 600 jest wystrzeliwany z wykorzystaniem sprężonego gazu z lekkiej wyrzutni rurowej, a jego masa wynosi 22,7 kg. Po wystrzeleniu w powietrze rozkładane są skrzydła, a napęd zapewnia silnik elektryczny ze śmigłem pchającym, który umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej niemal 180 km/h. Maszyna utrzymuje się w powietrzu przez ponad 40 minut i może operować w odległości 40 km od operatora. Naprowadzanie odbywa się z wykorzystaniem głowicy optoelektronicznej działającej w świetle widzialnym i podczerwieni. Dzięki temu możliwe jest niszczenie przeciwnika zarówno w dzień jak i w nocy w każdych warunkach pogodowych. Głowica bojowa ma działanie zarówno przeciwpancerne jak i odłamkowo-burzące. Producent nie informuje, jakiej grubości stal pancerna może być penetrowana, ale podkreśla, że system umożliwia zwalczanie czołgów. Jest to możliwe, gdyż amunicja krążąca trafia zwykle w górny, cieńszy pancerz pojazdów.

Czytaj też

Ukraina z pewnością byłaby zainteresowana szczególnie systemem Switchblade 600, który de facto pozwala realizować nie tylko zwalczanie, ale też rozpoznanie na dystansie kilkudziesięciu kilometrów. Dzięki dłuższej obecności owej amunicji krążącej w powietrzu możliwe jest przeprowadzanie ataku saturacyjnego na kolumnę lub wykorzystanie maszyny do rozpoznania przed posłaniem jej na cel.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    USA powinno zamówić w Polsce na swój koszt Warmate 2 i dostarczyć Ukraińcom. W ten sposób szybciej dostarczy się więcej sprzętu

  2. wert

    czy lemingi już kojarzą dlaczego UKR mając zakupioną licencję zrezygnowali z Warmate???

  3. viper

    Wystarczy na rosyjską brygadę pancerną. A to tylko jeden z rodzajów niszczycieli czołgów i to jeszcze na zapleczu.

  4. LMed

    To jest to. Zapotrzebowanie 1000 sztuk. Nieźle.. Z 250 ładnych czołgów można podszewką do góry obrócić swobodnie raczej..

Reklama